Zahraničí

USA: Američtí civilisté budou moci poslat své zbraně na Ukrajinu

Restriktivní ukrajinská zbraňová legislativa vedla k vytvoření stavu, kdy je zde v porovnání s Českou republikou mezi civilisty v přepočtu na obyvatele 4,5x méně legálně držených zbraní. Takto nízký počet zásadním způsobem omezuje možnosti zapojení širšího obyvatelstva do obrany země a odporu proti ruským okupantům. Ukrajina sice těsně před ruskou invazí civilní zbraňovou legislativu rozvolnila, ale změny “na papíře” samotný nedostatek zbraní vyřešit nemohly. Nyní se v USA po vzoru obdobných iniciativ z druhé světové války začínají formovat snahy o umožnění dobrovolného předání zbraní místních civilistů do rukou Ukrajinců.

Americká kultura “zbraňových přebytků”

Z celkového počtu 329 milionů Američanů je přibližně 81,4 milionu ozbrojeno. Průměrný americký držitel má doma pět zbraní, tedy civilisté drží přibližně 400 milionů zbraní. Převažují držitelé pistolí (82,7%) a běžných pušek (68,8%), nicméně i tak více než 24 milionů Američanů (30,2%) drží moderní sportovní pušky typu AR 15 či obdobné.

55% Američanů má dosavadní americkou vojenskou pomoc Ukrajině za nedostatečnou. Vysoké počty zbraní v jejich domácnostech se tak mohou stát příležitostí, jak pomoci s řešením problému špatné dostupnosti zbraní na Ukrajině.

Historické paralely a česká stopa

Obdobné iniciativy v USA existovaly i dříve. K nejznámějším patří práce Americké komise pro obranu britských domovů, která působila v průběhu druhé světové války. Ke klíčovým osobnostem komise patřil syn českých emigrantů a cestovatel Anthony Fiala, v jehož expedičním obchodě v New Jersey měla komise sídlo.

Komise v průběhu druhé světové války, především v době před vstupem USA do války v roce 1941, vyvezla do Velké Británie více jak 25.000 zbraní. Darované zbraně tvořily něco málo než polovinu z toho počtu, přičemž zbytek komise zakoupila z peněz, které se vybraly ve veřejné sbírce.

Jelikož zbraňové restrikce z roku 1937 znemožnily přímé předávání zbraní britským civilistům, šly zbraně formálně do rukou Home Guard (Domácí garda). To byla miliční organizace, jejímiž členy byli civilisté, kteří nemohli sloužit v armádě. Ať už z důvodu věku, zdraví nebo protože vykonávali klíčové profese. Zatímco vláda původně očekávala zapojení 250.000 osob, do Home Guard se přihlásilo 1,5 milionu lidí. 25.000 zbraní zajištěných americkou komisí tak na jednu stranu představuje velmi malé číslo. Na druhou stranu ještě v roce 1943 si členové Home Guard stěžovali, že pro valnou část z nich palné zbraně nejsou vůbec k dispozici, což výrazně zvyšuje relativní váhu z USA dodaných civilních zbraní.

Miami zajistí předání odevzdaných zbraní Ukrajině

Většina velkých amerických měst pravidelně umožňuje odevzdání civilních palných zbraní, což často také motivují prostřednictvím finanční odměny. Při poslední takové akci v roce 2018 město Miami za odevzdání samonabíjecí pušky nabízelo dárkový poukaz v hodnotě $250.

Ve čtvrtek 9.6.2022 městská rada schválila úplně nový typ pobídky. Držitelům bude umožněno odevzdat zbraně policii s vědomím, že tyto budou následně odeslány na Ukrajinu. Člen městské rady Ken Russel, který přišel s tímto návrhem, uvedl: “Lidé chtějí vědět, jak by mohli pomoci Ukrajincům. Nyní budeme hledat lidi, kteří budou chtít prostřednictvím darování [zbraně] pomoci [obraně] Ukrajiny.”

Usnesení rady města zavazuje tajemníka, aby provedl veškeré potřebné kroky společně s federálními úřady, aby všechny odevzdané funkční zbraně byly odeslány na Ukrajinu pro užití v konfliktu proti ruské invazi.

Místní policie již parametry programu probrala s federálními úřady. Po ověření funkčnosti budou zbraně předány držiteli licence, který zajistí jejich export na Ukrajinu.

Miami přitom nebude prvním městem posílajícím zbraně civilistů na Ukrajinu. Již v březnu například civilisty dobrovolně předané zbraně na Ukrajinu poslal okres Nassau v New Yorku.

Komentář zbrojnice.com

V době březnového ruského tažení na Kyjev jsem zaznamenal trefný komentář jednoho amerického generála (bohužel jej teď nemohu zpětně dohledat), podle kterého by ruská armáda nedokázala dobýt město Houston z rukou místních civilistů a policie.

Darování patrně pouze menšího počtu zbraní amerických civilistů Ukrajincům obdobnou situaci jako v USA, kde by invazní armáda čelila “pušce za každým listem trávy“, jistě nepřivodí.

Ale pro každého, ke komu se taková zbraň dostane, a kdo se doposud musel spokojit leda tak s maketou z lepenky, půjde o dar naprosto nenahraditelný.

Ať už by jej měl využít v rámci hnutí odporu proti okupaci, či při obraně proti prostému kriminálnímu násilí.


Ukrajina

3 Replies to “USA: Američtí civilisté budou moci poslat své zbraně na Ukrajinu

 1. Od nejakyho generala to opravdu sedi 😀 Evidentne kratka pamet. 20 let v Aghanistanu, 2,26 bilionu USD, 23 000 zranenych, 2300 zabitych a utek se stazenymi kalhotami 😀

  Válka v Afghánistánu si za 20 let vyžádala 242 000 životů, z toho přes 40 000 tvořili civilisté a amerických vojáků a jejich spojenců padlo přes 3,5 tisíce (z toho 14 českých vojáků), Tálibánců přes 84 000. Zbytek připadá na afghánskou armádu a policii. Své domovy kvůli válce opustilo přes 5 milionů lidí. Jen Spojené státy stála válka v Afghánistánu odhadem víc jak 21 bilionů korun (978 miliard dolarů).

  Co se tyka te okupace, tak ne Rusko, ale naopak Ukrajina, okupuje uzemi Ruska, Rumunska, Slovenska a Polska. Je to jeste relikt SSSR. Zadna Ukrajina nikdy neexistovala, tak maximalne Halic, coz je Kyjev a pole okolo nej 😀 Je smutne, ze se jeste najdou pitomci, kteri jsou schopni adorovat vrahy, nejen, nasich predku. Pri masakrech ve Volyni, Lvove, …. Pogromy na Romy v roce 2018, vrazdeni UPA na nasem uzemi po 2. svetove valce, okupaci Ukrajincem Breznevem v roce 1968, ….. Jenom se za takovy nevzdelany blbce musime hluboce stydet.

 2. Ani jsem necekal, ze muj presny a trefny komentar bude schvalen 😀 Kdyz tak pane Gavron rozumite polsky, bezte se zeptat polaku na genocidu ve Volyni, shlednete film Volyn, na te vasi Ukrajine zakazany a bezte jim tam plkat o lasce k ukrofasounum 😀 Nebo Zanik samoty Berhof 😀 CS/PL film. Nebo to bezte rovnou mecet Romum na Ukrajine. Do toho 😀 Neni to tak davno, jen 4 roky, tak to neokecate, ze je to historie.

  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/na-ukrajine-hori-romske-tabory-strazci-poradku-utoci-basebal/r~bf661b967e9c11e8aa580cc47ab5f122/

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/volynske-masakry-byly-genocida-odhlasovali-polsti-poslanci.A160722_134410_zahranicni_aha

  https://www.vhu.cz/vpad-banderovcu-na-uzemi-ceskoslovenska-v-letech-1945-1947/

  Pravda vam smrdi? .-) Hlavne je blby, ze to neni z zadny tech vasich dezinformacnich webu, ale musite jen naprazdo polykat fakta. Checht. Odvasbych se teda nechal nekde zastulovat, hajit, ….. 😀

 3. Předřečníkovi evidentně nedochází, že tu jde o zpravodajství a ne o postoje. Dále bych rád upozornil na prostou skutečnost, že v tomto státě (kariérně komunistickém režimu) už zase platí text písně Šáteček/Ostnatej drát (primárně poslední sloka).

  Zpráva ovšem nastoluje klíčovou orázku: Za jak dlouho se ty americké dárečky (spolu s těmi našimi) octnou z Ukrajiny v našich ulicích?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *