Zahraničí

Polsko: Nejasná úprava nošení zbraně pro osobní ochranu

Mohou polští sportovní střelci volně nosit palnou zbraň pro osobní ochranu? Zatímco část střelecké veřejnosti se domnívá, že ano, Ministerstvo vnitra s tímto pohledem nesouhlasí.

Sebeobrana x sport

Polská právní úprava podobně jako současná česká rozděluje zbrojní průkazy do několika skupin. V praktické rovině skryté nošení zbraně pro účely osobní ochrany souvisí především s dvěma z nich:

  • Zbrojní průkaz pro účely sebeobrany, který drží 35.392 osob. Jeho vydání podléhá správnímu uvážení a donedávna bylo vydávání velmi restriktivní. V posledních letech došlo k změně správní praxe směrem k permisivnějšímu vydávání průkazů (jen v roce 2023 jich bylo vydáno 6.242, tedy šestina). Žadatel nicméně musí stále prokazovat, že čelí stálému ohrožení života, zdraví či majetku, které je vyšší než v průměru populace. Na tento průkaz lze nabývat pouze pistole a revolvery.
  • Zbrojní průkaz pro účely sportu, který drží 70.898 osob. Jeho vydání je při splnění podmínek nárokové (v roce 2023 přibylo 12.363 držitelů).

Zvláštností polské úpravy je skutečnost, že otázky nošení zbraně neřeší přímo zákon o zbraních, nýbrž prováděcí vyhláška Ministerstva vnitra.

Problematika nošení zbraní držiteli sportovního zbrojního průkazu byla ve vyhlášce před lety změněna v návaznosti na sérii loupežných přepadení sportovních střelců. Zločinci totiž dobře věděli, že lidé na a ze střelnic musí chodit s vybitými zbraněmi v přepravních pouzdrech…

Sportovní nošení a výklad Ministerstva vnitra

Polská vyhláška provádějící zákon o zbraních konkrétně stanoví:

§ 8

(1) Střelné zbraně se nosí v pouzdrech nebo kufrech.
(2) Střelná zbraň určená k osobní ochraně se nosí co nejméně nápadně, v pouzdře přiléhajícím k tělu zbraně, přitisknutém k tělu.
(3) Střelné zbraně, které nejsou určeny k osobní ochraně, se nosí, pokud je to vzhledem k jejich množství a velikosti možné způsobem stanoveným v odstavci 2.
(4) (…)

Přestože tedy změna úpravy měla jasné souvislosti, do samotné vyhlášky se tyto jednoznačně nepropsaly. Proto také pokud se dnes zeptáte dvou Poláků, zda-li sportovní střelci mohou nosit zbraně pro osobní ochranu, s trochou nadsázky dostanete na otázku tři různé odpovědi.

Nedávno poslanec Tomasz Głogowski obrátil na Ministerstvo vnitra s interpelací, kterou se dožadoval výkladu problematiky skrytého nošení zbraně držiteli sportovních zbrojních průkazů.

Tajemník Ministerstva vnitra poskytl následující výklad:

Je třeba poznamenat, že osoba, která je držitelem povolení na zbraň vydanou pro sportovní účely, ji nesmí používat k osobní ochraně. Proto je třeba vzít v úvahu, že nošení střelné zbraně držené na základě povolení vydaného pro sportovní účely je přípustné pouze v případě, že je zbraň používána k určenému účelu (např. přesun na sportovní soutěž nebo střelnici).

Odborná veřejnost nesouhlasí

Zbraňový advokát Andrzej Turczyn se proti takovému výkladu vymezil, a to s odkazem na skutečnost, že polské právo stejně jako české umožňuje výkon nutné obrany také s nelegální zbraní. Podle Turczyna je tedy nelogické, aby se člověk mohl bránit nelegální zbraní, ale nemohl se bránit sportovní zbraní.

Byť se vyjádření tajemníka nedá upřít určitá formulační nešikovnost, Turczyn se ale zjevně plete. Ztotožňuje problematiku užívání zbraně v nutné obraně v užším smyslu a užívání zbraně k osobních ochraně v širším, resp. správním smyslu.

Otázka, zda-li lze zbraň užít přímo při výkonu k nutné obraně je odlišná od otázky, zda-li lze zbraň užít k nošení za účelem eventuální nutné obrany. Tedy, zda-li samotným nošením (nikoliv použitím při nošení) držitel zbrojního průkazu porušuje či neporušuje zákon.

Mohou tedy Polští sportovní střelci skrytě nosit nabitou zbraň pro osobní ochranu i mimo cestu na a ze střelnice? Odpověď je jasná: Záleží na tom, koho se zeptáte.

Každopádně pokud se budete ptát polského Ministerstva vnitra, odpověď zní: Ne!


Komentář zbrojnice.com

Polská situace je zajímavá především ze dvou hledisek:

  • Nestabilita právní úpravy. Bez ohledu na to, jaký je správný výklad vyhlášky, stále se jedná pouze o vyhlášku. Rozsah práva nosit zbraň se tedy může měnit v návaznosti na změny vlády, resp. preference konkrétního ministra.
  • Faktická kastrace občanského odporu proti současné právní úpravě. Držitelé sportovního oprávnění, kteří chtějí zbraň nosit, se spoléhají na výklad, podle nějž nosit mohou (byť je zřejmě nesprávný). V důsledku tak neexistuje relevantní společenský tlak na přijetí změn, které by opravdu zaručily právo nosit zbraň pro osobní ochranu.

Polsko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *