Čestná zmínka

Čestná zmínka: Jamie Brock & Billy McAdams (zastavení pachatele útoku ve škole v Townville)

Jamie Brock 28. září 2016 seděl jako spolujezdec ve voze vedle Billyho McAdamse, když se dozvěděli, že na první stupeň základní školy v jejich malém odlehlém městečku s 5.000 obyvateli zaútočil pachatel se zbraní. Díky tomu, že byli dobrovolnými hasiči, se o události dozvěděli mezi prvními, a okamžitě vyrazili směrem ke škole, kterou mimo jiné navštěvoval McAdamsův syn.

Když se blížili k Townvillské škole, tak si všimli pickupu, který prorazil oplocení a stál uprostřed hřiště. Rychle zaparkovali před hlavním vchodem, kde se rozhodli, že se rozdělí. McAdams, který má kurz paramedika, začal poskytovat první pomoc postřeleným dětem, zatímco Brock mající povolení ke skrytému nošení zbraně a vyzbrojený osobní pistolí, se vydal hledat pachatele.

Po chvíli pachatele, který se snažil vyřešit závadu na své pistoli kalibru .40 SW, našel, a bez výstřelu ho povalil na zem, kde ho držel do příjezdu policie.

Než byl zastaven, stačil pachatel ve škole zavraždit dvě osoby, a další tři zranit. Předtím ještě v domě zastřelil svého otce.


Soudní proces

Během soudního jednání v únoru 2018 bylo rozhodnuto, že pachatel, který v době útoku sotva dosáhl 14 let, bude souzen jako dospělý. Hrozí mu tak až doživotní vězení.

Právo Jižní Karolíny totiž narozdíl od českého požaduje přezkoumání, zda-li na jednání pachatele měla vliv jeho nevyzrálost či mladistvá impulzivita. A pokud se prokáže opak, tak mu nesvědčí snížené sazby pro mladistvé. Pokud by byl souzen jako mladistvý, mohl by být pachatel propuštěn již po dosažení 21 let věku; v ČR by jako 14letý nebyl vůbec trestně odpovědný.

Pachatel se během soudního řízení v prosinci 2018 doznal k spáchání útoku. Státní zástupce pro něj navrhuje trest odnětí svobody na doživotí.


Pachatel si cíleně vybral školu bez ozbrojené ochranky a s dlouhou dojezdovou vzdáleností policie

Při vyšetřování se ukázalo, že pachatel plánoval masovou vraždu po dobu několika měsíců. Přitom například zjišťoval, za jak dlouho se na místo může dostat policie. Chtěl dosáhnout slávy jako nejmladší “úspěšný” masový vrah, přičemž cílil především na překonání školních vrahů z Columbine, Sandy Hook a Virginia Tech.

Své odhodlání pachatel testoval mučením a zabíjením zvířat a o svých plánech se zmiňoval na internetu. V internetové komunikaci také popsal svůj detailní plán, přičemž po studiu předchozích případů odhadl, že by měl být schopen zavraždit 50-60 osob.

Podle jeho internetových zpráv finální výběr školy provedl dva dny před útokem, přičemž upřednostnil tu, která neměla ozbrojenou ochranku. Dle jeho zjištění by se policie na místo neměla dostat dříve než za 15 minut, a pokud by se policisté rozhodli čekat na zásahovou jednotku, měl by mít na vraždění nejméně 45 minut času.

Oproti plánu se mu ale nepodařilo otevřít sejf s otcovými puškami, a když se mu hned po začátku střelby zasekla pistole, nedokázal závadu vyřešit dřív, než si ho našel Jamie Brock.


Týden před střelbou na této škole proběhlo školení a dril pro případ podobného útoku.


Zdroje: guns.com, CBS News, USA Today, The Post and Courier, Independent Mail

Pozn: Podle většiny zdrojů byl Jamie Brock při akci neozbrojen. Podle pozdějšího prohlášení šerifa, citovaného místními novinami, u sebe zbraň měl. Stejně tak FBI ve shrnutí k případu uvádí, že “měl platné povolení k nošení zbraně”.


Vražedné útoky ve školách:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Zásahy ozbrojených civilistů obecně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *