Čestná zmínka: Mark Vaughan

Mark Vaughan, provozní vedoucí společnosti Vaughan v Moore, Oklahomě, se 24. září 2014 věnoval rutinní činnosti ve své práci, když do budovy vešel 30letý islámský konvertita, kterého zde nedávno vyhodili z práce, a nožem napadl náhodnou pracovnici, které podřezal hrdlo a následně jí uřezal hlavu. Ostatní pracovníci se mu v tom snažili zabránit, házeli na něj různé předměty, židle, a snažili se mu vzít nůž, přičemž došlo k proříznutí hrdla dalšího pracovníka. V té chvíli se na místo dostavil Mark Vaughan se svou osobní pistolí a pachatele postřelil.


Mark Vaughan. Foto: News Oklahoma

Než byl zastaven, stačil pachatel jednu osobu zavraždit a jednu těžce zranit. Pachatel byl 15.12.2017 odsouzen k trestu smrti.


Souvislosti: Řada amerických států umožňuje zaměstnavatelům ve svých provozovnách vytýčit „gun free zones“, kdy je následně vnešení zbraně trestným činem – i pro osoby s povolením ke skrytému nošení. Oklahoma byla jedním z průkopníků v zavádění legislativy, která znemožňuje zaměstnavatelům zakazovat zaměstnancům být ozbrojeni (zákaz se pak vztahuje pouze na zákazníky). Podobnou legislativu má v USA 22 států, ve 12 dalších státech se je nepodařilo prosadit kvůli tlaku velkých korporací.


Zdroj: Christian Science Monitor, Wikipedia

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *