Fact check

Fact check – Střelba v americké škole co 60 hodin, ČRo

Dne 19. února 2018 moderátorka Českého rozhlasu udala rámec rozhovoru s předsedou Nejvyššího správního soudu, JUDr. Josefem Baxou, následujícím způsobem: „Co se to děje, pane doktore, ve Spojených státech? Od nového roku tam došlo k 18 případům střelby na školách včetně té floridské. Bývalý velitel newyorské policie Bratton řekl, že se jedná o novou “normalitu”, protože v Americe se na školách střílí každých 60 hodin.

Střílí se na školách v Americe co 60 hodin?

1. Kde má původ tvrzení o střelbě v amerických školách co 60 hodin?

Nepodařilo se nalézt citaci, v níž Bill Bratton tvrdí, že ke střelbě dochází co 60 hodin. Většina novinových článků opakujících toto tvrzení odkazuje na článek britského Telegraphu z 15.2.2018, který uvádí dané číslo jako fakt a dále uvádí reakci Billa Brattona na toto číslo.

2. Z čeho vychází tvrzení o střelbě v amerických školách co 60 hodin?

Článek Telegraphu k číslu patrně 60 dochází přepočtem z 18 střeleb ve školách v období mezi 1.1.2018 a 15.2.2018, přičemž co do tohoto čísla vychází z údajů organizace Everytown for Gun Safety, která lobuje za omezení zákonů upravujících legální držení zbraní v USA.

3. Je tvrzení pravdivé?

Detailně se tomuto tvrzení věnuje fact checkingový článek Washington Post, tradičně protizbraňového média, ze dne 15. února 2018 (4 dny před vysíláním ČRo), který uvádí:

Pouze pět z 18 uváděných střeleb ve školách se stalo během vyučovacích hodin a vedlo k jakémukoliv druhu zranění. Tři další zahrnovaly úmyslnou střelbu, ale nikdo při ní nebyl zraněn. Ve dvou případech šlo o neúmyslné výstřely způsobené policistou a bezpečnostním pracovníkem, při nichž také nedošlo ke zranění. Nejméně sedm střeleb se odehrálo mimo školní hodiny.

Mezi případy, které Everytown zahrnuje do „školních střeleb“, je například sebevražda 31letého muže v automobilu na parkovišti před školou ve večerních hodinách (daná škola nadto byla již 7 měsíců zavřená), nebo střelba do vzduchu v 8 hodin večer na parkovišti poblíž školního hřiště.

Verdikt:

Tvrzení o tom, že v USA dochází ke střelbě na školách co 60 hodin, je nepravdivé. Vychází z údajů organizace lobující za omezení legálního držení zbraní, která mezi případy střelby zahrnuje „jakýkoliv výstřel ve škole nebo na školních pozemcích“.

Redakční komentář:

Copak případy masových střeleb nejsou dostatečně hrozné samy o sobě, že někteří aktivisté cítí potřebu uměle navyšovat statistiku o jejich četnosti?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *