Zahraničí

Rakousko: vězenští dozorci dostanou šanci nosit zbraně mimo službu

Rakouským vězeňským dozorcům se splní jejich dlouhodobé přání: připravuje se změna zákona o zbraních, která jim zjednoduší přístup k povolení k nošení zbraní mimo službu. Doposud pro jejich získání museli prokazovat existenci konkrétní hmatatelné hrozby pro život.

Foto: tips.at
Foto: tips.at

Keine Waffentragen pro dozorce

Že ono prokázání není úplně jednoduché se mohl nedávno přesvědčit jeden člen sboru v Salzburgu. Ten požádal o povolení k nošení zbraně pro sebeobranu po té, co mu dva různí vězni začali vyhrožovat, že si ho najdou a zavraždí, až budou vypuštěni z vězení.

Dozorce, který je kromě běžné činnosti zařazený také u vězeňské zásahové jednotky, tedy požádal o povolení k nošení své legální civilní zbraně v době, kdy je mimo službu. V žádosti uvedl, že osoby, které ho ohrožují, jsou známé svým přístupem k nebezpečným předmětům a metodám, čímž je zřejmé, že jsou schopny své výhrůžky naplnit.

Se zlou se ale dozorce v rámci správního uvážení o míře jeho ohrožení potázal:

Pouhé výhrůžky a obavy z možného ohrožení nejsou dostatečným podkladem, pokud důvody pro podezření z možného ohrožení nejsou podloženy zcela konkrétním způsobem.

Změna zákonné úpravy má nyní směřovat k tomu, aby vězenští dozorci nemuseli konkrétní ohrožení prokazovat. Dostanou se tedy do stejné kategorie, v jaké jsou již nyní rakouští policisté, a nebudou státem ponecháni napospas případným vrahům, jako se to například stalo šéfredaktorovi Charlie Hebdo.

Obecně k rakouské úpravě

Rakouská úprava civilního držení zbraní se v několika klíčových ohledech liší od české. Především zbraně kategorie C jsou volně dostupné všem, proti komu nebyl vystaven Waffenverbot, čili zákaz držení zbraní. A to aniž by potřebovali zbrojní průkaz.

Získat povolení k nošení zbraně je oproti České republice extrémně obtížné. V celém Rakousku je vystaveno pouze 74.813 povolení k nošení – a tato zahrnují také povolení k nošení lovecké zbraně během lovu. Není jasné, kolik z nich představuje povolení pro nošení pro sebeobranu, ale lze očekávat, že po seškrtání lovců, policistů a ostatních zaměstnanců půjde o naprosto zanedbatelná čísla.

Celkem 197.152 osob drží zbrojní průkaz, který především představuje cestu k získání zbraně kategorie B. Na rozdíl od většiny Evropy lze zbraně držet také pro účely sebeobrany, avšak výhradně v rámci obydlí.

Zdroj: Kurier.at


Správní uvážení:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *