Zahraničí

Británie: Země zaplavena nelegálními zbraněmi, které přes hranice pašují nic netušící řidiči osobních automobilů

Třicet let po zákazu samonabíjecích pušek a dvacet let po zákazu pistolí Velká Británie čelí dalšímu nárůstu nelegálních zbraní v rukou zločinců. Ti nově k pašování začali využívat tzv. “kanadský způsob”, při němž používají nic netušící řidiče automobilů překračujících hranice. Nelegální zbraně pořízené především ve Francii a Belgii jsou tak přes hranice pašovány s minimálním rizikem pro samotné zločince.

Britská zbraňová legislativa

Pokud odhlédneme od Severní Korey, pak Velká Británie patří celosvětově k zemím s nejrestriktivnější zbraňovou legislativou. Podobně jako v Brazílii byly i v Británii zákazy přijímány s populistickým příslibem, že díky odstranění zbraní z rukou zákonadbalých občanů dojde k zásadnímu zvýšení bezpečnosti. To doprovázela floskule známá i od českých odpůrců civilního držení zbraní: “zbraně nepotřebujete, policie vás ochrání”

  • V roce 1986 byl v Británii zaveden zákaz samonabíjecích pušek (s výjimkou malorážek). Pušky, jejichž zákaz se v původním návrhu směrnice pokoušela prosadit Evropská komise, jsou v zemi zakázány již 33 let.
  • Jelikož konfiskace pušek z rukou zákonadbalých občanů slibované zlepšení bezpečnosti nepřinesly, bylo v roce 1997 zcela zakázáno také držení krátkých zbraní. Tedy všech pistolí a revolverů. Dokonce i členové olympijského týmu musí trénovat v zahraničí.
  • Dnes mohou Britové držet pouze některé typy brokovnic a opakovací pušky (případně samonabíjecí malorážkové pušky). Splnění kritérií pro jejich držení je pro většinu občanů nemožné. Zbraně musí mít zabezpečeny způsobem, který znemožňuje jejich dostupnost pro případnou sebeobranu v rámci domácnosti. Pro jakékoliv praktické sebeobranné využití v souvislosti s vlnou násilí jsou střelné zbraně zákonadbalým občanům v podstatě zcela zakázány.
  • Nošení jakýchkoliv nožů či jiných obdobných předmětů je v Británii zcela zakázáno (s výjimkou otevíracích nožů s čepelí kratší než 7,62cm, které nejde otevřít jednoručně).
  • Vybrané typy nožů a meče (kromě historických) je zcela zakázáno i vlastnit.
  • Držení pepřového spreje nebo elektrického paralyzéru, byť i jen v domácnosti, je trestné stejně jako nelegální držení střelné zbraně.
  • Míra násilí na britských ulicích dosáhla úrovně, že vláda loni zvažovala i nasazení armády, zatímco někteří aktivisté se snaží prosadit zákaz ostrých nožů.
  • V roce 2019 Británie přistoupila k zákazu a konfiskacím také některých typů opakovacích pušek.
  • Ještě před deseti lety byly nelegální zbraně v Británii tak obtížně dostupné, že si je zločinci k páchání útoků a vražd pronajímali či je následně přeprodávali. Díky tomu byla policie schopna spojit jednotlivé zbraně s celou řadou trestných činů vzájemně se neznajících pachatelů. Po roce 2015 dostupnost nelegálních střelných zbraní v zemi vzrostla takovým způsobem, že je zločinci po spáchání trestného činu prostě odhazují.
  • Na černém trhu v Británii jsou dostupné všechny typy nelegálních zbraní. Například minulý čtvrtek provedená domovní prohlídka vedle 20 palných zbraní vedla k záchytu také granátů a raketometu (zdroj: My London News), přičemž jde o tak běžnou situaci, že jí celostátní média ani nevěnují více než jen krátkou noticku (srov. BBC).

Tradiční zdroje nelegálních zbraní

Tradiční pašování nelegálních zbraní do Británie mělo podobu buďto využívání poštovních zásilek s jednotlivými zbraněmi nebo poměrně rozsáhlé pašovací operace profesionálů zaměřené na desítky kusů zbraní.

Britské úřady byly v posledních letech poměrně efektivní v identifikaci a zadržení takto pašovaných zbraní. Hledání zbraní v přeshraničních poštovních zásilkách se stalo normální činností a související zatčení jsou běžná (např. tento případ z minulého týdne).

Vedle “poštovních” zločinců v Británii ještě nedávno byly obvyklé záchyty velkých zásilek, jako například 22 pušek vz.58 a dalších 11 vz.61 pašovaných na výletní jachtě, nebo 79 flobertek k úpravě na účinnou ráži ukrytých v dodávce.


Nelegální zbraně:


Inspirace Kanadou: Nic netušící řidiči jednou nohou ve vězení

V roce 2018 jsem v článku Kanada: zdroje nelegálních zbraní popsal zajímavý způsob pašování zbraní. Podle vyjádření britských úřadů se nyní rozšířil i do ostrovní země.

Zločinci k pašování využívají nic netušící řidiče, kteří se do země vracejí ze zahraničí. Podle poznávací značky si na benzínových stanicích, odpočívadlech a parkovištích poblíž hraničních přechodů (obvykle v Calais nebo v přístavech s trajektovou přepravou) vyberou své kandidáty. Následně na podvozek nebo jiné vhodné místo díky silnému magnetu připevní zbraň uzavřenou v hermetickém obalu.

Operace pak probíhá buďto “hloupě”, kdy je osobám čekajícím na britské straně sdělena poznávací značka a ty nic netušící muly sledují na příští zastávku nebo k domu. Efektivnější způsob zahrnuje použití GPS trackerů, kdy zločincům stačí následně pouze v noci vyhledat, kde jsou vozy zaparkovány, a zbraně si vysbírat.

Efektivní řešení s minimálním rizikem pro zločince

Úřady jsou schopny nalézt pouze naprosté minimum takto pašovaných zbraní. Čím více jich úřady zachytí, tím více prostředků navíc musí vynaložit na prošetřovaní zcela nevinných řidičů, což jim pak samozřejmě chybí k řešení opravdového zločinu.

I pokud k policejním záchytům připočítáme další ztráty v důsledku odpadnutí při jízdě či nenalezení automobilu, jde stále o velmi výnosný business. Ceny zbraní na černém trhu v Británii jsou přibližně čtyřnásobné oproti cenám ve Francii nebo Belgii.

Británie je známá vysokým počtem vražd páchaných běžnými kuchyňskými noži. Bude zajímavé sledovat, co s místními statistikami zločinnosti učiní postupné vyzbrojení i běžných zlodějíčků a nejnižšího stupně drogových dealerů střelnými zbraněmi, podobně jako to je dnes běžné ve Francii a Belgii.

Zdroj: Sky News


Británie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *