Zahraničí

Švýcarsko: důstojníci se vyslovili proti současnému návrhu implementace

Švýcarská debata ohledně implementace zákazové směrnice se začala v posledních měsících vyhrocovat. Zatímco zastánci implementace svůj argument redukují na výběr mezi implementací a rozvázáním ekonomických a bezpečnostních vazeb s EU, tak odpůrci proti v současnosti navrhovanému znění novelizace národní legislativy burcují odpor veřejnosti a začínají proti novele připravovat referendum.

Do veřejné debaty se nyní prostřednictvím svého prezidenta Stefana Holensteina vložila také Asociace švýcarských důstojníků. Asociace sdružuje celkem více než 22 tisíc důstojníků a v zemi, jejíž obrana je založena na miličním systému, má mimořádně silný vliv.

Výsledek obrázku pro stefan hollenstein offizier

Stefan Hollenstein, prezident Asociace švýcarských důstojníků. Foto: SOG.

Hollenstein v rozhovoru pro Basler Zeitung především odmítá zákazy týkající se samonabíjecích pušek: “Naprosto odmítáme to, že by nejdůležitější civilní zbraně v zemi, pušky vz. 57 a vz. 90 měly být převedeny do kategorie A a tím postaveny naroveň nelegálním kalašnikovům používaným při teroristických útocích. (…) Návrh míří na špatný cíl, konkrétně na občany, kteří se zbraněmi vyrostli a vědí, jak s nimi zacházet. Místo boje s černým trhem s nelegálními zbraněmi si na mušku bere legální držitele zbraní. (…) Na první pohled se sice může zdát, že se návrh armády nedotýká, ale nepřímý dopad je značný – a to na důležitý střelecký výcvik ve volném čase.”

Podle Hollensteina vláda lidem lže, když tvrdí, že jí připravený návrh implementace maximálně využívá možné výjimky a představuje nejméně násilnou formu implementace. Současně ale vláda návrhem zavádí opatření, která lid odmítl v referendu v roce 2011 a parlament hlasováním v roce 2015. Hollenstein odmítá redukci argumentace type “implementace nebo opuštění Schengenu” a tvrdí, že lze přijít s méně invazivní verzí, která by zajistila spokojenost bruselských byrokratů a současně také právo Švýcarů držet zbraně. Zachování členství v Schengenu přitom považuje za důležité zejména s ohledem na s ním spojené sdílení informací bezpečnostního charakteru.

Po absolvování povinné vojenské služby si Švýcaři berou armádní zbraně domů; tyto zbraně se pak dědí a zůstávají v rodině po řadu generací. V rámci reakce na teroristické útoky ve Francii a Belgii provedené nelegálními kalašnikovy pašovanými z Balkánu Evropská unie přijala zákazovou směrnici, podle které by Švýcaři měli o tyto své zbraně přijít.

V závěru Hollenstein apeluje na to, aby parlament přišel s návrhem implementace, který bude v prvé řadě sledovat bezpečnostní zájmy Švýcarska, a ne pouze hloupě zavádět bruselská omezení. Komentuje to slovy, že bruselské mlýny také melou pomalu, a navíc kromě Švýcarska má s implementací problém řada dalších států, jako je Finsko, Maďarsko nebo Česká republika.

Hollenstein nyní zahájí řadu setkání s šéfy bezpečnostních složek a čelnými politickými představiteli s cílem nalézt cestu k tomu, co by Asociace mohla vnímat jako akceptovatelnou implementaci.

Zdroj: Basler Zeitung


Švýcarsko:


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *