Zahraničí

Švédsko: Policejní operace “Rimfrost” zaměřená na snížení pouličních přestřelek a výbuchů po pěti měsících končí neúspěchem

Postupně se zhoršující bezpečnostní situace ve Švédsku přiměla vládu a policii k vyhlášení zvláštní operace “Rimfrost”. Úřady měly v jejím rámci napřít všechny síly na potlačení aktivit gangů s cílem dosáhnout snížení počtu pouličních přestřelek a výbuchů. Bohužel ani pět měsíců soustředěného úsilí nepřineslo zlepšení. Policie proto nyní operaci ukončuje se slovy, že zlepšení bezpečnosti bude možné dosáhnout pouze dlouhodobou snahou celé společnosti.

Shrnutí dosavadního vývoje ve Švédsku

Cíle operace Rimfrost

Velení švédské policie v průběhu října 2019 formálně označilo nárůst pouličních přestřelek a pumových výbuchů za “mimořádnou událost“. Tímto krokem si policie rozvázala ruce k zacílení aktivit a prostředků na předcházení a potlačování násilí. Mělo se jednat také o krok k uklidnění veřejnosti po několika medializovaných případech vražd spáchaných během dne na rušných ulicích a také po rozšíření výbuchů a přestřelek i do “lepších čtvrtí”.

Operace měla čtyři konkrétní cíle:

  • snížit počet přestřelek a explozí v kriminálním prostředí,
  • snížit počet osob zapojených do kriminálních sítí skrz kombinaci trestního stíhání a iniciativ k opuštění gangů,
  • zvýšit počet zbraní a výbušnin zajišťovaných policií,
  • zvýšit veřejnou bezpečnost.

Vyhlášení “mimořádné události” policii umožnilo přesun policistů z “bezpečnějších” oblastí země do rizikových. Došlo také k zaměření policejních analytiků a vyšetřovatelů speciálně na problematiku zbraní a výbušnin.

Místo poklesu další nárůst vražd

Již na konci dubna průběžné výsledky operace Rimfrost nevypadaly příliš příznivě. Zatímco mezi lednem a dubnem 2019 došlo k 81 přestřelkám s 15 mrtvými, letos za stejné období bylo přestřelek 98 při stejném počtu obětí.

Na začátku května policie odmítala, že by navýšení počtu pouličních přestřelek znamenalo neúspěch operace. Stefan Hektor, komisař velící operaci Rimfrost, k tomu uvedl:

Neřekl bych, že operace selhala. Je za tím mnohem více, než jen porovnávání čísel. Vidíme, že bylo zabráněno velkému množství závažných zločinů. Takže vše mohlo být horší, pokud by operace nebyla prováděna.

Od půlky prosince do půlky května švédská policie v rámci operace provedla 754 razií, zabavila 696 zbraní, 155 kilogramů výbušnin, 168 kilogramů amfetaminu, 60 kilogramů kokainu a 4,5 mil švédských korun. Celkem 246 osob skončilo ve vazbě.

Operace selhala, nápravu má přinést společné snažení celé společnosti

Linii o “absenci neúspěchu” policie dlouho neudržela. Na konci května byla operace ukončena. Média přitom poukazují na fakt, že zatímco během pěti měsíců před spuštěním operace bylo při 142 přestřelkách zavražděno 12 osob, za stejné období běhu operace Rimfrost při 135 přestřelkách zahynulo 25 osob.

Daniel Larson, policejní komisař, který velel místn operaci Rimfrost v Uppsalle, k tomu dodal:

Na současný stav kriminality neexistuje žádné rychlé řešení. Pokud s tím chceme něco udělat, bude na to potřeba deset let těžké práce napříč celou společností.

Zdroje: fplus.se, polisen.se, thelocal.se


Související:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *