Zahraničí

Ohio: velitel dobrovolných hasičů rezignoval kvůli zákazu zbraní

Po 30 letech u sboru dobrovolných hasičů ve městě Chesapeake a dvou letech velení sboru, se Frank Meehling II rozhodl rezignovat na svou pozici po té, co obecní rada hasičům zakázala nosit zbraně.

Foto: WCHSTV

Meehling ke svému rozhodnutí uvedl: “Věci už nejsou jako před 20 nebo 30 lety. Hodně se toho změnilo. Drogová epidemie se úplně vymkla kontrole a člověk dnes neví, co se může stát. Pokud se na místo dostaneme 10 nebo 15 minut před příjezdem policie, tak to je doba, ve které se může stát spousta věcí.”

Rada obce se k tomuto kroku rozhodla proto, aby ušetřila USD 2.500 za pojištění. Právě tuto částku navíc by musela platit, pokud by hasiči měli dovoleno být ozbrojeni, stejně jako tomu bylo v minulosti. Podle Meehlinga přibližně polovina členů sboru nosila skrytě zbraně.

“Snažil jsem se jim vysvětlit, že často zasahujeme v noci nebo brzy ráno a že se mí podřízení mnohdy necítí bezpečně.” Sbor dobrovolných hasičů ve městě podobně jako jinde v Americe zasahuje také jako záchranná služba a v odlehlém městečku mnohdy na místech předávkování drog nebo napadení “hasiči” zasahují se sanitním vozem bez asistence policie.

“Prý si to nemůžou dovolit. Řekl jsem jim, že pokud můj život pro ně nemá cenu USD 2.500, tak to je fakt smutné. Nehrajeme si na Johna Wayna nebo něco takového. Prostě jen chceme být ozbrojeni pro případ, že bychom se museli bránit. Kdyby došlo na nejhorší, tak aspoň máme šanci se vrátit zpátky domů k našim rodinám.”

Meehling u sboru zůstane do doby předání agendy a zapracování nástupci.

Zdroje: WCHSTV, NBCi4


Historické souvislosti: Ohio přijalo zákaz skrytého nošení zbraní již v roce 1859. Návrhy na úpravu povolující skryté nošení byly v státním parlamentu předkládány neúspěšně od roku 1995.

Po několika neúspěších zastánci začali pořádat “open carry defense walks”, kdy chodili po ulicích vyzbrojeni puškami (což je zde plně legální), často s nápisy “radši bych měl skrytě pistoli”.

V návaznosti na to v roce 2004 Ohio jako 46. stát USA přijal úpravu umožňující skryté nošení zbraní.


Komentář zbrojnice.com: Hasičům a záchranářům v Chesapeake nakonec možná nezbude, než se inspirovat Švédskem. Do místních vyloučených lokalit záchranná služba na místo zásahu přijede jen za předpokladu policejní ochrany. Že takové opatření asi nebude mít pozitivní dopad na včasnost a dostupnost služeb první pomoci, je zřejmé.


Související – zásahy ozbrojených dobrovolných hasičů proti masovým vrahům:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *