Čestná zmínka

Čestná zmínka: Joseph Robert Wilcox † (odpor proti pachateli útoku v obchodním centru v Las Vegas)

Joseph Robert Wilcox 8. června 2014 před polednem s kamarádem vracel rozbitý modem ve Wallmartu v Las Vegas, když do obchodu vrazil muž s pistolí, který vystřelil do stropu a začal křičet “tohle je revoluce”. Wilcox, držitel povolení ke skrytému nošení zbraně, tasil svou zbraň a začal se přibližovat k pachateli.

Ve chvíli, kdy Wilcox konfrontoval pachatele a přikázal mu odložit zbraň, pachatelova manželka, která se v obchodě zdánlivě pohybovala sama a kolem které Wilcox prošel, vytáhla zpoza opasku zbraň a střelila jej do zad. Wilcox padl na zem a vzápětí zraněním podlehl.

Přitom vůbec ani nemohl vědět, že oba pachatelé předtím v přilehlé restauraci zastřelili dva policisty, kteří zrovna obědvali, a na jejich těla položili vlajky se svastikami.

Joseph Robert Wilcox zemřel na místě.

Joseph Robert Wilcox. Foto: Heavy.com.

Zasahující policisté pachatele obklíčili, přičemž během přestřelky ženu postřelili do zad. Ve chvíli, kdy policie čekala na příjezd zásahové jednotky, pachatelka zastřelila manžela a následně spáchala sebevraždu.

Než byli zastaveni, stačili pachatelé zavraždit tři osoby. Nikdo další nebyl zraněn.

Zdroj: USA Today, NBC News.


Při následujícím vyšetřování vyšlo najevo, že pachatelé byli v místě svého bydliště známí šířením neonacistické propagandy a obdivem k vrahům z Columbine. Více ke copycat efektu v článku: Masové vraždy 3-5 – vražedná subkultura a intervence. 

Zatímco pachatel byl několikrát odsouzeným recidivistou a byl ozbrojen nelegálně, jeho manželka neměla záznam v trestním rejstříku.


Z 250 případů aktivních střelců, které FBI vede ve svých statistikách mezi lety 2000 a 2017, bylo vícero pachatelů pouze ve čtyřech incidentech.


Příklady útoků v nákupních centrech a restauracích, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *