Citát dne

Citát dne – J. Livas: Příliš velký úspěch domobran

Mexiko patří mezi státy s nejpřísnější zbraňovou legislativou. Zatímco stát ztrácí kontrolu nad rozsáhlými částmi území, ve kterých vládnou po zuby ozbrojené drogové kartely, tak zákonadbalí občané jsou jim ponecháni napospas bez možnosti efektivní ochrany. V řadě oblastí se ale civilisté rozhodli ignorovat zákazy, nelegálně se vyzbrojili, a tam kde selhaly elitní vládní síly podporované americkými tajnými službami, se jim podařilo kartely zcela vytlačit. Vláda vznik domobran chvíli ignorovala. Jakmile však rozsah osvobozeného území překročil určtý limit, začala občany zatýkat pro nedovolené ozbrojování. Javier Livas, advokát Jose Manuela Mirelese a.k.a. “Doktora”, vůdce Autodefensas ve státě Michoacan, k tomu dodává:

Federální vláda byla zpočátku nakloněna činnosti Doktora. Bojem proti kartelům Autodefensas vykonávali práci státu. Ale pak domobranné skupiny začaly postupně vznikat všude možně. Vláda si uvědomila, že pokud nezasáhne, tak domobranci budou brzy ovládat rozsáhlé části země. A tak se vláda rozhodla zakročit.

Javier Livas. Foto:  adn Politíco

Doktor Mireles byl zatčen pro nedovolené ozbrojování a po následující tři roky držen ve vazbě na druhém konci země. Propuštěn byl v roce 2017.

S potlačením domobranného hnutí kartely opět nabyly na síle. Vražedné násilí na odzbrojených občanech se v Mexiku dále stupňuje.

Zbraně nepotřebujete, policie Vás ochrání. Monopol násilí patří státu.

Zdroj: National Post


Analytický seriál o zbraních v Mexiku:


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *