Zahraničí

USA: Nejdůležitější zbraňový zákon posledních desetiletí

V USA se nyní debatuje zpřísnění zbraňových zákonů v reakci na masovou vraždu ve škole v Parklandu na Floridě. Návrhy zahrnují zrušení „bezzbraňových zón“ v oblasti škol (které znemožňují zaměstnancům škol, majícím povolení ke skrytému nošení, být ozbrojeni), zvýšení věku k nákupu samonabíjecích pušek na 21 let (stejně jako u pistolí) a rozšíření prověrek při nákupech zbraní (které se v současnosti vztahují pouze na koupi zbraně v licencované prodejně, nikoliv mezi soukromými osobami). Ten nejvýznamnější zákon ale už byl loni schválen ve sněmovně a nyní čeká na schválení v senátu.

Bezesporu nejdůležitější zbraňový zákon v USA za několik posledních desetiletí ale v současnosti už leží v senátu a čeká na schválení. Je jím concealed carry reciprocity bill, tj. federální zákon, podle nějž by povolení ke skrytému nošení zbraně vydané v jednom státě USA bylo automaticky platné ve všech ostatních státech, které samy skryté nošení umožňují.

Tento zákon je vyvrcholením několika desetiletí snah NRA. Ta se přibližně od 70. let usilovně snaží zvrátit omezení skrytého nošení zbraní, která byla od 60. let zaváděna v reakci na masivní ozbrojování se černošské populace v rámci emancipačního hnutí.

RESISTANCE

 

ZBRANĚ A NOŠENÍ ZBRANÍ V USA

USA jsou velmi dobře známy jako země s vysokým počtem zbraní v populaci. Bylo tomu tak vždy, ostatně byla to především milice vyzbrojená soukromě vlastněnými zbraněmi, která – s nemalou podporou Francie – vydobyla USA nezávislost na Británii. Než prohráli, tak měli „Redcoats“ dva požadavky: aby kolonisti platili daně, a hlavně, aby odevzdali své zbraně.

Již méně známé je to, že od 60. let byly v jednotlivých státech USA postupně přijímány zákony, které velmi tvrdě omezovaly nošení (a v některých případech také držení) zbraní. Přibližně až do roku 2009 měly USA menší počet povolení ke skrytému nošení zbraně v přepočtu na obyvatele, než Česká republika se svými víceméně stabilními 2,5%. V průběhu Obamovy éry toto číslo narostlo až k současným téměř 7%, a to na pozadí velmi rychlého poklesu zločinnosti.

V roce 1990, kdy se v ČR po pádu komunistické diktatury začaly vydávat povolení ke skrytému nošení, je mělo v USA pouze 1% populace. Když k tomu připočteme, že velká část osob s povolením zbraň nenosí pravidelně, a především existenci „gun free zones“ (kde vstup se zbraní znamená spáchání trestného činu, i když má držitel oprávnění ke skrytému nošení, a které si z 98% vybírají pachatelé masových vražd), tak se dostaneme k odpovědi na to, proč bylo v minulosti tak málo masových vrahů v USA zastaveno ozbrojenými civilisty, byť je v USA statisticky více zbraní než obyvatel.

Užitečná je totiž pouze zbraň, kterou máte u sebe, když ji potřebujete. A právě k tomu, aby zákonadbalí Američané mohli mít své zbraně u sebe, NRA napínala své síly poslední půlstoletí.

 

VYDÁVÁNÍ POVOLENÍ KE SKRYTÉMU NOŠENÍ

Existují následující úpravy vydávání povolení ke skrytému nošení zbraně

  • unrestricted / constitutional carry (neomezené / ústavní nošení) – pro skryté nošení zbraně stačí splnit pouze zákonné požadavky. Ty se různí stát od státu – v některých stačí věk, bezúhonnost (úplná) a bydliště na území státu, v jiných je potřeba také absolvování určitého počtu hodin školení. Není potřeba žádné dodatečné povolení. Např. Aljaška, Vermont.
  • shall issue (nárokové) – podobně jako v ČR, po splnění zákonem daných podmínek je vystaveno povolení, kterým se musí občan prokázat (například při silniční kontrole), na vydání povolení je právní nárok. Např. Texas, Florida.
  • may issue (na základě správního uvážení) – na vydání není nárok, záleží na konkrétním rozhodnutí úředníka. Vydávání může být permisivní, např. Connecticut, nebo velmi restriktivní, např. Kalifornie, New Jersey, kdy je pro většinu občanů nemožné povolení dostat (jako ve většině Evropy)
  • no issue – povolení vůbec nejsou vydávána. Např. Americká Samoa, Mariánské Ostrovy.

 

Následující mapa názorně ukazuje vývoj státní legislativy týkající se vydávání povolení ke skrytému nošení v USA

 

SKRYTÉ NOŠENÍ V JINÉM STÁTĚ

Samotné povolení ke skrytému nošení ale Američanovi ještě nestačí k tomu, aby mohl se zbraní cestovat kdekoliv v USA. Může s ní vycestovat pouze do těch států, které mají uzavřenu bilaterální smlouvu se státem, z něhož pochází.

Američané, kteří často cestují a chtějí být ozbrojeni, si pořizují povolení ke skrytému nošení ve státech, které jednak umožňují vydávání povolení nerezidentům (osobám s trvalým bydlištěm v jiném státě), a současně mají smlouvy upravující uznávání povolení k nošení s co největším počtem dalších států. K takovým patří například Florida.

I tak si ale musí dávat pozor, aby nevycestovali ozbrojeni do státu, který má na nošení zbraní restriktivní pohled. Například New Jersey je známé tím, že místní policie zastavuje auta s SPZ z jiných států a prohledává je kvůli zbraním. Následující uvěznění jinak naprosto bezúhonných občanů pak nejsou vůbec žádnou výjimkou.

 

CONCEALED CARRY RECIPROCITY BILL

3. ledna 2017 byl v americké sněmovně navržen zákon, který by na federální úrovni zajistil povinnost všech států uznávat povolení ke skrytému nošení vydaná v jiném státě USA. Zákon předložil Patrick Neville, který přežil střelbu ve škole v Columbine v dubnu 1999 (škola byla bezezbraňovou zónou, v době vraždění platil Clintonův zákaz moderních sportovních pušek) a k jeho hlavním podporovatelům patří kongresman Steve Scalise, který byl loni postřelen ve Washingtonu D.C., kde u sebe nesměl mít zbraň navzdory povolení k nošení z jeho domovského Louisiany. K dalším známým veřejným podporovatelům patří Shaneen Allen, která byla zatčena v New Jersey, když při silniční kontrole přiznala, že má v autě zbraň. Ve vazbě strávila dva a půl týdne, a po medializaci případu obdržela milost od guvernéra.

Zákon v prosinci prošel sněmovnou reprezentantů většinou 231 ku 198 hlasů. Vzhledem k tomu, že se republikánům doposud nepodařilo zajistit většinovou podporu v senátu, zde zatím nebyl předložen k hlasování.

Nyní se republikáni budou patrně snažit dohodnout připojení tohoto zákona k debatovaným úpravám legislativy po masové vraždě na Floridě. Pokud se jej podaří přijmout, tak půjde nejen o nejvýznamnější zbraňový zákon v USA v posledních desetiletích, ale o jeden ze zcela nejvýznamnějších počinů Trumpovy éry vůbec.

One Reply to “USA: Nejdůležitější zbraňový zákon posledních desetiletí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *