Domácí

Polovina znásilnění trestána podmínkou, prioritou politiků je chránit pejsky

Po té, co se virálně začaly šířit články a videa s týráním psů v Českém Těšíně (idnes) a v Prachaticích (idnes), přišla TOP 09 s návrhem na zvýšení trestních sazeb za týrání zvířat. Ten strana, která spolu s KDU-ČSL patřila k předním odpůrcům novelizace ústavního zákona o bezpečnosti České republiky (právo držet zbraň), odůvodňuje tím, že soudy při trestání týrání zvířat přistupují maximálně k podmíněným trestům, což je málo.

Foto: Mail Online

 

POLOVINA ZNÁSILNĚNÍ TRESTÁNA PODMÍNKOU

Víte, že v ČR se za trestný čin znásilnění více než polovině pachatelů ukládá podmíněný trest, případně se od potrestání upouští (profem)?

Asi si lze představit, že někdy s přihlédnutím ke všem okolnostem znásilnění dává uložení podmíněného trestu odnětí svobody smysl. I tak, máte pocit, že je systém, který umožňuje polovině osob odsouzených za znásilnění zůstat po soudním řízení na svobodě, správně nastavený?

Podívejme se, za jaká znásilnění a pokus o ně české soudy udělují podmínky (nejde o rešerši, jen velmi rychlou práci s googlem):

  • znásilnění dítěte – vnučky přítelkyně pachatele svěřené k uspání; pachatel znásilnění popírá, v minulosti již soudně trestán: tři roky s podmíněným odkladem na pět let (MS Praha 41 T 9/2016, profem),
  • znásilnění nezletilého dítěte nízkého věku – pachatel dítě vylákal do kotelny, přívázal zápěstím ke zdi a znásilnil – podmínka (KS Hradec Králové 9 T 4/2016, profem),
  • policista ve službě s penisem v ruce strčil do ženy na ulici tak, že se udeřila hlavou o zeď, spadla na zem, policista se jí snažil v kleku roztáhnout nohy a znásilnit, znásilnění se ubránila, tak jí ukradl mobil a odešel – dva roky s podmíněným odkladem na tři roky (ČTK)
  • lékař gynekolog během vyšetření využil bezbrannosti a naprosté nepřipravenosti ženy a znásilnil ji – dva roky s podmíněným odkladem na tři roky (tiscali.cz)
  • muž na zastávce se pokusil znásilnit 76letou ženu, ta křičela o pomoc a jen díky intervenci kolemjdoucí ženy nebyl čin dokonán – tři roky s podmíněným odkladem na pět let (idnes)
  • muž se nedohodl s prostitutkou, zmlátil ji, naložil do kufru auta, odvezl a znásilnil – tři roky s podmíněným odkladem na pět let; státní zástupce (!) se k tomu vyjádřil ve smyslu, že “kurvy s tím musí počítat” (prezidentka.cz)

Foto: thermofischer.com

 

ALE LIDI SE MŮŽOU LÉPE BRÁNIT
Argument, že se lidé mohou trestné činnosti lépe bránit, je přitom lichý. Obecně platí, že zločinec si vybírá oběť, místo, čas a způsob/zbraň k spáchání svého činu. Bohužel většina kriminálníků není dost dementních na to, aby si cíleně vybírali oběti, které mají vysokou šanci se jim ubránit.

To přitom ještě mnohem více platí v případech znásilnění, kde typická oběť (90% jsou ženy) je fyzicky zásadně znevýhodněná proti průměrnému útočníkovi (muž), a to i když nebereme v úvahu další případné okolnosti snižující motivaci a šanci se bránit, jako je násilí páchané v domácnosti na ženách ekonomicky závislých na pachatelích, či páchané pachateli zneužívající jinak zvláštní postavení (výše uvedené případy gynekologa, policisty, dospělého vs. dítěte). Většina obětí navíc během znásilnění prochází fyziologickou paralýzou.

A to ještě nejsme u obrany dětí, kde i soudy jsou schopny napsat větu, že “K odporu dívek je nutno připustit, že nebyl nikterak intenzivní, jednalo se pouze o verbální nesouhlas, nelze však přehlédnout, že dívky byly ve věku necelých 7 let.” (KS Plzeň 4 T 7/2016, profem)

Pro typické oběti znásilnění je prakticky nemožné se beze zbraně ubránit odhodlanému pachateli. Polovina pachatelů znásilnění odejde od soudu s podmínkou a jedna ze dvou politických stran, které se na pozadí odzbrojovacího tažení Evropské komise nejvíce stavěly proti ústavnímu právu držet při splnění přiměřených zákonných podmínek zbraň, při pohledu na statistiky zaměří svou pozornost na zvířata.

Protože příliš mnoho pachatelů týrání zvířat dostává podmínky. Aha.

 

ALE LIDI TO MŮŽOU NAHLÁSIT
Ale lidi to můžou narozdíl od zvířátek nahlásit je další lichý argument. Podle dlouhodobých výzkumů je v ČR hlášeno jen 8% znásilnění.

Pokud víte, že při shledání pachatele vinným (což samo o sobě je dosti nejisté s ohledem na častou důkazní nouzi) existuje 50% pravděpodobnost, že i po už tak dost traumatizujícím trestním řízení jej můžete hned následující den po odsouzení potkat vedle sebe u stolku v kavárně, nebo v tramvaji či ve výtahu, tak Vám to na motivaci nepřidá.

Foto: 10news.one

ALE SYSTÉM FUNGUJE, NENÍ TŘEBA HO MĚNIT
A tím se dostávám k argumentu Ministerstva spravedlnosti, které v listopadu 2017 uvedlo, že:

Podle statistik ministerstva bylo loni za znásilnění odsouzeno 227 lidí, z toho šest recidivistů. „Z uvedeného čísla lze usoudit, že současné výše trestů za znásilnění plní svoji úlohu prevence recidivy,” konstatoval Říman. Z 227 odsouzených dostalo 113 nepodmíněné tresty vězení, přičemž průměrná délka těchto trestů přesáhla pět a čtvrt roku.

Pokud v ČR k ohlášení trestného činu znásilnění dochází pouze v 8% případů, tak výše uvedený argument MS nemá cenu ani papíru, na kterém je napsán. Pokud více než 90% znásilnění ani “neprojde systémem”, tak nemá žádný smysl se bavit o míře recidivy.

PES NEUMÍRÁ, PES CHCÍPNE
Když předseda KDU-ČSL, té druhé strany nejvíce odporující novele ústavního zákona o bezpečnosti, ženě oplakávající svého mazlíčka napsal, že pes neumírá, ale chcípne, tak se za to oprávněně stal terčem veřejné kritiky.

Ano, týrání zvířat by si zasloužilo přísnější tresty. A když už budou ty volby na podzim, tak je jasné, že to na konci léta taky klapne.

Kromě pejsků by ale bylo dobré se podívat na tresty za činy páchané na lidech. Zvlášť v případě strany, která šancím na obranu lidí před zločinci tak úplně nefandí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *