Litva v přípravě na hrozící ruskou invazi nedávno schválila odstoupení od mezinárodních smluv zakazujících užívání protipěchotních min a kazetové munice. Nyní ve snaze podpořit civilní držení zbraní a občanskou připravenost Litva schválila také rozvolnění legislativy týkající se tlumičů hluku výstřelu. Nově budou tlumiče hluku výstřelu pro dlouhé zbraně dostupné každému držiteli zbrojního průkazu, a to formálně jak pro domobrance, tak i pro sport a lov.
Schválení změny
8. května 2025 Seimas schválil změnu rozvolňující legislativu upravující civilní držení tlumičů hluku výstřelu pro dlouhé zbraně. Změna se primárně týká domobranecké organizace Unie litevských střelců (Šauliai), ale její záběr je širší a umožňuje držení tlumičů pro dlouhé zbraně také sportovním střelcům a lovcům.
Novela navazuje na dřívější rozvolnění z roku 2022, kdy Litva po eskalaci války Ruské federace proti Ukrajině přijala změnu, díky níž členové Šauliai mohou držet automatické zbraně, zejména útočné pušky (ty opravdové, v Česku zakázané, nikoliv moderní sportovní pušky, jejichž restrikce prosazuje Petr Pavel).
Hlavním cílem je prostřednictvím legalizace tlumičů umožnit snížení hlučnosti střelnic nacházejících se na okrajích městských aglomerací. Vedle toho se stát také snaží dosáhnout zlepšení zdraví často střílejících osob: V případě výkonných puškových ráží totiž samotná sluchátka nestačí k snížení hluku střelby pod sluch ohrožující hranici, toho lze dosáhnout pouze kombinací sluchátek a tlumiče.
Změna byla přijata většinou 98 ku 3 hlasům (15 poslanců se zdrželo). Zvláštností litevské veřejné debaty byla skutečnost, že se od bezpečnostních souvislostí posunula především k lovu. Zastánci poukazovali na to, že hlavní výhody změna přinese především pro lovce a jejich psy, kteří jinak běžně sluchátka nepoužívají, zatímco odpůrci argumentovali rizikem většího pytláctví.
Zdroj: Seimas
Srovnání s dalšími evropskými zeměmi
Zatímco doposud litevská legislativa tlumiče zařazovala mezi příslušenství kategorie A (zakázané), nyní, po nadcházejícím podpisu prezidenta, půjde o kategorii B (podléhající povolení, které se v zásadě vydává každému žadateli splňujícímu zákonná kritéria).
Země se tak zařadí do “evropského mainstreamu”, k němuž patří například Německo a Rakousko (pouze pro lovce), Francie, Británie či Slovensko; ve Švýcarsku do 1.2.2025 tlumiče mohli nabývat pouze lovci, nyní po novelizaci i sportovní střelci.
Současně litevská legislativa zůstane výrazně restriktivnější než například v Polsku, Slovinsku nebo Norsku, kde jsou tlumiče zcela neregulované.
O budoucí podobě české legislativy bude nejspíš 27. května rozhodovat Poslanecká sněmovna , které Senát předložil návrh změny zakazující tlumiče pro krátké zbraně.