Čestná zmínka

Čestná zmínka: Joseph Robert Wilcox † (odpor proti pachateli útoku v obchodním centru v Las Vegas)

Joseph Robert Wilcox 8. června 2014 před polednem s kamarádem vracel rozbitý modem ve Wallmartu v Las Vegas, když do obchodu vrazil muž s pistolí, který vystřelil do stropu a začal křičet “tohle je revoluce”. Wilcox, držitel povolení ke skrytému nošení zbraně, tasil svou zbraň a začal se přibližovat k pachateli.

Ve chvíli, kdy Wilcox konfrontoval pachatele a přikázal mu odložit zbraň, pachatelova manželka, která se v obchodě zdánlivě pohybovala sama a kolem které Wilcox prošel, vytáhla zpoza opasku zbraň a střelila jej do zad. Wilcox padl na zem a vzápětí zraněním podlehl.

Přitom vůbec ani nemohl vědět, že oba pachatelé předtím v přilehlé restauraci zastřelili dva policisty, kteří zrovna obědvali, a na jejich těla položili vlajky se svastikami.

Joseph Robert Wilcox zemřel na místě.

Zásah policie

Zasahující policisté pachatele obklíčili, přičemž během přestřelky ženu postřelili do zad. Ve chvíli, kdy policie čekala na příjezd zásahové jednotky, pachatelka zastřelila manžela a následně spáchala sebevraždu.

Než byli zastaveni, stačili pachatelé zavraždit tři osoby. Nikdo další nebyl zraněn.

Zdroj: USA Today, NBC News.

Nelegálně ozbrojený známý neonacistický recidivista

Při následujícím vyšetřování vyšlo najevo, že pachatelé byli v místě svého bydliště známí šířením neonacistické propagandy a obdivem k vrahům z Columbine. Více ke copycat efektu v článku: Masové vraždy 3-5 – vražedná subkultura a intervence. 

Zatímco pachatel byl několikrát odsouzeným recidivistou a byl ozbrojen nelegálně, jeho manželka neměla záznam v trestním rejstříku.

Výjimečná situace

Z 250 případů aktivních střelců, které FBI vede ve svých statistikách mezi lety 2000 a 2017, bylo vícero pachatelů pouze ve čtyřech incidentech.


Příklady zásahů ozbrojených civilistů:

Příklady teroristických útoků, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků ve školách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v modlitebnách, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech, restauracích a jiných veřejných místech, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady zásahů ozbrojených civilistů k záchraně členů bezpečnostních složek:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *