Zbraně

Vybíráme outdoor batoh

Každý, kdo vyráží pryč z města, aby si na chvilku odpočinul od civilizace, odhaduje množství věcí, které bude při toulkách přírodou potřebovat. Podle toho volí kvalitní a odolný batoh, bez kterého se po cestě neobejde.

Takzvaných outdoor batohů, tedy bagáže určené do náročnějších podmínek, je na pultech obchodů nepřeberné množství a existuje celá řada variant. Zkušenější a znalí cestovatelé doporučují při nákupu volit takový typ, který vyhovuje širšímu portfoliu přírodních výletů. Je nasnadě, že při jednodenní procházce lesem a následném opékání špekáčků nebude potřeba stejné vybavení jako např. na týdenní putování po rumunských horách. Přesto je jistá univerzálnost žádoucí a při výběru je tak důležité posuzovat mnoho parametrů, které pomohou zvolit ideální variantu.

Typ batohu

Pro vskutku náročné podmínky a dlouhý pobyt v divočině existují v zásadě dva typy outdoor batohů. První je tzv. krosna, tedy typ s vnější konstrukcí. Před mnoha lety byla krosna v podstatě jediným zástupcem na trhu. Dnes už je pomalu vytlačována novou generací outdoor vybavení v podobě expedičních batohů. Oba typy umožňují nesení značné váhy při zachování jistého cestovatelského komfortu, a to i při expedici trvající mnoho dnů.

Při kratších výletech je pak vhodné poohlížet se po menším turistickém batohu, který sice neumožňuje nesení tak velkého množství vybavení jako předchozí expediční typ, přesto do něj zabalíte vše potřebné po pobyt i nocování mimo domov. Jistou variantou mohou být sportovní batohy. U těch však může být jistý problém se sbalením objemnějšího vybavení na spaní.

Posledním typem, který lze pro outdoor turistiku využít, jsou vojenské batohy s tzv. molle vazbou. Molle vazba je typ obšití batohu speciální mřížkou z pevné látky, na kterou vojáci umísťují rozšiřující sumky a kapsičky.

 • Krosna – vhodná pro dlouhý pobyt v přírodě. Dnes však již na ústupu pro svou váhu i konstrukci.
 • Expediční batoh – výborná volba pro opravdu náročné uživatele. Přináší výhody krosny při snížené váze
 • Turistický outdoor batoh – zlatá střední cesta. Typ vhodný na kratší pobyt v přírodě, který však lze využít i pro jednodenní výlety či turismus ve městech.
 • Sportovní batoh – Typ zaměřený na sport a lehčí turistiku
 • Vojenský maskáčový batoh s Molle – široké portfolio typů a nepřeberné množství doplňků

Nosný systém

Při výběru jakéhokoliv batohu je důležité se zaměřit i na nosný systém. Především u opravdu velkých batohů s objemem na 60 l může být nesená váha enormní zátěží na organismus a bez kvalitního řemení a rozložení této váhy se z pohybu v přírodě stává velice nepříjemná dřina. Komfort, který je při delších trasách nutný, zajistí jen opravdu profi nosné popruhy doplněné vnější či vnitřní výztuhou a různorodými bederními pásy. V určitých případech a dlouhodobém používání nevhodného řemení dokonce hrozí nepříjemné zdravotní komplikace, a proto je nutné věnovat nosnému systému zvýšenou pozornost.

 • Batohy s vnější konstrukcí, krosny – byť jsou na ústupu, stále přinášejí výborné rozložení váhy a mají dobré ventilační schopnosti. Nevýhodou je jejich vyšší váha.
 • Batohy s vnitřní konstrukcí – expediční typy, které mají obdobné parametry jako krosny,
 • Batohy bez konstrukce – mohou mít jisté zádové výztuhy i bederní pásy, ale pro dlouhodobé nesení těžkého vybavení se nehodí. Výhodou je ovšem rozměr a váha.

Materiál

Každé vybavení do přírody musí být připraveno na náročnější podmínky. Sebelépe navržený batoh, pokud je vyroben ze špatného materiálu se brzy stane pro outdoor turistu noční můrou. Mnozí výrobci uvádějí na trh opravdu kvalitní zboží z odolné látky s precizním šitím stehů. Na pultech obchodů je však stále i celá řada méně kvalitních typů batohů a při výběru je vhodné se ptát i na použitý materiál, který o kvalitě ledasco napovídá. Zaměřte se tedy na následující parametry.

 • Ripstop materiál – materiál vyvinutý pro vojenskou potřebu s vysokou odolností. Někdy je používán jen na části vybavení, kde hrozí roztržení.
 • Nepromokavost – déšť nikdy nelze vyloučit
 • Kvalitní zip – rozjetý či utržený zip je vážným problémem

Objem

Objem batožiny je velmi důležitým parametrem, který stejně jako typ, úzce definuje jeho použití. Obecně je údaj uváděn v litrech a lze ho jednoduše rozdělit do tří kategorií.

 • Do 40 l – menší batohy, které vyhovují při kratších pobytech v přírodě
 • 40 l až 60 l vyhovují i náročnější turistice
 • Nad 60 l – rozměrné typy pro opravdu dlouhodobý nebo náročný turismus

Ostatní

Kvalitní materiál, dostatečný objem a dobrá nosná soustava jsou určitě nejdůležitější parametry při výběru outdoor batohu. Každé další vylepšení a doplněk pak jen zvyšují uživatelský komfort. Ať už se jedná o postranní síťku na pití nebo o odjímatelnou kapsičku na léky.

 • Vak na vodu – pravidelné pití je v případě dlouhých cest nutností, a pokud má batoh vak s vodou a hadičkou na pití, odpadá nutnost častého zastavování
 • Molle vazba – speciální vojenské obšití pro téměř neomezené množství přídavných kapsiček. Pozor však na rozložení váhy.
 • Síť na sušení a pláštěnka – mnohé outdoor batohy mají na vnější straně síť, ve které je možné přenášet mokré prádlo. Taktéž kapsička s integrovanou pláštěnkou je příjemnou výhodou

Kde poradí s koupi?

Dočetli jste článek až do konce a přesto se na něco potřebujete zeptat? Neváhejte oslovit odborníky z eshopu Army-Store.net, kteří vám rádi poradí s výběrem toho pravého batohu.