Zahraničí

Severní Porýní-Westfálsko: na cestě k policejnímu státu

Ministr vnitra Severního Porýní-Westfálska Herbert Reul vrší jednu perlu za druhou. Čtenářům zbrojnice.com je znám svým prohlášením, že lidé by se měli snažit vyhnout množícím se útokům nožem tak, že si pachatele nebudou pouštět k tělu. V posledních dnech vzbudila zájem jeho novější “nožová” iniciativa: návrh na zavedení univerzálního zákazu nošení jakýchkoliv nožů.

Mezitím ale v parlamentu této spolkové země zuří bitva o novelu zákona o policii. Reul se zřejmě v řadě ohledů inspiroval ve Francii, která po letech zrušila svůj mimořádný stav tak, že z mimořádných policejních pravomocí (čti možnost sledovat občany, zatýkat je a držet ve vazbě bez obvinění) dříve dostupných pouze za mimořádného stavu učinila běžnou věc.

Herbert Reul. Foto: Upendo

Novela navrhuje zavedení nových termínů “mimořádné nebezpečí” a “mimořádné teroristické nebezpečí” jakožto předpokladů rozšíření policejních pravomocí. Tyto termíny nejsou v návrhu novely nijak upřesněny a jejich význam není zcela jasný. Jasné nicméně je, že za předpokladu existence tohoto typu nebezpečí by policie mohla osobu zadržet i bez obvinění namísto současných 48 hodin na dobu až jednoho měsíce.

Návrh dále umožní v případě schválení na dobu až 56 dní zavést zóny, v nichž by policie mohla libovolně kontrolovat osoby, aniž by k tomu potřebovala zvláštní důvod (podezření), jako tomu je dnes.

Osobám, které policie považuje za potenciálně nebezpečné, by mohly být nasazovány elektronické sledovací náramky, byť by z ničeho nebyly obviněny.

Nové pravomoci nemají být používány pouze proti “potenciálním teroristům”, ale také proti těm, které policie považuje za “chuligány” nebo jiné potenciální zločince.

Jakže to bylo? Teroristé nevyhráli, protože nikomu nedovolíme, aby zničili náš způsob života?

Zdroje: Welt, RP-Online


Související:


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *