Zahraničí

Kanada: debata o zákazu zbraní založena na nepravdivé statistice

Kanada: po útoku islamistického teroristy vyzbrojeného nelegální pistolí svého bratra – drogového dealera v Torontu 22.7.2018 některá místní média a politici začali prosazovat zákaz a konfiskaci legálních zbraní, především pistolí a “útočných střelných zbraní”. Do debaty se zapojil také torontský detektiv Rob Di Danieli, který ve vyjádření pro Canadian Press prohlásil, že kanadští legální držitelé zbraní čím dál častěji získávají povolení k držení zbraní s cílem je přeprodávat na černý trh. Dodal k tomu, že “spousta lidí viní Američany, ale problém máme přímo tady doma,” a že se počet zbraní takto pronikajících na černý trh každoročně zvyšuje.

Dané prohlášení a článek pak byly přetištěny v řadě dalších periodik, stejně jako v televizi. V podstatě tím byl určen směr debaty o potřebě zákazu zbraní. To přimělo Dennise R. Younga z Alberty podat si žádost dle zákona o svobodném přístupu k informacím ohledně reality pronikání kanadských legálních zbraní na černý trh.

Foto: Firearms Canada.
Foto: Firearms Canada.

Realita je přesně opačná než je tvrzení detektiva Danieliho, ze kterého se mezitím stala mantra řady politiků a novinářů. Zatímco během jednotlivých let se počet nelegálních zbraní zabavených v souvislosti s trestnou činností, které mají původ v Kanadě, liší, dlouhodobý trend je jednoznačný – výrazné snížení.

Původ zajištěných nelegální kriminálních zbraní v Kanadě v průběhu let. Foto: globalnews.ca
Původ zajištěných nelegálních kriminálních zbraní v Kanadě v průběhu let. Foto: globalnews.ca

Ještě výraznější je pokles trendu u nelegálních zbraní, které byly původně prodány v Kanadě jako legální.

Počet zajištěných nelegálních zbraní v Kanadě, které měly originální původ na legálním kanadském trhu. Foto: globalnews.ca
Počet zajištěných nelegálních zbraní v Kanadě, které měly originální původ na legálním kanadském trhu. Foto: globalnews.ca

I tak je zásadní, že u naprosté většiny zajištěných kriminálních zbraní kanadské úřady nejsou vůbec schopny zjistit jejich původ.

Počet zajištěných nelegálních zbraní v Kanadě. Červeně - nezjištěný původ. Modře - původ v USA. Černě - původ v Kanadě. Foto: globalnews.ca
Počet zajištěných nelegálních zbraní v Kanadě. Červeně – nezjištěný původ. Modře – původ v USA. Černě – původ v Kanadě. Foto: globalnews.c

Více jak polovina zbraní nezjištěného původu je přitom v Kanadě zakázaných k civilnímu držení, a jejich legální nabytí tedy ani není možné. Kromě pašování jde zřejmě také o zbraně, které byly dříve legální, ale změnou legislativy se staly zakázanými. Kombinace nedostatku důvěry ve stát a ztráty hodnoty zbraně v případě přihlášení v rámci grandfatheringu pak vedou k držení těchto zbraní na šedém trhu – jakožto nelegálních zbraní v rukou jinak zákonadbalých občanů. A z něj po následující desetiletí postupně pronikají na černý trh zejména ve chvíli, kdy se černý trh stává jediným místem, kde se dají prodat. Je to také něco, co nás bude čekat v souvislosti se “zbraňovou” evropskou zákazovou směrnicí?

Z kanadské debaty o (dalším) zákazu zbraní nicméně plyne jasné ponaučení. Civilní držení zbraní je dostatečně kontroverzním tématem na to, aby jakoukoliv debatu o něm mohly rychle ovládnout fake news hoplofobních politiků a médií. Tak snad budeme lépe připraveni, až udeří u nás.

Zdroj: Global New Canada


Kanada:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *