Zahraničí Zbraně

Nelegální zbraně – Luty’s SMG

Phillip A. Luty byl britský zbraňový nadšenec. Když v roce 1988 byly v Británii zakázány samonabíjecí pušky a pumpy, tak ještě držel své emoce na uzdě. Když mu ale v roce 1996 vzali pistole, stejně jako všem ostatním Britům, tak už to nevydržel, a rozhodl se dokázat, že jde o nesmyslnou legislativu, která odzbrojí jen zákonadbalé občany, ale zločincům nijak nezamezí přístup ke zbraním. Že má pravdu se rozhodl dokázat tím, že sestrojí plně funkční zbraň, k jejímuž vytvoření použije výhradně nástroje a součástky, které lze koupit v běžném hobby marketu. A také o tom napsal knihu.

Když Britové v roce 1996 zakázali pistole a revolvery, tak P.A. Luty zašel do hobby marketu, koupil si pár běžně dostupných součástek, zavřel se v dílně, a pak vylezl ven s tímto. Napsal o tom knihu a dostal 4 roky natvrdo. Foto: Armament Research Centre.

V Evropě se zatím objevilo jen relativně málo kusů této DIY zbraně, například v Rumunsku. Jinak je tomu v USA, kde si ji jako samonabíjecí vyrábějí nadšenci pro právo držet zbraně (výroba zbraní je chráněna v rámci druhého dodatku, takže jejich činnost i takto vyrobená zbraň je legální), a především v Austrálii, kde Luty’s SMG doslova zaplavila kriminální podsvětí.

Byť P.A. Luty svou knihu nazval “Jak jednoduše vyrobit domácí samopal”, tak výroba zbraně vyžaduje relativně značnou míru technické odbornosti. Ačkoliv se skládá z upravitelných běžně dostupných součástek, je pro její správnou funkčnost nezbytné dodržovat minimální výrobní tolerance a slícování všech součástek.

P.A. Lutyho design vychází z toho, že výrobci nejsou dostupné vůbec žádné zbraňové součástky, a proto návod neobsahuje ani jinak relativně běžné části, jako je například pistolová rukojeť.

Luty’s SMG pro kriminální podsvětí často nejsou vybaveny sklopnou pažbou ani mířidly a v rámci užití sází na přiblížení se k oběti a rychlou kadenci.

Luty’s SMG zabavená v Rumunsku. Oproti originálu byla vyrobena v .32 ACP. Rychlost střelby kolem 600 ran za minutu. Foto: The Firearm Blog.

Humpolácké Luty’s SMG zabavené v Austrálii. Foto: The Firearm Blog.

Kvalitní Luty’s SMG zabavená v Austrálii. Foto: The Firearm Blog.

Forgotten Weapons:

Střelba zbraní zabavených v Austrálii:

https://youtu.be/Dv33pCUkLRM


P.A.Luty v roce 1998 vydal knihu obsahující návod na výrobu této zbraně. Jakožto hlasitý zastánce práva být ozbrojen své názory nijak neskrýval, a policie mu věnovala patřičnou pozornost. Když se prototyp zbraně rozhodl vyzkoušet, tak jej zatkla. V průběhu soudního řízení znalec dosvědčil, že zbraň vyzkoušel, a že je plně funkční. P.A.Luty byl odsouzen na 4 roky do vězení.

V roce 2009 policie provedla velkou razii, při které zásahové jednotky zatkly P.A.Lutyho, řadu členů jeho širší rodiny, a u všech provedli domovní prohlídky. V jejich rámci zabavili knihy P.A.Lutyho, hledali servery, na kterých běží stránky “http://www.thehomegunsmith.com/” a zabavili různé běžně dostupné kovové součástky a nářadí, o kterých se domnívali, že by mohly sloužit k vyrobení zbraně.

Kromě P.A. Lutyho ozbrojení britští policisté provedli domovní prohlídky u dalších nejméně 50 osob, které si z internetu stáhly jeho knihu.

Luty byl obviněn podle britského zákona pro boj s terorismem z toho, že vytvořil informaci, která by mohla pomoci teroristům – a to vydáním knihy v roce 1998.

P.A. Luty následně v roce 2011 v průběhu soudního procesu zemřel na rakovinu.


Zdroje: The Home Gunsmith, Armament Research Centre


Nelegální zbraně:


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *