Desítky policistů včera prohledávaly Právnickou fakultu UK a její okolí v návaznosti na oznámení, že se zde pohybuje ozbrojená osoba. Policie nikoho nenašla (byť zrovna v budově PFUK několik skrytě ozbrojených civilistů jistě bylo), přičemž vytěžením oznamovatele došla k závěru, že se jednala o falešný poplach.
První výročí prosincových útoků je podněcujícím obdobím pro všechny druhy bláznů, a nezbývá si než přát, aby se projevili jen ti benigní, jako tomu bylo dnes.
Nejzajímavější na celé věci je skutečnost, že dle dostupných fotografií a videí (Pražský deník, novinky, idnes) byli policisté vyzbrojeni klasickou kombinací karabin G36 a samopalů MP5 – bez LPVO. Právě absence schopnosti policistů zasáhnout na větší vzdálenost byla identifikována jako jeden ze zásadních nedostatků výbavy v souvislosti s útokem na FFUK.
LPVO přitom není nijak drahá záležitost. Za cenu kolem 15.000,- Kč jimi lze osadit i současnou výbavu policie, a umožnit tak s G36 velmi účinný dosah až na 500m, s MP5 přibližně na polovinu (byť u něj by byl asi na místě spíše zvětšovací modul). Případně dát policistům schopnost velmi, velmi přesného zásahu na vzdálenosti do 100m.
Chápu, že se bojuje o tři miliardy, ale pár korun na optiku by se přece mohlo najít už teď.
Myslim ze LPVO neni samospasitelne, maji otevrene kolimatory Eotech ktere jsou IMO v pohode do 100m … a jeste jedna zkusenost, strileli jsme jednoduchou situaci na cca 70m, 4 IPSC papiry a nejake kovy. Nejlepe jsem nastrilel kosou (bez optiky 😉 miridla na stred terce a double alfa, varka ve 223 rem. s ACOGem – alfa, charlie, delta, a norinco AR 15 s tubusovym aimpointem … to samy jako varka. S kosou mam nejvice nastrileno, dulezitejsi nez optika je trenink 😉
Policejní zákroky jsou většinou vedeny na kratší vzdálenosti, kde je požadována nejen přijatelná přesnost, ale zejména pak i maximální rychlost zásahu, a to i mizivého a pohybujícího se cíle (ů). V praxi se doposud jeví kolimátor jako řešení vhodnější (v poměru rychlost/přesnost střelby/nároky kladené na uživatele/cena). LPVO jsou kompromisem, na krátké vzdálenosti ne však zcela srovnatelným s kolimátory, kdy, aby byl plně využit jejich potenciál, vyžadují pro tento druh optických zaměřovačů i dobře vycvičené střelce s patřičnými návyky. Už jen doplnění kolimátoru zvětšovacím modulem vyžaduje pro přesnou střelbu dodržování obdobných zásad míření jako se zaměřovacím dalekohledem, kdy při rychlé střelbě a ve stresu se běžně vycvičené obsluhy dopouští více chyb, než při střelbě se samotným kolimátorem, který klade na návyky střelce nižší nároky.
Situace, která nastala při zákroku na fakultě, byla problematická v tom, že se z počátku nevědělo, kde se přesně aktivní střelec v tak rozsáhlé budově nachází, a po jeho lokalizaci bylo jen velmi málo času na zaujetí vhodných pozic (nakonec se to dost rychle podařilo, ale těsně před eliminací spáchal sebevraždu), ze kterých by ho šlo eliminovat, neb byl od zakročujících policistů dole na ulici nejen v solidním odstupu, ale zejména i na dost vyvýšeném místě.
Pokud by se policejní střelec včas dostal do vhodné pozice v protilehlé budově, měl by k vyřazení aktivního střelce „K“ postačit v Policii ČR běžně užívaný kolimátor Eotech s osnovou 68/1, a to nejen na bázi útočné pušky 5,56×45 (HaK G36/416), ale patrně i sestava na bázi HaK MP5 A, samozřejmě za předpokladu správného nastřelení zbraně a solidní zkušenosti střelce…