Zahraničí

Švýcarsko: lidské právo se zastřelit

S tím, jak se ve Švýcarsku přibližuje chvíle, kdy bude parlament hlasovat o implementaci směrnice, a jak roste napětí s ohledem na vysokou pravděpodobnost následného referenda odmítajícího implementaci a ve svém důsledku směřujícího zemi mimo Schengen, tak si novináři všimli jednoho z argumentů držitelů zbraní. Konkrétně jde o otázku prosazování zbraňových zákazů ve spojitosti s jejich používáním pro sebevraždu.

Švýcarským protizbraňovým novinářům se argument, že sebevražda je lidské právo, ve spojistosti se zbraněmi vůbec nelíbil. Podívejme se tedy na argumentaci švýcarských držitelů zbraní blíže.


Foto: National Daily

Hnutí “Ruce pryč” (Finger Weg vom Schweizer Waffenrecht) ve svém argumentáři uvádí následující poznatky k sebevraždám a držení zbraní:

Sebevražda je lidské právo

Švýcarský nejvyšší soud v roce 2006 rozhodl, že mezi lidská práva patří také právo ukončit vlastní život. Detaily hranice toho, jakým způsobem musí švýcarská vláda respektovat právo občanů se zasebevraždit, naleznete v tomto článku Neue Zürcher Zeitung.

V souvislosti s tím Finger Weg argumentují, že otázka prevence sebevražd nemá žádnou spojistost s držením zbraní, a že v praktické rovině zákon pro držení zbraní není tím správným nástrojem pro snižování počtu sebevražd.

V právní rovině je pak zpřísňování držení zbraní za účelem snížení počtu sebevražd porušením lidského práva.

Zbraně nevedou k sebevraždám

Sebevraždám předchází dlouhá cesta a je hloupé si myslet, že odstraněním jednoho z možných nástrojů dojde k překažení sebevraždy. Není to dostupnost zbraní, která vede k sebevraždám, ale špatná dostupnost vhodné pomoci.

Úřady falšují statistiku

Podle Finger Weg švýcarské úřady falšují statistiku sebevražd, protože od roku 2009 mezi sebevraždy nezapočítávají případy eutanázie. Díky tomu dochází k umělému proporčnímu navýšení počtu sebevražd páchaných zbraněmi oproti sebevraždám páchaných jinými prostředky.

Sebevraždy ve Švýcarsku dle způsobu provedení (včetně eutanázie), modře otrava, zeleně střelná zbraň. Zdroj: Finger Weg

Počet sebevražd páchaných zbraní výrazně klesá

Zatímco počet sebevražd obecně ve Švýcarsku v letech 1995 až 2014 vzrostl z 1419 na 1770 ročně (včetně eutanázie), tak počet sebezastřelení klesl z 392 na 197 ročně. K nejpopulárnějším způsobům sebevražd patřila otrava (50%), oběšení (17%) a až následně zastřelení (10%).


Kurt Cobain dva měsíce před sebevraždou.

Neexistuje spojitost mezi počtem zbraní ve společnosti a počtem sebevražd

Švýcarsko má 12 sebevražd na 100.000 obyvatel, přičemž třetina domácností má doma zbraně. V Rakousku má zbraně jen 9% domácností, a přesto je zde 16 sebevražd na 100.000 obyvatel. Japonští občané nemají skoro žádné zbraně, přesto mají 23 sebevražd na 100.00 obyvatel. Dostupnost prostředku – zbraně tedy nemá vliv na počet sebevražd.

 

A co Vy? Myslíte si, že omezení kapacity zásobníků a zákaz samonabíjecích zbraní vyrobených úpravou ze samočinných povede ke snížení počtu sebevražd?

 

Zdroj: Finger Weg, 20minuten

Související: Švýcarsko na rozcestí mezi implementací a referendem

One Reply to “Švýcarsko: lidské právo se zastřelit

  1. Možno by pomohlo, keby sa zaujímali skôr o odstránenie príčin, pre ktoré ľudia páchajú samovraždy a nie o spôsob, akým ich páchajú…
    Zasa raz slniečkári nechápu rozdiel medzi príčinou a následkom…
    Keď slniečkár spadne na bicykli, tak aby sa nabudúce už pri páde nezranil, tak predá bicykel a kúpi si motorku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *