Zahraničí

Ukrajina: snaha o reformu restriktivní zbraňové legislativy

Legislativa upravující držení zbraní na Ukrajině je ve svých praktických důsledcích velmi podobné té britské. Občané (cizinci ne) mohou legálně držet pouze dlouhé zbraně pro účel lovu nebo sportovní střelby. Ty musejí být uloženy v uzamykatelné schránce a s náboji uzamčenými na jiném místě. Krátké zbraně jsou pro běžné občany zcela zakázány, přístup k nim – stejně jako k povolení k jejich nošení – mají jen vybraní činovníci na základě rozhodnutí ministerstva vnitra.

Nyní se zastánci práva držet zbraně v zemi, v níž bují extrémně rozsáhlý černý trh, snaží o úpravu legislativy tak, aby držet a nosit zbraně pro vlastní ochranu mohli také zákonadbalí občané.

Georgy Uchaikin, předseda UAGO. Nápis na triku: “Svobodní lidé mají zbraně”. Foto: Kyiv Post

Současná legislativa

Držení zbraní na Ukrajině je upraveno v nařízení ministerstva vnitra. Toto nařízení zcela zakazuje držení krátkých zbraní a SBR civilisty. Od 21 let věku mohou civilisté nabývat dlouhé zbraně s hladkým vývrtem (např. brokovnice), a od 25 let další dlouhé zbraně, a to pouze pro účely lovu nebo sportovní střelby.

Držení a nošení zbraní pro sebeobranu je zcela vyloučeno (mimo poslance, soudce a státní zástupce). Když v roce 2001 došlo k sérii vražd novinářů, tak ministerstvo specificky vybraným novinářům dovolilo nosit pouze pistole střílející gumové projektily. I osoby v extrémním ohrožení se tak na Ukrajině musí spokojit s placebem namísto efektivního prostředku sebeobrany.

Proces registrace zbraní je obtížný, a cenu za prodej legálních zbraní určuje jednotně ministerstvo bez ohledu na tržní podmínky nebo ceny v okolních státech. Registry zbraní existují pouze na lokálních úrovních, nikoliv regionálně či celostátně.

V roce 2014, před Maidanem, ruským záborem Krymu a válkou na Donbase, Ukrajinci legálně drželi 555.000 zbraní. O rok později už toto číslo vzrostlo na 750.000 legálně držených zbraní, což je v přepočtu na obyvatele přibližně 4,5x méně než v České republice.


Ministr vnitra Asan Avakov na zbrojním veletrhu. Foto: Kyiv Post / Volodymyr Petrov

Zbraně za odměnu

Zatímco běžný Ukrajinec se nemá k legální pistoli jak dostat, tak v zemi přetrval sovětský zvyk darování zbraní za odměnu vybraným činovníkům a přátelům politiků. Podle předsedy Ukrajinské asociace držitelů zbraní (UAGO) Georgy Uchaikina bylo od vzniku samostné Ukrajiny takto rozdáno 50.000 zbraní příslušníkům místní elity.

Samotné ministerstvo vnitra přiznalo, že v letech 2004 – 2016 rozdalo 2.230 zbraní. Takto darované zbraně mohou jejich vlastníci patrně i nosit, a to především kvůli ne zcela jasně vymezené právní úpravě.

Podle neoficiáních zdrojů lze “odměnu udělení zbraně” také “koupit” za 15.000 dolarů…

Černý trh se zbraněmi

Počet nelegálně držených zbraní na Ukrajině se odhaduje na 3 – 5 milionů kusů. Podle organizace Small Arms Survey jsou zdroje nelegálních zbraní především následující:

  • původně legální zbraně, které byly nelegálně převedeny na jiné osoby (např. jako dar nebo v rámci dědictví),
  • nelegálně upravené zbraně (typicky plynovka Zoraki 914S),
  • zbraně pocházející ze státních skladů – nejméně 200.000 zbraní bylo ukradeno ze státních skladů na Donbase, a dalších 100.000 na Krymu. Z tohoto počtu se podařilo dohledat a vrátit jen 4.000 zbraní,
  • nelegálně dovezené zbraně z dřívějších konfliktů v Jugoslávii, Moldávii a Čečensku,
  • zbraně dodávané do Donbaské bojové zóny z Ruska následně pronikající na černý trh – především protimateriálové pušky, RPG a MANPADS.

Prosazování zbraňových zákonů je přitom na mizerné úrovni: v roce 2016 policie zajistila pouze 1.400 nelegálně držených zbraní.

Na černý trh z Donbasu pronikají také nejmodernější ruské zbraně, včetně protimateriálových pušek. Na obrázku KSVK 12.7. Foto Wikimedia / Оружейная ПРАВДА

Ukrajinci chtějí mít možnost se legálně bránit

UAGO v roce 2014 společně s 34 členy parlamentu představilo návrh nové legislativy, která měla zásadním způsobem změnit rámec legálního držení zbraní. O rok později získala petice na podporu tohoto zákona 36.000 podpisů. Zákon doposud nicméně neprošel legislativní procedurou.

Nově navrhovaný zákon by měl přesně specifikovat, jaké zbraně jsou dovoleny pro civilní držení, a také zavést proceduru udělování povolení k držení a nošení zbraní pro sebeobranu. Rok dlouhá amnestie by měla umožnit držitelům nelegálních zbraní nabýt potřebná povolení dle nové legislativy. Současně by vláda měla nabízet možnost vykoupení nelegálních zbraní za ceny převyšující černý trh.

Především by ale zákon měl zavést jednotná pravidla platící pro všechny občany stejně.

Odpůrci návrhu na to ale reagují: “k čemu vede legální držení zbraní je vidět v Americe. Zbraně nejsou prostředkem sebeobrany – vrah si vždycky najde cestu.”

Neslyšeli jste to už někde?

 

Zdroje: Kyiv Post, The New Yorker, Quartz, Small Arms Survey

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *