Fact check

Fact check: Omezí S&B výrobu střeliva pro civilní trh?

V souvislosti s návštěvou premiéra Fialy ve Vlašimi se ve zbraňové komunitě začaly objevovat zkazky, podle nichž měl premiér požádat zástupce nekterých firem k upozadění výroby střeliva pro civilní trh ve prospěch navýšení výroby munice pro Ukrajinu. Je tato informace pravdivá?

Širší souvislosti

Výše uvedená informace navazuje na déle znějící zprávy zbrojařského průmyslu ohledně systematické neschopnosti rychlého navýšení výroby munice. Například prezident AOBP Hynek dříve prohlásil, že “když dnes začnete investovat, k navýšení výroby dojde tak za tři až čtyři roky a jsou určité technologie, které trvají ještě déle.

Výroba velkorážové munice pro vojenský trh a výroba pistolového a puškového střeliva pro civilní trh se v zásadě zcela míjejí. Přesto řada výchozích surovin a polotovarů je pro obě oblasti totožná.

Vedle nedostatků v oblasti surovin a polotovarů proti zásadnímu navýšení výroby munice stojí tři další zásadní překážky:

  • stále restriktivnější legislativa Evropské unie, v jejímž důsledku se zvyšují náklady na výrobu,
  • woke ideologie prostupující bankovním sektorem projevující se ve ztížení přístupu k možnostem úvěrování investic na navýšení výroby,
  • absence dlouhodobých vysokých zakázek ze strany evropských států.

Fact check

S dotazem na pravdivost výše uvedených zpráv “tiché pošty” jsem se nejprve obrátil na tiskový odbor vlády. Z něj jsem navzdory urgenci žádnou odpověď nedostal.

Velmi rychle naopak odpověděl generální ředitel Sellie & Bellot Radek Musil:

Jak z dlouhodobých postojů pana premiéra, tak i z principu volného trhu je tvrzení “že měl pan premiér požádat výrobce střeliva o upozadění dodávek na civilní trh” evidentní nesmysl.

Domácí trh preferujeme. V době nedostatku střeliva v letech 21/22 jsme na domácí trh dodávali proporčně nejvíce v porovnání s jakýmkoli jiným trhem. Nedávno jsme pro domácí trh zlevnili tři nejprodávanější výrobky .22, 9mm a 223.

Verdikt

Informace o požadavku premiéra na upozadění výroby a dodávek střeliva na civilní trh ve prospěch výroby munice představují dezinformaci.

2 Replies to “Fact check: Omezí S&B výrobu střeliva pro civilní trh?

  1. Problém – co je dnes dezinformace, může být do měsíce realita. Ale spíš kvůli Bruselu, než kvůli Fialovi. Díky grýndýlu a bankovnímu woke šílenství nejen, že za chvíli nic nevyrobíme, ale ani nevypěstujeme. A zavilým rusobijcům stále uniká, že na Moskvu potáhnou bosí, s holým zadkem, rukama, hladoví a bez výcviku, protože po létech rozkrádání a rozdávání tu prakticky nic nezbylo a na nákupy není už teď.
    Putinovi stačí udržovat status quo a čekat, až tu všechno dojde. Pak mu Evropa padne k nohám za pár náklaďáků s obilím. Takže pokud někdo hledá ruské agenty, měl by začít u naší vlády (Fiala a další poskoci v zrcadle) a provládních politiků a pokračovat v Bruseli.

  2. Jedna věc je, co skutečně řekl, druhá je, co sdělil tím, co řekl, třetí je, jako to oni pochopili, čtvrtá to, co se skutečně stane.

    Tentýž člověk nedávno tvrdil, že nikdy a za žádnou cenu nezvýší daně a spoustu dalších věcí. Takže zkazky o tom, že chce nebo že zvýší daně, jsou z tohoto pohledu čistá desinformace .. tedy poměrně věrohodná informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *