Domácí

Zbrojnice.com: zpráva o stavu projektu a výzva k činnosti

Na konci roku 2017 jsem se rozhodl věnovat maximum možného úsilí snaze o zachování možnosti účinné obrany v naší zemi. V rámci toho jsem v únoru 2018 založil web zbrojnice.com především s následujícími hlavními cíli:

 • Přinášet do zbraňové debaty reálná data a smysluplné informace.
 • Vytvořit důvěryhodný zdroj informací, který dokáže oslovit i osoby mimo zbraňovou komunitu, pokud z jakéhokoliv důvodu budou cítit potřebu si k tématu civilního držení zbraní zjistit více informací.
 • Přinášet do veřejného prostoru informace důležité pro civilní držení zbraní, kterým se masmédia nevěnují.

Současný stav

Prvních deset měsíců fungování serveru se dá shrnout následujícím způsobem:

Dopady

Co se dopadu týče, tak:

 • Naprostá většina čtenářů přichází z Facebooku.
 • U mnoha témat, kterým se zbrojnice.com věnuje, jsou články v první stránce vyhledávačů pro typická klíčová slova. Pokud dnes někdo rešeršuje například otázku původu zbraní teroristů, implementace, držení zbraní v ČR nebo v USA, zbrojnice.com nemůže uniknout. Pro řadu klíčových slov odkazy zbrojnice.com vycházejí jako první nebo mezi prvními pěti. Takto přes vyhledávače na stránky přišlo ca 9.000 osob.
 • Pokud novinář nerešeršuje, tak zbrojnice.com stejně neunikne. Z více stran se ke mně doneslo, že čtenáři posílají odkazy na zbrojnice.com jako reakci novinářům v mainstreamových médiích. Jen tak dál!
 • Na řadu lidí zbrojnice.com působí nedůvěryhodně. V takovém případě lze ke zbrojnice.com přistupovat jako k wikipedii. Tj. zajímavému souhrnu informací, kdy k informacím jsou téměř vždy uvedeny zdroje. Zdroje si mohou sami projít a udělat si na věc svůj názor. Původních zdrojů (tzv. “věrohodný dobře obeznámený zdroj z prostředí bezpečnostních složek” apod.) je na zbrojnice.com minimum.

2019 a co můžete pro zbrojnice.com udělat vy

Základním cílem pro 2019 je rozšířit počet čtenářů a začít více oslovovat osoby mimo standardní komunitu followerů. Nemám snahu vytvořit si čtenářskou základnu z lidí, které zbraně vůbec nezajímají, ale považuji za důležité, aby co nejvíce takových osob alespoň jednou za čas zabrousilo k článkům, které by je z nějakého důvodu mohly zaujmout. Proč směrnice zakazuje zbraně? Jaký je původ zbraní teroristů? Proč se ještě nikdo teroristovi ve Francii nebránil zbraní? Jaký mají dopad zákazy zbraní v Británii, Brazílii nebo Mexiku? Detail si nakonec zapamatuje málokdo, ale v podvědomé rovině podobné informace budou vnímat napořád.

Jako jedna z cest k šíření obsahu se nabízí posílání peněz Marku Zuckerbergrovi (resp. placené promování článků zbrojnice.com na Facebooku). Podle ankety na FB by k tomu bylo ochotno docela dost lidí. Tato cesta zůstane jednou z alternativ do budoucna.

Rád bych Vás nyní poprosil o pomoc v jiné rovině a peníze Vás to stát nebude.

Algoritmy Facebooku jsou nastaveny především na šíření obsahu, který by mohl lidi zaujmout. Facebook přitom díky tomu, jak Vás podrobně roky sleduje, dobře ví, že Vás nejvíce zaujmou kontroverzní témata. Tedy taková, o kterých se hádáte. Když Vám příspěvek stojí za hádku, bude stát za pozornost i jiným.

Pokud Vás článek zaujme, tak prosím:

 • klikněte na share,
 • napište věcný komentář, případně komentář ke komentáři,
 • vraťte se další den a napište komentář ke komentáři někoho jiného,
 • užívejte si dobrý pocit, že díky tomu se obsah zbrojnice.com dostane k mnohem širšímu okruhu osob, a přitom je takové šíření obsahu zadarmo.

Následujících několik let bude pro budoucnost civilního držení zbraní klíčových. Pokud Vám není lhostejná, tak toto považujte za naprosté minimum, které by měl každý udělat:

 • být členy LEXu a/nebo Firearms United a platit členské příspěvky, případně posílat dary nad výši členských příspěvků a nabízet dobrovolnickou podporu v praktické rovině,
 • podepsat petici a sehnat další podpisy pod ni,
 • v klíčových chvílích prostě věnovat celou sobotu psaní emailů a dopisů politikům, případně dalším opinion a decision makerům,
 • věnovat minutu denně kliknutí na “share” a napsání věcného komentáře pod FB příspěvek zbrojnice.com, případně jinak šířit obsah relevantní pro civilní držení zbraní.

 

Já si teď dám týden pauzu, pokud Vám pravidelný update bude chybět, můžete se vždy vrátit k souhrnu nejdůležitějšího obsahu na stránce ÚVOD.

 

S díky, přáním poklidných svátků a všeho nejlepšího do nového roku,

Tomáš Gawron, zbrojnice.com

9 Replies to “Zbrojnice.com: zpráva o stavu projektu a výzva k činnosti

 1. Mám obavu, aby se uvažování v duchu “Když Vám příspěvek stojí za hádku, bude stát za pozornost i jiným” nezvrtlo špatným směrem. V poslední straně mám u článků nepříjemný pocit, že jsou zbytečně agresivní a polarizující (“hoplofobní lobby” apod.) a i když s faktickou stránkou souhlasím, provedení na mě působí skoro jako nějaký extremistický blábol, kterému je lepší se vyhnout. Je tohle ta správná cesta, jak vzdělávat lidi, kteří s naším názorem na zbraně nesouhlasí?

  1. Jak jinak nazvat názor, podle nějž se například oběti upálení, ubodání nebo rozdrcení pod koly automobilů “nepočítají” (viz Austrálie)? Ve mně takový světonázor vyvolává opovržení a domnívám se, že “hoplofobní lobby” je poměrně mírný pojem k jeho popsání.

   1. Sorry, ale nesouhlasím. Nevidím žádný “světonázor hodný opovržení” ze strany “hoplofobní lobby” – vidím lidi, kteří přebírají informace z nespolehlivých zdrojů, bez ověření a bez uvažování nad nimi. Stejně jako se totéž děje na druhé straně barikády.

    Mimochodem, k té druhé straně: Když se do vás někdo v médiích opře, že jste prozbraňová lobby, která chce vraždit nevinné, protože z toho má peníze, jak moc vás to přesvědčí k racionálnímu zhodnocení dalších názorů takového člověka – nebo média jako celku?

    1. Asi si nerozumíme. “Většina lidí” netvoří mediální obsah. Obsah, který je z velké části tvořen bezmyšlenkovitým přebíráním nesmyslných zpráv a statistik organizací, které mají nulové nebo minimální grassrootové zázemí a současně jsou velmi silně financovány protizbraňovými milionáři (kteří si sami život bez ozbrojené ochranky nedokáží představit, např. Bloomberg).

     Je to vidět například na současné vlně zpráv o “40.000 zastřelených Američanech” nebo “nárůstu násilí v amerických školách”, které jsou rychle vydávány v průběhu prosince s cílem ovládnout mediální prostor předtím, než budou v lednu dostupné statistiky vražednosti za celý rok 2018 (ty zatím naznačují 8% zlepšení).

     1. Přiznávám, že používání termínu “hoplofob” mi taky přijde spíš nevhodné. Tak nějak pocitově má podobně urážlivý nádech jako islamofob atp. a myslím, že by články na zbrojnice.com měly být hlavně o faktech. Když hoplofob uvidí slovo hoplofob, o to větším hoplofobem se stane 😀

      Každopádně díky za tento web. V poslední době už ani nechodím přes FB, ale zbrojnice.com je ráno jeden z prvních odkazů, který naťukávám do adresního řádku prohlížeče.

 2. Chtěl bych Mgr. Gavronovi poděkovat za obrovské množství práce, které věnuje boji za naše občanské právo svobodně držet a nosit střelnou zbraň. Každý můžeme dle svých možností pro to něco udělat, například k výše zmíněné petici – kdyby každý z držitelů zbrojního průkazu vytiskl jednu stranu petice a ve svém nejbližším okolí posbíral podpisy (10 podpisů na arch) a tyto poštou odeslal na adresu uvedenou v petici, tak by to byla historicky nejvíce podpořená petice. Sám jsem to vyzkoušel a za týden jsen tento arch měl posbírán.
  Pokud nebudeme dostatečně aktivní, může se nám stát, že budeme muset své zbraně a další svobody potupně odevzdat.

 3. Využiji příležitost, abych též poděkoval za skvělý web a popřál jeho autorovi i jeho čtenářům vše dobré nejen o nadcházejících svátcích ale i v novém roce.

  Ani si snad neumím představit, co to obnáší za množství práce a času přinášet v takové frekvenci takové články, na jaké jsme si tu zvykli.

  Chodím sem téměř každý den, troufám si tvrdit, že mi tu snad neuniklo nic. Facebook jsem již kompletně opustil, nemohu tedy patřičně reagovat na vyřčenou výzvu. To ostatní snad ale dělám.

  Tak ještě jednou, hodně úspěchů a neslábnoucí vůli!

 4. Také chci poděkovat za asi nejvěcnější web s polu s LEXem na českém netu ohledně doložených informací o zbraních a zbraňové politice. Chodím sem skoro každý den (přes fb) a zdejší články mi hodně pomohly v argumentační rovině s oponenty či nerozhodnými při nasbírání přes 500 podpisů pod peticí ligy libe. Zároveň občas obešlu nějaké noviny, ale zatím vše bez odpovědi. Sám se tu čaasto dozvím pro mě nové informace ohledně statistik či hrdinů “nosičů”.
  Krásné svátky.

  1. Sdílím vaše slova, jsem tu pokud možno denně, články jsou skvělé s vysokou informační hodnotou. Přeji hodně štěstí v Novém Roce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *