Čestná zmínka

Čestná zmínka: Yitzhak Dadon & David Shapira (zastavení teroristy ve škole v Jeruzalému)

Yitzak Dadon 6. března 2008 studoval v náboženské škole (ješivě) Mercaz HaRav v Jeruzalémě, když se z jiné části budovy začal ozývat hluk výstřelů. V té chvíli se nacházel osamocen před studijní místností s tórou a hluk střelby se ozýval z prvního patra. Dadon vytáhl z pouzdra svou osobní zbraň a zatímco skupina studentů utíkala z místnosti s tórou směrem na ulici, Dadon se vydal k vedlejší budově. Zde vylezl na střechu naproti jídelny, z níž měl výhled do oken protější školní knihovny. Asi pět minut ležel s pistolí v ruce a čekal, než uslyšel další salvu z AK-47 zevnitř knihovny. To zrovna terorista vystřelil na policistu, který dorazil na místo.

S ohledem na počet výstřelů jsem si myslel, že je na místě více ozbrojených teroristů. Kdybych věděl, že je jen jeden, tak bych šel po něm dovnitř.

Zatímco policista se stáhl zpět na ulici před školou, Dadon dál ležel na střeše a čekal na svou příležitost. Terorista vykoukl ze dveří a poslal dávku směrem k Dadonovi, avšak minul. Dadon se schoval za okraj střechy, a když chvíli zase nic neslyšel, opět vykoukl. Na prostranství mezi budovami si všiml muže s puškou M-16. Zakřičel na něj: “Nestřílej na mě.” Ozbrojenec níže mu odpověděl dotazem: “Kde je terorista?” Dadon odpověděl: “Buď je v místnosti s tórou, nebo je v knihovně.”

Ozbrojenec nejprve nakoukl do knihovny a následně vyšel ke dveřím místnosti s tórou. Dadon si v té chvíli všiml pohybu v oknech knihovny a zaregistroval pachatele s AK-47 ve vstupních dveřích, načež jeho směrem poslal dvě střely. O zlomek vteřiny později na pachatele vystřelil i ozbrojenec, a ten zavrávoral a spadl na zem zpět do místnosti.


David Shapira, důstojník IDF, toho času mimo službu, byl na cestě domů, když zaregistroval policistu kryjícího se za zdí u vstupu do místní ješivy. Neváhal, nabil svou pušku M16 a rozběhl se směrem ke vchodu. Ignoroval příkaz policisty, že nemá jít dovnitř, a vběhl na prostranství mezi budovami.

Jelikož zde sám dříve studoval, znal dobře nejen vyučující, ale také rozmístění budov a místností. Sotva vešel na prostranství mezi budovami, zakřičel na něj ze střechy nad jídelnou muž s pistolí, aby na něj nestřílel, a řekl mu, že terorista je buď v knihovně, nebo místnosti s tórou.

Dveřmi opatrně nahlédl do knihovny, ale když v ní neviděl žádný pohyb, otočil se a vyrazil směrem k místnosti s tórou. Než k ní stačil dojít, uslyšel výstřely z pistole, rychle se obrátil a poslal dávku na teroristu zpátky do vstupních dveří knihovny.


Pachatele zasáhli oba v přibližně stejnou chvíli, 16 minut po začátku útoku. Smrtelnou mu byla střela do hlavy z osobní pistole Yitzhaka Dadona.

David Shapira
David Shapira

Než byl zastaven, stačil pachatel zasáhnout 19 studentů, z nichž 8 zemřelo.

Zdroj: Wikipedia, Haaretz,


Izrael:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Zásahy ozbrojených civilistů obecně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *