29 minut. Přesně tak dlouho čekaly oběti pachatele prosincových útoků, než se k nim dostali policisté. V centru Prahy, v nejstřeženější oblasti státu, s přítomností nejlépe vycvičených a motivovaných policistů.
8 minut
Pachatel započal útok v 14:54:xx. První volání nesměřovala policii, ale zdravotnické záchranné službě v 14:57:28. Policie eviduje první informaci o útoku v 14:59:06. Tedy pět minut po začátku útoku. Je možné, že v té chvíli již byla většina pachateli dostupných obětí zasažena.
V čase od 15:00 tísňová linka policie obdrží několik dalších oznámení, v některých telefonátech jsou slyšet výstřely. V 15:02 oznamovatel uvádí, že pachatel běhá po chodbě.
První policista do budovy vstoupil v 15:02, v 15:03 již jich bylo ve vstupní hale několik.
+ 10 minut
Policejní metodika rozeznává dva typy postupů proti aktivnímu útočníkovi. Kontaktní a vyhledávací.
První mód je kontaktní a používá se v situacích, ve kterých policisté vědí, kde se aktivní střelec nachází. V takovém případě postupují co nejrychleji, aby aktivního střelce zneškodnili v co nejkratší době. Druhý mód je vyhledávací. V tomto případě policistům není známa poloha pachatele. Proto postupně propátrávají všechny místnosti. V okamžiku lokalizace pachatele mění vyhledávací mód na kontaktní a postupují přímo k pachateli.[1]
Základem teze o správnosti postupu policie uvnitř budovy je tvrzení, že policie nevěděla, kde se v budově pachatel nachází. Proto do 4. patra postupovala pomalu v rámci vyhledávacího módu a nikoliv rychle v rámci kontaktního módu. To je jasně vidět i na policií uvolněném sestřihu, kde skupina policistů při vzájemném krytí pomalu postupuje schodištěm; v kontaktním módu by samostatně vybíhali do čtvrtého patra tak, jak se na místo hlídky postupně dostávaly. K takovémuto srocení by pak mohlo dojít až na začátku 4. patra.
Zpráva úřadu vnitřní kontroly uvádí (s 18):
V 15:02 operační důstojník upřesňuje, že v budově filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha je ve 4. patře stále slyšet střelba. (…) V 15:04 operační Luny dává relaci, že mají informaci od ostrahy, která viděla osobu, že muž bezhlavě střílí kolem sebe, mělo by to být čtvrté patro budovy.
Tento rozpor by si zasloužil vysvětlení, a nezbývá než doufat, že parlamentní vyšetřovací komise jej poskytne.
Do 4. patra první policisté vstoupili v 15:12, kde se následně dostávají k prvním zraněným na chodbě
+ 11 minut
V 15:19 policista, který by měl být vyznamenán, ukončil útok pachatele, toho času nacházejícího se na vnější terase 4. patra.
Do učeben 423 a 417, kde se nacházelo nejvíce obětí, policisté následně vstoupili v 15:23, tedy 29 minut po začátku útoku.
Peklo bezmoci
Jednou z otázek, která asi patrně nebude nikdy vyjasněna, je, zda-li pachatel uvnitř 4. patra stále aktivně útočil po vstupu policistů do budovy. Z policií uvolněných dokumentů plyne, že byl aktivní ještě v čase 15:00 – 15:01:xx (výstřely na pozadí tísňových volání). V neurčený čas započal přestávku v útoku, během níž nevíme, co dělal, než v 15:11:19 zahájil útok z terasy.
Míra brutality útoku je jen obtížně představitelná. Rozkol pachatele s lidstvím a rozsah bezmoci jeho zamýšlených obětí byly absolutní. Bylo to peklo, které pokračovalo ještě dlouhé minuty po pachatelově smrti.
Když jde o vteřiny, je policie 29 minut daleko
Dle oficiálních závěrů nikdo nepochybil (snad až na pár ex post “nepřesností“). Tedy i v případě perfektně odvedené policejní práce, v centru Prahy, v nejstřeženější oblasti státu, s přítomností nejlépe vycvičených a motivovaných policistů, musí každý jeden civilista počítat nejméně s půlhodinou, po kterou bude odkázán sám na sebe.
Pro pravidelné čtenáře tohoto webu nejde o novou informaci. Je ale dobré si ji explicitně připomenout.
Obzvlášť v době, kdy masmédia již rok v kuse opakují mantru, že “policie byla na místě za tři minuty“.
Přehled článků k prosincovým útokům
- Postup policie
- Policista, který zastavil vraždícího studenta FFUK, by měl být vyznamenán
- Policie při hledání “vysoce nebezpečného” ozbrojeného podezřelého z tří vražd údajně fungovala jako stádo koček
- Usnesení PČR o odložení případu
- Zpráva úřadu vnitřní kontroly
- Klánovický vrah běhá na svobodě, zachovejte ostražitost
- Zdravotní způsobilost, psychotesty
- Pozměňovací návrh řešící mezery posuzování zdravotní způsobilosti žadatelů o zbrojní průkaz v reakci na útok na FFUK
- Tři kliky stojí mezi ne/splněním povinnosti psychiatra informovat všeobecného lékaře
- Sněmovna odmítla změnu, která by vrahovi z FFUK znemožnila získat zbrojní průkaz
- Senát odmítl změnu, která by vrahovi z FFUK znemožnila získat zbrojní průkaz
- Podrobně: Psychotesty a zdravotní způsobilost žadatelů a držitelů zbrojních průkazů
- Výbor Psychiatrické společnosti nechce zavádět plošné psychotesty
- Tlumiče
- VŠCHT: Závěrečná zpráva ASSZ z expertního pokusu šíření hluku střelby ve vysokoškolské budově
- VŠCHT: Expertní pokus šíření zvuku střelby ve vysokoškolské budově
- Pachatel ve 4. patře FFUK střílel také z brokovnice – bez tlumiče
- Proč jsou tlumiče hluku výstřelu legální?
- Fact check: Pozměňovací návrh zavádějící restrikce tlumičů hluku výstřelu a sebeobrana
- Vražedná zbraň
- Ozbrojená veřejnost a ochrana měkkých cílů
[1] František Beran, 2019, s odkazem na Aktivní útočník (zákrok proti nebezpečnému pachateli). 2016. Praha: Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy, 2016, 48 s. Č.j. UPVSP-2585/ČJ-2016-9100KR
Možná by nebylo špatný se podívat na závěry z toho měření hluku střelby na VŠCHT, jestli by se z toho nedala vymyslet metodika pro efektivnější lokalizaci pachatele v rámci budovy. Pokud je zvuk střelby slyšet i v hovoru na tísňovou linku, tak je jasný, že musí být střelec fakt blízko volajícího…