Čestná zmínka

Čestná zmínka: David George & Jesse Zamora (zastavení pachatele útoku v obchodním domě v Tumwateru)

David George byl 19.6.2018 u pultu zákaznických služeb v zadní části velkoobchodu Walmart v Tumwateru, když z jiné části obchodu uslyšel střelbu.

Kromě toho, že je pastorem místního kostela Oakville Asssembly od God, je George také trénovaným záchranářem u místního sboru dobrovolných hasičů. Má také povolení ke skrytému nošení zbraně a prošel výcvikem zásahu proti aktivnímu střelci. Okamžitě poznal zvuk výstřelů, tasil svou pistoli a opatrně se mezi regály vydal vstříc pachateli, který mezitím se zbraní v ruce vyšel z obchodu ven na parkoviště.

David George. Foto: The Olympian

Když se George přesunoval k parkovišti, narazil na dalšího civilistu s pistolí v ruce. Krátce se na sebe podívali a se slovy “jdeme na to” vykročili ven.

Pachatel mezitím venku postřelil řidiče vozu. Těžce zraněný řidič sešlápl plyn a ujel do jiné části parkoviště, zatímco pachatel začal ohrožovat posádku dalšího auta. George na něj zakřičel, ať položí zbraň. Pachatel se dostal do vozu na sedadlo spolujezdce, a v té chvíli George zahájil palbu.

Zatímco umírající pachatel vypadl zpátky na vozovku, George požádal druhého samaritána, aby zajistil místo incidentu a sám rychle doběhl k vozu s dříve zraněným řidičem a začal mu poskytovat první pomoc. Řidič přežil jen díky tomuto včasnému zásahu; ve chvíli sepsání tohoto článku se nachází v kritickém stavu v nemocnici.

Chtěl bych [Georgovi] poděkovat, potkat se s ním a potřást mu rukou. Je to hrdina. Ten člověk mohl zavraždit oba mé rodiče a spoustu dalších lidí. Tyler Fievez, syn postřeleného


Jesse Zamora. Foto: Kiro 7

Jesse Zamora byl na nákupu se svou manželkou a zrovna dával zboží do vozíku, když z jiné části obchodu uslyšel dvě hlasité rány. Podíval se na manželku, která ho ujistila, že to určitě nebyly výstřely. Po chvíli ale směrem k nim v panice běžela skupina vystrašených nakupujících, kteří křičeli: “Střelec!”

Řekl ženě, aby utekla, a sám tasil svou legálně drženou zbraň. Přes uličku sledoval, jak pachatel mává zbraní ve vzduchu a směřuje ven na parkoviště. Mezitím Zamora zaregistroval, že se k němu přiblížil další muž s pistolí.

“Myslím, že jsme oba měli jasno v tom, že musíme udělat, cokoliv bude potřeba, abychom ochránili všechny ty lidi kolem.” Jesse Zamora (Fox News)

Společně vyšli ven, kryli se za zaparkovanými automobily a mířili na pachatele. Druhý muž na pachatele zakřičel, aby se vzdal, ten se ale místo toho snažil dostat do auta se třemi osobami. V té chvíli druhý muž zahájil palbu, kterou pachatele zneškodnil. Zatímco Zamora hlídal umírajícího pachatele, druhý muž začal poskytovat první pomoc zraněnému řidiči vozu.


Než byl zastaven, stačil pachatel zranit dvě osoby.

Motiv činu nelegálně ozbrojeného drogově závislého pachatele, který byl pro svou trestnou činnost v minulosti opakovaně uvězněn, není znám.

Pachatel nejprve přijel na čerpací stanici v jiné části města, kde si na chvíli sedl do jiného vozu. Následně zaběhl zpět do toho svého a odjel. Při jízdě naboural, vystoupil z auta a začal střílet po řidičích. Jednoho zranil a uloupil jeho vůz.

Dojel k Walmartu, ve kterém šel rovnou k části se sportovními potřebami, ustřelil zámek na skříni s municí, vzal si několik krabiček a vyrazil zpátky ven. Na parkovišti začal střílet po lidech v autech.

Díky Bohu za to, že v našem státě se vydávají povolení ke skrytému nošení a že na místě byli dva ozbrojení civilisté. Máme [ve Washingtonu] špatnou pověst kvůli našemu zákonu umožňujícímu viditelné nošení a [nárokovému systému] povolení k skrytému nošení zbraně, ale dnes se ukázaly jeho výhody a byly díky němu zachráněny životy. Policejní mluvčí Laura Wohl (KOMO News)

Foto: The Olympian


Po sérii zákazů skrytého nošení v 20. a 30. letech se Washington v roce 1961 stal prvním státem USA, který zavedl nárokové vydávání povolení ke skrytému nošení zbraní (shall issue concealed carry).

V současnoti je v tomto státě se 7,3 miliony obyvatel vydáno 578.299 povolení ke skrytému nošení zbraně.

Související: USA: Nejdůležitější zbraňový zákon posledních desetiletí


K častým argumentům odpůrců civilního držení zbraní patří domněnka, že civilisté a policisté zasahující na místě útoku nedokáží rozeznat, kdo je pachatel a kdo je civilista. Statistiky FBI ale tento argument vyvracejí, více v článku: FBI Report: lepší zbraň u sebe než policistu na telefonu


Zdroje: KOMO News, The Epoch Time, Kiro 7, The Olympian, Fox News, The Olympian


Příklady útoků v nákupních centrech a restauracích, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *