Zahraničí

USA: dekriminalizace držení zbraní uživateli marihuany

V USA existuje několik úrovní zákonodárství: federální, státní a municipální. Přesné vymezení působnosti mezi nimi často působí problémy. Jednou z extrémně problematických oblastí se v posledních letech stalo držení a užívání marihuany. Zatímco přibližně 30 států přistoupilo k legalizaci marihuany pro zdravotní nebo rekreační účely, tak federální úprava v této oblasti zůstávala restriktivní. To představuje problém nejen pro uživatele obecně, ale především pro podnikatele a také držitele zbraní: federální zákony zakazují držení zbraní kýmkoliv, kdo je neoprávněným uživatelem kontrolovaných látek. Zločinem je pak nejen držení těchto zbraní, ale také lživé vyplnění formuláře pro provedení background checku při jejich koupi (bod 11 písm. e) formuláře).

Foto: RT

D. Trump v průběhu své předvolební kampaně sliboval, že otázku regulace marihuany ponechá výhradně v rukou států. Po svém zvolení nicméně změnil postoj. Přiklonil se k prosazování platného federálního práva (tj. zákazu držení a užívání marihuany) a ministrem spravedlnosti jmenoval Jeffa Sessionse, který nařídil federálním úřadům ustoupit od předchozí Obamovy politiky necílení činnosti na “marihuanový zločin”.

Nyní senátorka Warren (demokraté) a senátor Gardner (republikáni) ve federálním senátu předložili návrh zákona (PDF), podle nějž by otázka regulace marihuany byla čistě věcí jednotlivých států, přičemž Trump vyslovil tomuto návrhu svou podporu.

Návrh samozřejmě neřeší přímo otázku držení zbraní uživateli marihuany, v tomto směru by šlo o jeho vedlejší následek. Je nicméně zajímavé sledovat, že legalizaci držení zbraní uživateli marihuany v USA navrhuje senátorka, která se pravidelně vyslovuje pro přísnější legislativu v oblasti civilního držení zbraní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *