Zbraně

Striker SR-17: Nová pistole ze Zlína

Zlínská společnost Striker s.r.o. letos představila vývoj nového modelu samonabíjecí pistole nazvané Striker SR-17, kterou plánuje uvést na trh v polovině 2019. Nová zbraň navržená konstruktérem Romanem Červinkou by se měla vyrábět přímo pod značkou Striker v České republice.

Byť název firmy Striker napovídá něco jiného, tak nová zbraň má bicí mechanismus založený na principu kohoutu. Cílem konstruktérů přitom bylo maximalizovat bezpečnost, takže tuto SA/DA pistoli vybavili třemi automatickými pojistkami: dlaňovou, zásobníkovou a spoušťovou, která ovládá blokaci úderníku. Zbraň má dále také výstražník, který signalizuje náboj v komoře, viditelný a pohmatem zjistitelný na horní části závěru, těsně za výhozním okénkem.

Když k popisu přidám také vypouštěč kohoutu a tělo z pevnostního duralu, tak by si čtenář skoro mohl myslet, že popisuju CZ 75 Compact D (tedy až na tu dlaňovou a zásobníkovou pojistku). Konstrukčně jde ale o zcela jinou zbraň a narozdíl od většiny konkurence Striker přináší možnost volby mezi plejádou ráží: 9x19mm Luger, 7,62x25mm Tokarev, .40 S&W, .357 SIG, 10mm Auto a .45 ACP ve stejné zbrani. Výměnu ráže by měl zvládnout průměrně zdatný uživatel podle přiložené příručky s minimem potřebných nástrojů.

Vypouštěč kohoutu má současně sloužit také k natažení závěru jednou rukou napříkla o opasek kalhot. Rozborka se provádí za pomocí výkyvné přední části lučíku. Toto řešení má umožnit rychlost a proveditelnost i v rukavicích bez hrozby ztráty rozborné součástky.

Podle konstruktéra Striker cílí na maximální kvalitu vyráběné zbraně s minimálními výrobními tolerancemi, které by se spolu s úchopem co nejblíže ose hlavně a co nejnižším posazením přehledných mířidel mělo podepsat na její přesnosti.

Méně radostnou zprávou je očekávaná cena po uvedení na trh: USD 1.500 za zbraň a USD 500 kompletu pro změnu ráže. Tj. ca 31.000 Kč, což na současném trhu není vůbec nízká částka (například REX Zero 1, představená před třemi lety nováčkem na trhu pistolí Arex, se prodává za 18.650 Kč).

Na druhou stranu, kdy jste si mohli naposledy koupit novou zbraň v 7.62×25 Tokarev… a ještě k ní výměnnou hlaveň v 10mm Auto?

Web výrobce: https://strikergun.com/

4 Replies to “Striker SR-17: Nová pistole ze Zlína

  1. No já jásám. Kdysi tahle myšlenka byla ve Stakonicích, předěláním CZ52, Taky v různých rážích, nakonec zůstali jen u 9mmLuger a 7,62Tokarev. Ràd bych se o téhle zbrani dozvěděl víc a hlavně bych jí chtěl zkusit. Vypadá božsky, ale záleží, jak se mi bude držet. Každopádně i přes vyšší cenu i cenu nábojů, mám vážný zájem. ZP samozřejmě mám.

  2. K cemu to bude dobry? Co ta zbran prinese takoveho, aby oslovila?
    Na sport je to malo ocelovy, na noseni velky a kohoutovy…
    Zmena raze je technicka zajimavost, ale prakticka vyuzitelnost mala…
    Fandim jim, ale podle me nejdou spravnym smerem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *