Čestná zmínka: Bryan Whittle & Juan Carlos Nazario

Bryan Whittle jel 24.5.2018 kolem 18:30 se svou ženou na ryby, když si za jízdy všiml, že od restaurace u silnice v Oklahoma City vybíhají lidé a utíkají směrem k vodě. Myslel si, že se někdo topí, a tak okamžitě otočil volantem směrem k vodě s cílem případně pomoci v záchraně se svou lékárničkou, pokud to bude třeba.

Bryan Whittle. Foto: Heavy.com

Jakmile vyrazil z auta, svědci mu řekli, že na místě došlo ke střelbě, a ukazovali směrem k restauraci. Zaběhl zpátky k autu, řekl ženě, že ji miluje, vytáhl z tašky pistoli kalibru .40 a vyběhl vstříc pachateli. Pohyboval se v podřepu v zákrytu za auty na parkovišti, a když se přiblížil k pachateli, zakřičel na něj, aby odhodil zbraň.

Ne, vůbec nejsem žádný hrdina. Prostě jsem průměrný chlápek, který u sebe měl správný nástroj pro danou situaci.

Pachatel byl vybaven střeleckými brýlemi a sluchátky, a pravděpodobně ho neslyšel. Whittle si uvědomil, že ho neslyší přes sluchátka, a proto na něj gestikuloval, že má odložit zbraň. Pachatel místo toho pozvedl hlaveň směrem k Whittlovi. Zatímco pachatel pálil, tak Whittle skočil na zem za auto, a pomyslel si: „Jestli tady mám zemřít, tak ho musím zastavit.“

S touto myšlenkou se Whittle postavil, oběhl vůz, a zatímco se pachatel otáčel ve snaze na něj opět vystřelit, opětoval Whittle palbu. Pachatel se skácel k zemi.

V té chvíli uslyšel ze strany hlas Juana Carlose Nazariy: „Odzbroj ho, kryju tě. Odzbroj ho.“ Až tehdy si uvědomil, že nebyl jediným ozbrojeným civilistou, který na pachatele vystřelil.


Juan Carlos Nazario. Foto: David Begnaud

Juan Calos Nazario, pracovník soukromé bezpečnostní služby, se po práci zastavil u mola, když se od přilehlé restaurace začal ozývat hluk střelby a v panice z ní vybíhat lidé. Zaběhl ke svému autu a vytáhl z něj pistoli. Vydal se vstříc zvuku výstřelů. S tasenou zbraní vešel do restaurace, kde byly převržené stoly a lidé snažící se ve strachu schovat za vše, co zrovna měli k dispozici. Na zemi leželi v krvi zranění. Řekl jim, že není pachatelem, že přišel pomoci a hledá toho, kdo to udělal.

Prostě jsem vyřešil situaci, tak jak jsem na to trénovaný.

Zjistil, že pachatel do restaurace nevešel, ale střílel skrz okna směrem od parkoviště. Nazario tedy vyšel ven, kde spatřil pachatele. Opakovaně na něj zakřičel „odhoď zbraň“, ale pachatel na to nereagoval a střílel někam mezi zaparkované vozy. V té chvíli Nazario na pachatele dvakrát vystřelil a ten padl k zemi.

Foto: Fox News

Whittle a Nazario se vzájemně neznali, nikdy předtím se ani nepotkali.


Než byl zastaven, stačil pachatel zranit tři osoby. Jeden další muž se zranil při pádu během útěku z místa útoku.


28letý pachatel měl licenci k výkonu činnosti pracovníka soukromé bezpečnostní služby, k jejímuž získání musel projít 72hodinovým tréninkem a detailní prověrkou; licence mu také umožňovala legálně nosit zbraň.

Policie k němu vedla záznam z doby, kdy mu bylo 13 let a měl uhodit svou matku. Dvakrát na něj podal oznámení člen místní LGBT komunity (naposledy letos v lednu) v souvislosti s vyvěšováním homofobních letáků, na kterých například stálo, že „těla transsexuálů obývají démoni“.

Pachatel na videu zveřejněném na facebooku tvrdil, že jeho televize je posedlá ďáblem, a prosil o pomoc od „opravdových lidí“. Na youtube zveřejnil celou řadu dalších videí, ve kterých si stěžoval, že většina lidí, které potkává, nejsou opravdoví. V poslední době se svým známým zdál nervózní, a proto se mu začali vyhýbat. Nikdo nicméně neučinil kroky, které by vedly k poskytnutí účinné psychiatrické pomoci nebo odebrání zbraně.


Na otázku, zda-li měli zasahující samaritáni povolení ke skrytému nošení zbraně, šerif odpověděl, že je to nerelevantní, protože oba zbraně neměli na sobě, ale v automobilu.

Případ vyvolal debatu ohledně regulace nošení zbraní v Oklahomě: dva týdny před střelbou oklahomská guvernérka v rozporu se svými předvolebními sliby vetovala návrh zákona, který by umožnil všem zákonadbalým občanům nosit skrytě zbraně, aniž by proto museli získávat zvláštní povolení.

Oklahoma je v současnosti shall issue státem. Povolení ke skrytému nošení se zde stala nárokovými až v roce 2012. K tomu více v článku: USA: Nejdůležitější zbraňový zákon posledních desetiletí


Zdroje: The Oklahoman, USA Today, KXII News 12, Guardian, CNN, Heavy.com

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *