Domácí

Střílející střelec střílel v autobusu

Na Smíchově se střílelo v autobusu – zprávu tohoto znění přinesla většina médií 13.3.2018. Ve snaze o co nejrychlejší zpravodajství došlo ke ztrátě veškerých relevantní informací. To se dá pochopit v den, kdy se událost stala, ale ne už v případě článků sepisovaných s dostatečným časovým odstupem v následujících dnech.

Z uvolněných videozáběrů se přitom zdá, že jde o typický případ spravedlnosti po česku – trojí viktimizace. Nejdřív člověka brutálně zmlátí dva útočníci, následně z něj udělají pachatele noviny, a protože “soud v pochybnostech zprošťuje, policie v pochybnostech obviňuje“, tak se ještě přidá pár let trestního řízení s nejistým výsledkem.

Jak říkají někteří politici, tak na ochranu je zde policie, lidem to nepřísluší. V takové atmosféře je pak nasnadě závěr, že bránící se plynovkář určitě nebude tak úplně bez viny.

Již následující den nicméně Policie upravila svou tiskovou zprávu a zveřejnila také video z části incidentu.

Jak se k tomu postavila média?

 • tisková zpráva Policie: Střelba v autobusu MHD na Smíchově – Kriminalisté druhého policejního obvodu případ kvalifikovali jako trestný čin výtržnictví. Střelec, kterého na místě policisté zadrželi a s ohledem na zranění předali záchranářům, byl podle dosavadních informací skutečně jedním z účastníků potyčky. Detektivové, kteří se případem zabývají, již upřesnili, že se jedná 51letého Čecha, který v autobusu střílel z plynové pistole. – Po zbylých účastnících, pravděpodobně ukrajinské národnosti, policisté zatím bezvýsledně pátrají. Oba jsou přitom podezřelí ze spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví.
 • Česká televize: Pouze původní článek z 13.3.2018, dále neaktualizováno: V autobuse na pražském Smíchově se střílelo, pachatel skončil v rukou policie
 • idnes.cz: Výstřel v autobusu MHD padl z plynovky, předcházel mu pěstní souboj – Výstřelu předcházel pěstní útok mířený na střelce – „Kriminalisté případ vyšetřují u všech třech jako trestný čin výtržnictví a v té souvislosti pátrají po dvojici cizinců, pravděpodobně ukrajinské národnosti. Ti se podle detektivů vůči 51letému střelci dopustili navíc těžkého ublížení na zdraví,“ informovali dnes policisté.
 • novinky.cz: Střelce v autobuse na Smíchově zbila dvojice cizinců – Policie zveřejnila ve středu odpoledne video z napadení 51letého muže v autobusu MHD v Praze, které se odehrálo v úterý. Napadeným je střelec, jenž měl podle policie vypálit z plynové pistole.
 • blesk.cz: Dva účastníci úterní střelby v autobuse policie nadále unikají – Incidentu předcházela potyčka. Její aktéři, kteří jsou pravděpodobně ukrajinské národnosti, ale autobus opustili ještě před příjezdem policie. Oba jsou podezřelí ze spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví, uvedla Zoulová.
 • nova.cz: Střelbě na Smíchově předcházela brutální bitka – Dva cizinci tam brutálně zbili staršího muže (51), který se měl později bránit střelbou z pistole.

Co se v autobuse stalo, samozřejmě nevím. Jistě je možné, že 51letý agresivní Čech ohrožoval zbraní (o níž v té chvíli nikdo nevěděl, že jde o plynovku) cestující v autobuse, a že hrdinní cizinci svým zásahem zabránili domnělému hrozícímu masakru. Této verzi ale nic nenasvědčuje.

Máme k dispozici pouze krátké video, na kterém je vidět naprosto brutální a bezohledný útok dvou mužů na osobu na sedačce autobusu. Cestující se snaží dělat, že nic nevidí, případně alespoň otevírat okna (takže asi došlo k rozprášení slzného plynu).

Z médií se ale dozvíme, že pachatel střelby skončil v rukou policie, že vlastně nešlo o napadení ale bitku, případně pěstní souboj.

Hanebné.

 

Edit: aktualizace policejní tiskové zprávy 15.3.2018: “Pražská policie děkuje veřejnosti za pomoc a spolupráci. Díky poznatkům od všímavých občanů kriminalisté za asistence policistů Speciální pořádkové jednotky oba podezřelé cizince v noci zadrželi a nyní s nimi provádějí standardní úkony v rámci trestního řízení. Další informace budou později.”

Aktualizace 8.8.2018: Jednapadesátiletý napadený 7.8.2018 v nemocnici podlehl zraněním. Oba útočníci “ze zemí bývalého Sovětského svazu” jsou ve vazbě a čelí obvinění z vraždy a výtržnictví. Zdroj: novinky.cz

One Reply to “Střílející střelec střílel v autobusu

 1. “novinky.cz: Střelce v autobuse na Smíchově zbila dvojice cizinců – Policie zveřejnila ve středu odpoledne video z napadení 51letého muže v autobusu MHD v Praze, které se odehrálo v úterý. Napadeným je střelec, jenž měl podle policie vypálit z plynové pistole.”

  “Z médií se ale dozvíme, že pachatel střelby skončil v rukou policie, že vlastně nešlo o napadení ale bitku, případně pěstní souboj.”

  Autor článku je demagóg?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *