Organizace spojených národů (OSN) oznámila, že její nový desetiletý program udržitelného rozvoje (2030 Agenda for Sustainable Development) se bude mnohem více věnovat odzbrojování. Oznámení náměstkyně generálního tajemníka a vysoké zástupkyně pro odzbrojení Izumi Nakamitsu si můžete přečíst celé v originále zde, níže naleznete český překlad vybraných pasáží. Agenda se zaměřuje také na zbraně držené státy, výběr byl proveden se zaměřením na civilní držení zbraní.
Oznámení OSN o zaměření rozvojové desetiletky na odzbrojování
Odzbrojování dlouhou dobu absentovalo v rozvojové agendě. A to přestože existuje velké množství důkazů, že nadměrná akumulace zbraní odvádí zdroje od rozvoje a pohání konflikty a násilí, což vede k nepotřebným úmrtím a utrpení, společenské nerovnosti a ničení životního prostředí. (…)
Generální tajemník toto uznal ve svém novém Plánu pro odzbrojení, v němž popsal “rozsáhlý potenciál” pro odzbrojovací aktivity a pro další naplňování rozvojových cílů. (…)
Odzbrojení a kontrola zbraní mohou napomoci dosažení Cílů udržitelného rozvoje č. 3 zaměřených na zdraví, protože ozbrojené násilí je přední příčinou předčasných úmrtí a klíčovým zdrojem zranění, zmrzačení, psychologického strádání a nemocí. (…)
Cíle udržitelného rozvoje č. 3 zaměřené na kvalitní vzdělávání budou obohaceny o vzdělávání ohledně odzbrojení, čímž bude podpořena kultura míru a ne-násilí. Zvýšení povědomí o problematice odzbrojení je zacíleno na přístupy vedoucí k omezení a eliminaci násilných konfliktů. Také to vede k snahám o zvýšení národní a mezinárodní bezpečnosti ohledně nižších úrovní ozbrojení. Takové vzdělávání přináší vědomí a zkušenosti, které umožňují jednotlivcům účast na dosažení konkrétních odzbrojovacích cílů. (…)
Maskulinní ozbrojenci a násilí proti ženám
Pokud jde o Cíle udržitelného rozvoje č. 5 zaměřené na rovnost pohlaví, odzbrojování zaměřené na pohlaví a kontrolu zbraní má uznávanou roli v omezení násilí vůči ženám a dívkám jak ve veřejném tak i v soukromém sektoru. Zbraně mají odlišný dopad na ženy, muže, dívky a chlapce. Zatímco muži a chlapci představují většinu násilných úmrtí a také většinu držitelů, ženy a dívky jsou častěji oběťmi pohlavně založeného násilí umožněného díky ručním palným zbraním, včetně domácího násilí a sexuálního násilí. Zaměření na násilí proti ženám si vyžaduje, aby šetrnost k pohlaví navedla rozvoj legislativy a politik týkajících se odzbrojení a kontroly zbraní. Musíme také zpochybnit převažující pohlavní stereotypy, v nichž je maskulinita spojena s vlastnictvím a užíváním ručních palných zbraní, což zvyšuje nebezpečí pohlavně založeného násilí. (…)
Konečně, odzbrojovací společenství může přispět k více inkluzivní světovládě, tedy jednomu z cílů CUR 5.5 a 16.8. Abychom zajistili větší inkluzivitu, musíme podpořit rovné a plné zapojení žen ve všech procesech odzbrojování a také podpořit aktivní zapojení všech států, zejména rozvojových zemí, na odzbrojovacích fórech. (…)
Prosazování odzbrojení je opravdu rozhodující pro rozvoj. Uznání tohoto faktu ve větším měřítku učiní svět bezpečnější, bohatší a lépe připravený čelit výzvám v 21. století.
Související:
- Rozsudek Evropského soudního dvora: Evropská unie má pravomoc zakázat civilní držení jakékoliv kategorie zbraní
- Nízké zastoupení žen se zbrojními průkazy ohrožuje dlouhodobé zachování civilního držení zbraní v České republice
- Rozhovor – Pia Clerté: Ve Švédsku nelze mít jakýkoliv nástroj pro účely sebeobrany
- 17letá dívka odsouzena za držení pepřového spreje
- Portugalsko: Policie přestala vydávat povolení k držení a nošení zbraně pro sebeobranu, cílem je “dosáhnout evropského standardu”
- Mexiko: Pět let po nuceném odzbrojení domobran je země pevně v rukou zločinců, bezpečnostní složky drtivě poraženy v bitvě o Culiacán
- Venezuela: Šest let po zákazu civilního držení zbraní nejvyšší vražednost na světě
Tak že násilí celkově je v pořádku,jen to páchané střelnými zbraněmi je nekorektní.
OSN sa moze premenovat na Arabsku ligu. A ich vyznam je mensi nez ten povestny prd vo vesmire 🙂
Takze svoju agendu si sudruhovia mozu viest a spisovat kolko len chcu, ved z nich ma prdel uz uplne kazdy.
Ozbrojování dlouhou dobu absentovalo v rozvojové agendě. A to přestože existuje velké množství důkazů, že nadměrná restrikce zbraní odvádí zdroje od rozvoje a pohání konflikty a násilí, což vede k nepotřebným úmrtím a utrpení, společenské nerovnosti a ničení životního prostředí. (…)
Generální tajemník toto uznal ve svém novém Plánu pro ozbrojení, v němž popsal “rozsáhlý potenciál” pro ozbrojovací aktivity a pro další naplňování rozvojových cílů. (…)
Ozbrojení zodpovědných občanů a nošení zbraní pro sebeobranu mohou napomoci dosažení Cílů udržitelného rozvoje č. 3 zaměřených na zdraví, protože útočné násilí je přední příčinou předčasných úmrtí a klíčovým zdrojem zranění, zmrzačení, psychologického strádání a nemocí. (…)
Cíle udržitelného rozvoje č. 3 zaměřené na kvalitní vzdělávání budou obohaceny o vzdělávání ohledně ozbrojení a bezpečného zacházení se zbraní, čímž bude podpořena kultura míru a ne-násilí. Zvýšení povědomí o problematice ozbrojení zodpovědných občanů je zacíleno na přístupy vedoucí k omezení a eliminaci násilných konfliktů. Také to vede k snahám o zvýšení národní a mezinárodní bezpečnosti ohledně nižších úrovní zbrojních restrikcí. Takové vzdělávání přináší vědomí a zkušenosti, které umožňují jednotlivcům účast na dosažení konkrétních bezpečnostních cílů. (…)
Maskulinní útočníci a násilí proti ženám
Pokud jde o Cíle udržitelného rozvoje č. 5 zaměřené na rovnost pohlaví, ozbrojování zaměřené na pohlaví a nošení zbraní má uznávanou roli v omezení násilí vůči ženám a dívkám jak ve veřejném tak i v soukromém sektoru. Zbraně mají odlišný dopad na ženy, muže, dívky a chlapce. Zatímco muži a chlapci představují většinu násilných úmrtí a také většinu útočníků, ženy a dívky jsou častěji oběťmi pohlavně založeného násilí umožněného díky zákazům držení a nošení ručních palných zbraní, včetně domácího násilí a sexuálního násilí. Zaměření na násilí proti ženám si vyžaduje, aby šetrnost k pohlaví navedla rozvoj legislativy a politik týkajících se ozbrojení a nošení zbraní zodpovědnými občany. Musíme také zpochybnit převažující pohlavní stereotypy, v nichž jsou ženy spojeny s bezbranností a neužíváním ručních palných zbraní, což zvyšuje nebezpečí pohlavně založeného násilí. (…)
Konečně, ozbrojování společnosti může přispět k světovládě, tedy jednomu z cílů CUR 5.5 a 16.8. Abychom zajistili větší svobodu, musíme podpořit rovné a plné zapojení žen ve všech procesech ozbrojování a také podpořit aktivní zapojení všech států, zejména rozvojových zemí, na ozbrojovacích fórech. (…)
Prosazování práva na ozbrojení je opravdu rozhodující pro rozvoj. Uznání tohoto faktu ve větším měřítku učiní svět bezpečnější, bohatší a lépe připravený čelit výzvám v 21. století.
Tak tohodle bych se nebála. OSN neznamená vůbec nic.
A příslušný vysoký komisař který to bude mít na starosti bude mít bohatou praxi ze svého působení u Rudých Khmérů, v Islámském Státě, či u jiných spolků propagujících zářné zítřky a nenásilí….
Mě to připadá jako trolling nebo apřílový článek:-) Jestli je t vážné tak o to hůř.
Jen ke zprávě na novinkách. https://www.denik.cz/z_domova/snemovna-zbranova-smernice-novela-20200603.html
Pan Hamáčeki tedy dokázal přesně vyčíslit hodnotu občanských svobod v EU. Při 300mil sankci za neimplementaci nezdůvodněné a nesmyslné směrnice a 10,65mil obyvatel ČR je to něco přes 1 euro na osobu a rok! Nebo tisícovka v českých na držitele ZP. Já to klidně dám…? 🙂