Zahraničí

Německo: 24.500 ztracených nebo ukradených zbraní

V Německu je v současnosti registrováno 24.500 zbraní jakožto ztracených nebo ukradených. Jde přitom o počet zbraní, které se staly “nedohledatelnými” od roku 1976.

Jde o poměrně zajímavou statistiku, zejména pokud vezmeme v potaz, že pro obyčejného Němce je nemožné získat průkaz ke skrytému nošení zbraně, a mimo domov tedy může zbraň pouze dopravovat na střelnici nebo na hon. Dále má Německo také velmi přísná pravidla pro uložení zbraní, přičemž úředníci chodí poměrně často na neohlášené domácí kontroly jejich zabezpečení.

Svůj smysl pro humor němečtí úředníci prokazují například oblíbeným chytákem, kdy si cíleně pro návštěvu vyberou dobu, kdy majitel zbraní není doma, a vyzvou osobu bydlící ve stejné domácnosti, aby jim ukázala zabezpečení zbraní. Zejména, že jsou zbraně uloženy jinde, než náboje. Pokud trezor otevře kdokoliv jiný, než oprávněná osoba (například manžel majitelky zbraní), tak oprávněná osoba přijde o papíry i zbraně.

V Německu je v současnosti registrováno přibližně 6 milionů zbraní, z toho je 5.249 vedeno jako ukradených a 19.282 jako ztracených. Nedohledatelných je tedy 0,4% zbraní. Jedná se přitom o počty nedohledatelných zbraní v registrech mezi lety 1976 až 2017, které byly nyní dodatečně zaneseny do centrální elektronické databáze.

Byť průměrování v takto dlouhém období asi nebude mít příliš vypovídací hodnotu, tak to znamená, že ročně se v Německu v posledních 40 letech ukradlo kolem 130 a ztratilo téměř 500 zbraní.

Nemám pochybnosti, že nějací šikovní němečtí politici přijdou s vhodným legislativním řešením tohoto problému. A pokud se to nepodaří v Berlíně, tak je tady ještě vždycky Brusel!

One Reply to “Německo: 24.500 ztracených nebo ukradených zbraní

 1. In the number of “lost” guns are included:

  – all legal exports
  – all legally destroyed guns and essential parts
  – all inventory losses (difference between registry and reality)

  The Green party in Germany spread this number to the media the last year with the false accusation that there were 18% more lost guns than the year before. And the Green party did it this year again with the same false accusation.

  When Germany started it centralizes database of gun registry in 2013, gun owner asked what was registered. They found 30% mistakes. Some of these mistakes lead to inventory losses.

  When we talked to an officer of the gun authorities he said, that most lost guns are the ones who got registered in 1976. The law changed drastically. Airguns and blank firing guns who had no proof stamp had to be registered. Also lots of ordinary people who owned flobert guns had to register. When nowadays such a “gun” owner dies, the heirs don’t recognize, that the heired airgun or blank firing pistol can only be destroyed or sold with papers. When the office inquires some years after the heirs have no papers, so the missed “guns” are registered as lost ones.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *