Zahraničí Zbraně

Zbraně & Jim Smith, člen speciální jednotky Delta Force sestřelený v prvním “černém jestřábu”

Jim Smith dosáhl proslulosti jako člen Delta Force, který byl na palubě Super 61, první helikoptéry sestřelené v Mogadišu, Somálsku v roce 1993. Jim následně statečně bránil trosky helikoptéry se svými kolegy před náporem nepřátelských bojovníků, přičemž byl ranou z AK 47 postřelen do levého ramene. Dnes Jim působí prostřednictvím své společnosti Spartan Tactical jako střelecký instruktor. Trénuje americkou armádu a policii a také civilisty všude na světě, včetně pravidelných lekcí na Slovensku. V druhé části rozhovoru Jim hovoří o svém osobním vztahu ke zbraním.


You can also read this interview in English original:

Firearms & Jim Smith, Delta Force operator from the first „Black Hawk Down“


První část rozhovoru: Jim Smith: Legálně ozbrojené a řádně trénované obyvatelstvo pomáhá státu se zajištěním bezpečnosti a stability


Jime, jaká byla tvá první zkušenost se zbraněmi? Jaký jsi měl ke zbraním vztah, než jsi se přidal k armádě?

Můj otec byl policistou v San Diegu v Kalifornii, kde jsem se narodil a vyrostl. Už jako malé učil mne, bratra i sestru, jak se odpovědně a bezpečně chovat se zbraněmi a jak s nimi zacházet. Pravidelně jsme s ním stříleli z pistole jak na střelnici, tak i v poušti. Moje první vzpomínky na střelbu se pojí s jeho služebním revolverem Smith & Wesson .38 Special. Na nošení mimo službu měl druhoválečnou pistoli 1911A1, která byla vyrobena Union Switch and Signal ve Swissvale Pennsylvania v letech 1942- 1943.

Máma mi koupila první pušku na 16. Vánoce. Byla to malorážka Ruger 1022. Běhal jsem s ní po horách v jižní Kalifornii nedaleko od domova, lovil menší zvěř a trénoval na staré skládce střelbou do lahví.

Než jsem se přidal k armádě, tak jsme v 16 – 18 letech s kamarády jezdili do pouště východně od San Diega a lovili drobnou škodnou a králíky.

 

Máš taky rozsáhlou sbírku zbraní. Na které zbraně jsi obzvlášť pyšný?

Mám ve sbírce opravdu mnoho zbraní. Spoustu mi darovali přímo výrobci, abych je používal v rámci výcviku.

Jsem pyšný na své sbírkové pistole a taky některé z vojenských zbraní, jako třeba puška Springfield M1A1. Za ta léta jsem dělal poradce pro řadu firem a ke každé zbrani se pojí nějaké vzpomínky.

Se všemi zbraněmi, které mám ve sbírce, střílím. Pro mne to jsou nástroje a musí se používat, aby je člověk mohl docenit.

 

Civilní držení zbraní v USA rozděluje společnost. Myslíš, že potřebujete více regulace a proč?

Ne, v USA nepotřebujeme větší regulaci zbraní. Zločinci zákony nedodržují a další zákony by jen omezovaly zákonadbalé občany.

V roce 1776 naši otci zakladatelé právě vybojovali revoluční válku. Naše Ústava byla napsána chvíli potom, co jsme Británii vykopli z kolonií. Druhý dodatek byl napsaný tak, že běžný občan mohl vlastnit dostatek zbraní, střeliva a palebné síly, aby občané mohli odporovat tyranské vládě.

Nové zákony v USA prosazuje Demokratická strana. Máme systém dvou stran, republikány a demokraty.

Myslím si, že Demokratická strana je marxistickou organizací, jejímž cílem je odzbrojit americké občany za účelem potlačení Ústavy a zavedení útlaku národa.

 

Kromě instruktorských povinností, jak často střílíš ve svém volném čase?

Když jsem doma v Texasu, kde žiju část roku a kde mám střelnici, snažím se střílet jednou až třikrát týdně.

 

Jaké cvičíš drily, když jsi sám?

S pistolí obvykle začnu a skončím trénink pomalou cílenou střelbou. Na 15 a 25 metrů na terč s kruhy. Pak přejdu na trať praktické střelby a trénuju na čas, abych si ujasnil, co musím zlepšit. Tasení, přebití, více terčů, střelba za pohybu atd. Taky rád trénuju dynamickou střelbu jako IPSC nebo three gun. Na své střelnici mám vždy připraveno pět stanovišť pro three gun střelbu.

S karabinou obvykle střílím na ocelové terče. Mám rozmístěno několik set ocelových terčů až do vzdálenosti 2.000 metrů. S karabinou taky střílím na papírové terče na nejméně 300 metrů. V kurzech karabiny většinou dělám několik soutěží ve střelbě na papírové terče na 300 metrů.

Z karabiny na krátko moc nestřílím.

S přesnou puškou obvykle začnu na ocelovém terči na 500 metrů a postupně navyšuji vzdálenost až k transonické oblasti daného kalibru.

 

Poslední otázka, na kterou nejvíce chtěli znát odpověď čtenáři zbrojnice.com: jakou zbraň máš na skryté nošení a proč? Neboj se jít do detailu.

Pokud jde o skryté nošení, mám rád Glock G19, G43 a Sphinx SDP Compact. Chci mít pistoli, která se lehce schová, je spolehlivá, přesná a lehce se nosí.

Už delší dobu chci vyzkoušet nové modely CZ, můj dobrý kamarád Mike Pannone střílí ze všech čézet. Mám CZ 75, kterou jsem si koupil, když jsem před lety sloužil jako člen vzdáleného průzkumu v Německu.

 

Jaký máš závěrečný vzkaz pro české legální držitele zbraní?

Měl jsem možnost lovit, střílet a vyučovat kurzy v České republice. Mnohokrát jsem vaši krásnou zemi navštívil a mám zde spoustu blízkých přátel. Hodně jsem si užíval vše, co jsem zde viděl a dělal. Máte krásnou zemi a můj život je bohatší o cestování a přátele, které jsem zde potkal.

Na požádání pořádám výcvik v České republice a na Slovensku. Letos (2019) mám naplánovené dva kurzy na Slovensku v létě, karabinu a přesnou pušku. Můj web je www.SpartanTactical.com, najdete mě taky na instagramu a facebooku.

Pokud byste se chtěli účastnit mých kurzů nebo pokud byste chtěli uspořádat kurz, tak mi prosím dejte vědět. Pokud bych Vám mohl pomoci jiným způsobem, napište mi prosím email.


Zbraně & …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *