V prvním díle tohoto seriálu o návrhu implementace zákazové směrnice jsme rozebrali především otázku toho, zda-li si budou moci legální držitelé nově zakázaných zbraní je ponechat a zda-li si je držitelé zbrojního průkazu budou moci pořídit v budoucnu. Odpověď v první řadě závisí na tom, zda-li došlo k nabytí zbraně před 13. červnem 2017. Po tomto datu již není jisté nic.
Pozn.: Tento článek se vztahuje k tisku č. 92 PSP PČR, který byl na konci roku 2018 stažen z projednávání v poslanecké sněmovně.
Seriál implementace:
- 1. Nově zakázané zbraně
- 2. Zbraně původně samočinné
- 3. Zásobníky
- 4. Nakládání s nově zakázanými zbraněmi
- 5. Znehodnocené a expanzní zbraně
- 6. Kdo nic nedělá, nic nezkazí
- 7. Jak dál – východiska
- 8. Implementovat sebevědomě
ZBRANĚ PŮVODNĚ SAMOČINNÉ
Jednou z hlavních otázek spojených se zákazovou směrnicí a implementací je zařazení zbraní, které byly původně samočinné (při stisknutí spouště střílí dávkou) a byly upravené na samonabíjecí (při stisknutí spouště dojde k jedinému výstřelu). V řadě zemí Evropy jsou tyto zbraně dlouhodobě zakázané, zatímco v ČR se jedná o velmi oblíbený artikl. Nejtypičtějším zástupcem v ČR je samonabíjecí verze vz.58, nebo celá řada dalších upravených zbraní nabízených společnostmi jako je Zelený sport nebo Perun Arms.
Česká republika v průběhu procesu přijetí zákazové směrnice dlouhodobě poukazovala na to, že je v praktickém směru nemožné určit, které zbraně jsou výsledkem technického upravení samočinných zbraní a které jsou zbraněmi novými s některými díly společnými se samočinným předchůdcem.
Důvodová zpráva k návrhu implementační novely stanoví, že u „zbraní upravených z původně plně automatických (…) se bude vycházet z evidenčního stavu těchto zbraní v Centrálním registru zbraní“.
Pokud se tedy odhlédne od příslušenství (zásobník, sklopka), tak to, zda-li bude zbraň nově zařazena do kategorie A-I by mělo být primárně odvislé od faktu, zda-li byla před případnou úpravou registrována v CRZ jako samočinná, nebo nikoliv.
Rozhodující tedy bude to, zda-li výrobce (úpravce) samonabíjecí zbraně dříve registroval tuto stejnou zbraň jako samočinnou, nebo zda-li vyrobením (úpravou) došlo k zničení (výmazu) dřívější samočinné zbraně (pokud byla vůbec registrována) a formálně k výrobě nové samonabíjecí zbraně (a technicky tedy pouze k použití částí dílů původní samočinné zbraně).
Máte zbraň konstrukčně vycházející z původně samočinné verze? Víte, jestli byla do CRZ zavedena jako nově vyrobená samonabíjecí, nebo byla dříve zapsána jako samočinná?
Mám upravenou sa 58 od zeleného sportu na samonabíjecí verzi pořízenou dávno před 13.červnem 2017 i přesto se mám nějak obávat?
Bezprostřední obavu z konfiskace v současnosti mít nemusíte. Zatím vše naznačuje tomu, že v případě implementace bude přijato grand-fatheringové ustanovení, díky němuž si zbraň budete moci ponechat. Zda-li a jakým způsobem ji případně budete muset pře/registrovat jako zbraň kategorie A, zatím není jasné.