Rakouským vězeňským dozorcům se splní jejich dlouhodobé přání: připravuje se změna zákona o zbraních, která jim zjednoduší přístup k povolení k nošení zbraní mimo službu. Doposud pro jejich získání museli prokazovat existenci konkrétní hmatatelné hrozby pro život.
Keine Waffentragen pro dozorce
Že ono prokázání není úplně jednoduché se mohl nedávno přesvědčit jeden člen sboru v Salzburgu. Ten požádal o povolení k nošení zbraně pro sebeobranu po té, co mu dva různí vězni začali vyhrožovat, že si ho najdou a zavraždí, až budou vypuštěni z vězení.
Dozorce, který je kromě běžné činnosti zařazený také u vězeňské zásahové jednotky, tedy požádal o povolení k nošení své legální civilní zbraně v době, kdy je mimo službu. V žádosti uvedl, že osoby, které ho ohrožují, jsou známé svým přístupem k nebezpečným předmětům a metodám, čímž je zřejmé, že jsou schopny své výhrůžky naplnit.
Se zlou se ale dozorce v rámci správního uvážení o míře jeho ohrožení potázal:
Pouhé výhrůžky a obavy z možného ohrožení nejsou dostatečným podkladem, pokud důvody pro podezření z možného ohrožení nejsou podloženy zcela konkrétním způsobem.
Změna zákonné úpravy má nyní směřovat k tomu, aby vězenští dozorci nemuseli konkrétní ohrožení prokazovat. Dostanou se tedy do stejné kategorie, v jaké jsou již nyní rakouští policisté, a nebudou státem ponecháni napospas případným vrahům, jako se to například stalo šéfredaktorovi Charlie Hebdo.
Obecně k rakouské úpravě
Rakouská úprava civilního držení zbraní se v několika klíčových ohledech liší od české. Především zbraně kategorie C jsou volně dostupné všem, proti komu nebyl vystaven Waffenverbot, čili zákaz držení zbraní. A to aniž by potřebovali zbrojní průkaz.
Získat povolení k nošení zbraně je oproti České republice extrémně obtížné. V celém Rakousku je vystaveno pouze 74.813 povolení k nošení – a tato zahrnují také povolení k nošení lovecké zbraně během lovu. Není jasné, kolik z nich představuje povolení pro nošení pro sebeobranu, ale lze očekávat, že po seškrtání lovců, policistů a ostatních zaměstnanců půjde o naprosto zanedbatelná čísla.
Celkem 197.152 osob drží zbrojní průkaz, který především představuje cestu k získání zbraně kategorie B. Na rozdíl od většiny Evropy lze zbraně držet také pro účely sebeobrany, avšak výhradně v rámci obydlí.
Zdroj: Kurier.at
Správní uvážení:
- Udělování výjimek k nabytí zakázané zbraně IV: potřeba změny
- Implementace I – Nově zakázané zbraně
- Havaj: faktický zákaz nošení zbraní shledán protiústavním
- Německo: demonstroval proti Merkelové, přišel o zbraně
- Británie: od správního uvážení k myšlenkové policii