Zahraničí

Srbsko: legislativa vytvářející černý trh se zbraněmi

Země bývalé Jugoslávie jsou dlouhodobě známým zdrojem nelegálních zbraní v Evropské unii. Útočné pušky Zastava M70 pocházející z Balkánu byly použity například při vraždění v Charlie Hebdo či při teroristickém útoku v klubu Bataclan (často opakované lži o jejich původu ze Slovenska se věnuje například článek Fact check: zbraně teroristů v Charlie Hebdo). Kromě přístupu místních obyvatel, který definuje zkušenost s televizními debatami politiků v 90. letech o tom, že “není důvod se znepokojovat” pouhé dny před vypuknutím brutální občanské války, k rozsáhlosti místního nelegálního trhu přispívá také příliš restriktivní legislativa.

Skládka v Srbsku. Foto RFE
Skládka v Srbsku. Foto RFE

Srbské Ministerstvo vnitra odhaduje, že mezi místními je mezi 200.000 až 900.000 nelegálních zbraní. Podle protizbraňové Gun Policy je mezi Srby přitom 2,7 milionu zbraní. Úřady je registrováno pouze 1.100.

Zvyšování počtu registrovaných zbraní nijak nepomáhá místní legislativa. Například za držení každé legální zbraně musí Srb zaplatit zvláštní roční daň ve výši v přepočtu €30. Průměrná měsíční mzda je přitom v přepočtu pouze kolem €580. Přihlášení několika zbraní se tak může velmi rychle stát dosti drahým koníčkem.

Od jara 2019 v zemi vejde v účinnost novela zbraňové legislativy, podle níž budou muset legální držitelé zbraní povinně podstupovat také psychologické vyšetření. Dopad opatření v zemi, kde jsou nelegální zbraně všudypřítomné, lze přitom odhadnout poměrně snadno.

Zatímco těch pár vytrvalých občanů trvajících na legálnosti držení svých zbraní se bude potýkat s dalšími překážkami, pro zbytek bude nelegální držení zbraní představovat jedinou praktickou možnost.

Je přitom známo, že střelné zbraně nejsou nenahraditelným prostředkem k páchání trestné činnosti. To platí i v Srbsku, kde navzdory lehké dostupnosti nelegálních zbraní je v zemi polovina vražd páchána jinými předměty – především noži, sekyrami a kladivy.

Pro účinnou obranu jsou ale střelné zbraně často nenahraditelné – což si řada místních pamatuje lépe, než by chtěli. A dokud místní zbraňová legislativa nenabídne obecně přijatelný legitimní kompromis mezi mírou finanční, administrativní a praktické zátěže, nezbývá jim, než ji dále ignorovat – byť za to hrozí dlouholeté tresty vězení.

Zdroj: Deutschland Rundfunk, Gun Policy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *