Zahraničí

Mexiko I: nejvražednější rok v historii

Mexiko loni dosáhlo smutného rekordu: nejvíce zavražděných osob od počátku vedení statistiky v roce 1997. Loni bylo v Mexiku vyšetřováno případů 29.168 vražd. V přepočtu je v Mexiku ročně 20,5 případů vražd na 100.000 obyvatel (ČR: 0,75 zavražděných; USA: 5 zavražděných). Městem s největším počtem vražd na světě je mexické turistické letovisko Los Cabos: 111,33 případů vražd na 100.000 obyvatel, které předčí dokonce i nepokoji zmítaný venezuelský Caracas.

Zatímco Mexiko se propadá do čím dál hlubší spirály brutálního násilí, jeho občané jsou ponecháni bez legální možnosti účinné obrany zločincům napospas. Vláda nemá rozsáhlá území státu pod kontrolou a tam, kde je přítomna, často policejní a vojenské složky spolupracují s kartely. V mnoha oblastech se jedinou šancí civilistů na důstojné přežití stalo nelegální ozbrojování a zakládání domobran. Situaci v Mexiku se bude blíže věnovat tento a další články.

Masivní nasazení armády v Mexiku nijak nepomáhá snížit rostoucí násilí. Foto: Newsweek.

Situace v Mexiku sice zdánlivě vypadá lépe než v Brazílii a Kolumbii (obě země 27), Venezuele (57) nebo El Salvadoru (60.8), nicméně to se mu daří částečně také díky odlišné metodologii: Mexická statistika totiž počítá případy vražd, nikoliv počet individálních obětí jako zbytek světa. Šest umučených pověšeno z mostu uprostřed města? Jeden případ. Čtyřicet tři studentů jedoucích autobusem znásilněno, umučeno, rozřezáno a upáleno? Jeden případ…

Zatímco část země je relativně bezpečná, tak rozsáhlá území jsou pod kontrolou kartelů a bezpečnostní složky v nich buď nejsou vůbec přítomné, nebo s kartely spolupracují. Nejlépe to dokládá případ z roku 2014, kdy místní policie ve státě Guerrero zastavila autobus s 43 studenty a ty pak předala k zavraždění místnímu kartelu. Důvod? Místní starosta nechtěl, aby se účastnili protestu.

Při následném pátrání po studentech federální síly v oblasti nalézaly bezpočet jiných mrtvol zakopaných v mělkých hrobech, které by se bez incidentu se studenty asi už nikdy najít nepodařilo, a ve statistikách vražd by se neobjevily.

USA v lednu vydaly pro pět mexických států nejpřísnější varování “necestovat“, které se jinak používá pouze pro země zmítané válečnými konflikty. Osobám, které se tam přece jen vydají, je doporučena vysoká míra bdělosti s ohledem na všudypřítomné vraždění, únosy a loupeže. V dalších 11 státech platí o stupeň nižší varování. Do vybraných oblastí Mexika USA svým federálním zaměstnancům přímo zakazují jezdit.

Nelegální zbraně jsou součástí násilí, ale nejsou jeho nezbytnou podmínkou. K zavraždění těchto obětí pachatelům postačil provaz. Foto: Daily Mail.

Úspěšnost vyšetřování vražd je mizivá: V roce 2012 bylo dopadeno (odsouzeno) pouze 2% pachatelů vražd. Nejúspěšnější je přitom policie v hlavním městě s 28,6% vyšetřených vražd, zatímco v nejméně úspěšném státě San Luis Potosi 99,6% vrahů uniklo spravedlnosti.


Související: Brazílie: uvolnění zbraňové legislativy předmětem volební kampaně


Přibližně 66% vražd v zemi je spácháno střelnými zbraněmi. Řada zbraní konfiskovaných v souvislosti s trestnou činností v Mexiku pochází z USA a byla nelegálně propašováno do Mexika. V tomto kontextu pak odpor mexického prezidenta k Trumpem prosazované hraniční zdi, která má zabránit nejen nelegální migraci, ale i pašování drog a zbraní, působí poměrně zvláštně.

Přesto, Mexiko se pevně drží dlouhá léta existující přísné regulace civilního držení zbraní. Zákonadbalý občan prakticky nemá legální možnost, jak se extrémnímu násilí existujícímu všude kolem něj bránit. Teorie o tom, že “násilí patří státu” a “zbraně lidem do rukou nepatří, policie je ochrání”, v Mexiku dovedli do její tragické úplnosti. To, čím si musí projít zájemce o koupi legální zbraně, v detailu v následujících dnech.


Mexiko:


Edit 2.7.2018: Tento článek původně uváděl mylnou informaci, že “Většina zbraní konfiskovaných v souvislosti s trestnou činností v Mexiku pochází z USA: 73.000 ze 104.000 zbraní zabavených v letech 2009-12 bylo původně koupeno v USA a nelegálně propašováno do Mexika.” Ve skutečnosti se jedná o zbraně, které mexické úřady předaly americkým (ATF) k identifikaci. Tj. Mexiko v ca. 70% správně identifikuje původně americké zbraně. To neznamená, že by 70% zbraní použitých při trestné činnosti v Mexiku pocházelo z USA, jak tvrdí původní zdroj – Daily Mail. Zdroj: Ted Bromund, Forbes

2 Replies to “Mexiko I: nejvražednější rok v historii

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *