Čestná zmínka

Čestná zmínka: Donald J. Moore (zastavení pachatele útoku v obchodním centru v New York Mills)

Donald J. Moore byl 27.5.2010 na nákupech v obchodním centru AT&T v New York Mills, New York, když se centrem ozvala rána po té, co 79letý pachatel ze svého nelegálně drženého revolveru ráže .357 zasáhl první osobu na svém seznamu šesti zaměstnanců k zavraždění.

Seznam si vytvořil v návaznosti na to, že byl z obchodního domu vyloučen pro předchozí nepřístojnosti, přičemž byl nahlášen policii, která mu odebrala povolení k držení zbraně a zabavila pistoli.

Donald J. Moore, policista toho času mimo službu, se rozeběhl k místu útoku a prachatele zastavil za použití své soukromé zbraně. Pachatel zraněním následně podlehl.

Než byl zastaven, stačil pachatel zranit jednu osobu.

Vyznamenání

Donald J.Moore byl za zákrok prohlášen policistou roku ve státě New York a byl mu také jako třetí osobě v historii předán klíč od města Rome (NY), ve kterém slouží. Dokonce i obchodní řetězec AT&T v návazonosti na jeho zákrok zahájil udělování ceny “Hrdina AT&T”, přičemž Moore se stal prvním oceněným.

Byť začal sloužit teprve v roce 2007, zdaleka nešlo o jeho první vyznamenání:

  • V roce 2008 byl vyznamenán za zásah proti vrahovi.
  • V roce 2009 byl vyznamenán za záchranu 9 leté dívky z řeky.
  • V roce 2009 byl vyznamenán jako policista s nejvíce přistiženými opilými řidiči v daném roce ve státě New York.

Zdroj: Observer – Dispatch, Fox News, New York Criminal Justice, WIBX950

New York

New York patří ke státům s nejvíce restriktivní zbraňovou legislativou v USA. Kromě celé řady omezení co se týče typů zbraní a zásobníků je zde pro obyčejné občany obtížné získat také povolení ke skrytému nošení zbraně pro sebeobranu. V současnosti je má 0,67% dospělé populace, tedy přibližně 4x méně, než v České republice.

Ještě přísnější zákony má přímo město New York. Zde má povolení k nošení zbraně jen 4.000 osob z 8,6 milionu. Vydávání povolení ve městě New York dlouhodobě provází celá šňůra korupčních skandálů (2016, 2017, 2018), kvůli které i někteří místní policisté nazývají systém vydávání povolení “korupčním strojem“. Mezi osoby, které měly údajně získat povolení k nošení zbraně v rámci korupčního stroje přitom patří také současný prezident Donald J. Trump a jeho bývalý právník Michael Cohen (zdroj).

Pravděpodobnost přítomnosti legálně ozbrojeného civilisty na místě útoku v New Yorku je tak naprosto mizivá.

Policisté nicméně ve státě mohou mimo službu nosit své soukromé zbraně, přičemž jde o obvyklou praxi. Narozdíl od New Jersey se na ně přitom nevztahují omezení kapacity zásobníků.


Příklady útoků v nákupních centrech a restauracích, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Zásahy ozbrojených civilistů obecně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *