Zahraničí

Německo: vojákům ukradli těžké kulomety

Není to tak dlouho, co elitní vojáci německé armády přidělení k silám rychlé reakce NATO při mezinárodních cvičeních kvůli nedostatku zbraní běhali po cvičišti s metlami nalakovanými načerno a místo střelby slepými náboji křičeli “RATATATA”. Člověk by v takové situaci čekal, že se armáda pak bude o to více starat alespoň o těch pár (v relativním smyslu) opravdových zbraní, které má. Podle tajného dokumentu Ministerstva obrany je ale opak pravdou.

Tomuto vojákovi Bundeswehru vyhlížejícímu nepřítele v Afghanistánu kulomet MG3 neukradli. Zatím. Foto: isafmedia, Wikimedia.

Německý deník Spiegel přišel s informací, že podle utajovaného dokumentu Německá armáda od roku 2010 ztratila celkem 75 zbraní a téměř 57.000 nábojů. Nejde sice o nijak vysoká čísla, nicméně mezi ztracenými zbraněmi poměrně výrazně vyčnívá také 6 univerzálních kulometů MG3. Černý trh v Evropě se zdá být nasycen útočnými puškami, a ani o granáty a protitankové střely už mezi kriminálníky v řadě západoevropských zemí není nouze, ale těžké kulomety v podsvětí budou patrně novinkou.

Kromě kulometů armáda ztratila 10 útočných pušek G36, 13 útočných pušek G3, 19 pistolí typu P7 a P8 a 17 vojenských signálních pistolí. Jde o zbraně, u nichž je Ministerstvo obrany přesvědčeno, že byly cíleně ukradeny – ve skutečnosti se jich v průběhu času ztratilo více, ale byly mezitím dohledány buď v evidenci, nebo následně pátráním policie. Takto se podařilo zajistit například větší část z 32.981 nábojů, které byly ukradeny při profesionálně provedeném vloupání do vojenských kasáren v Seedorfu.

Na pvní pohled se může zdát ztráta 75 zbraní v průběhu 8 let jako v podstatě zanedbatelné číslo, zejméne ve srovnání s ročním průměrem civilisty ztracených zbraní v Německu (630) nebo Francii (více jak 10.000). Zde je nicméně nutné vnímat, že v případě civilních zbraní se z naprosté většiny jedná o jednoranné či opakovací zbraně s prakticky nulovou hodnotou pro potenciální teroristy, a dále že z valné části se jedná o nahlášení fingované “ztráty” či “krádeže” zbraní z důvodu změny legislativy či ztráty legální možnosti je dále držet, přičemž tyto zbraně dále masivně nepronikají na černý trh.

V tomto světle už pak ztráta 6 univerzálních kulometů MG3 i s municí, stejně jak víc než dvacítky plně automatických útočných pušek, z bezpečnostního hlediska představuje jinou úroveň rizika.

Bylo by zajímavé vědět, jaké ztráty zbraní a munice eviduje Armáda ČR a Ministerstvo obrany.

Zdroj: Spiegel


Související:


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *