Zahraničí

Rakousko: neznámý muž si “[ne]vypůjčil” služební zbraň na policejní stanici [aktualizováno]

1. října 2018 večer přiběhl na policejní stanici ve městě Sattledt (Horní Rakousy) muž, který tvrdil, že je nasazen do velké policejní operace. Zásah je na spadnutí a on je beze zbraně, nutně přitom nějakou potřebuje. Na detaily není čas!

Jeden z policistů nezaváhal a předal tomuto domnělému policistovi služební Glock 17 svého kolegy, který byl toho času na dovolené. Žádné ověření, osvědčení, papírování, prostě tady máš pistoli a hodně štěstí, pane kolego!

Ilustrační foto. Autor: böhringer/WIkimedia.
Ilustrační foto. Autor: böhringer/WIkimedia.

Muž s díky služební zbraň převzal a odešel. Od té doby se po něm – stejně jako po zbrani – slehla zem.

Na incident se přišlo, až když se z dovolené vrátil policista, jehož zbraň byla vydána. Vydávající policista následně začal obvolávat stanice a oddělení v okolí, doufaje, že jde o nedorozumění a podaří se mu najít kolegu, který zbraň zapomněl vrátit.

Chybějící zbraň se mu takto dohledat nepodařilo. Namísto toho sám skončil mimo službu a čelí disciplinárnímu řízení. Případ ztracené služební zbraně si mezitím převzala místní kriminálka, která pátrá po vysokém muži ve věku mezi 20 a 30 lety.

Policejní mluvčí Herman Krenn k tomu dodává: “Není v zásadě zakázáno půjčovat zbraně mezi policisty, je k tomu ale vždy potřeba detailní ověření jejich identity.” Půjčování zbraní přitom v Rakousku není mezi policisty nijak výjimečné, zejména v souvislosti s častými závadami služebních Glocků.

A co Vy? Jak byste reagovali, kdyby Vám na dveře zaklepal pán a řekl, že potřebuje Vaši zbraň k provedení služebního úkonu?

Zdroj: Nachrichten.at

Překvapivé rozuzlení – 17letý uklízeč si chtěl hrát

Vyšetřovatelé věnovali několik týdnů usilovné práci za účelem identifikace falešného policisty. Jejich činnost dokonce zahrnula nejen výslechy policistů v širokém okolí, ale i porovnávání DNA, kterou měl údajný falešný policista zanechat na místě (rakouské zdroje toto blíže nerozvádějí, byť jde o detail přímo svádějící k upřesnění).

V průběhu šetření vyšlo najevo, že na stanici chybí ne jedna, ale dokonce dvě služební pistole a vyšetřovatelé se tedy zaměřili také jinými směry. Nakonec slavili úspěch, když se jim pistole povedlo nalézt při domovní prohlídce v domě obývaném 17letým Turkem.

Ten spolu se svou babičkou pracuje pro úklidovou společnost poskytující služby mimo jiné také policii. Při úklidu policejní stanice si všimnul, že dveře do trezorové místnosti nebyly zcela dovřeny. Využil příležitosti, nahlédl dovnitř a jako suvenýr si domů odnesl dvě pistole.

Vyšetřovatelé vyloučili případnou souvislost s extrémismem. Kluk viděl zbraně ve filmech a znal je z počítačových her. Prostě zřejmě ve chvíli mezi čištěním záchodů a vytíráním podlahy neodolal pokušení, dvě pistole vytáhl ze sejfu a dveře dovřel, čímž se zamkly.

Důvody, které vedly policistu k vymýšlení historky s předáním zbraně kolegovi, a na které trval po dobu čím dál širšího šetření, v době sepsání článku nebyly známy – byl stále postaven mimo službu a jeho opětovný výslech se teprve připravoval.

Edit 11.12.2018: doplněny informace o závěru vyšetřování. Zdroj: Nachrichten.at


Související:

One Reply to “Rakousko: neznámý muž si “[ne]vypůjčil” služební zbraň na policejní stanici [aktualizováno]

  1. Ani omylem.
    Držitel zbraně je povinen zbraň doststečně zajistit proti ztrátě a zneužití. Dát ji někomu jako rohlík, to už je hodně najivní. 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *