Zahraničí

Toronto: místo potlačování gangů snahy o zákaz legálního držení zbraní [aktualizováno]

Přestřelky mezi členy gangů se v Torontu staly dennodenní záležitostí. Situace sice není zdaleka tak vážná, jako v případě některých jiných severoamerických velkoměst, ale pro město, kterému se díky vysoké míře bezpečí a obecně pořádku na ulicích přezdívalo “dobré Toronto”, jde o zásadní obrat dlouhodobého trendu zvyšující se bezpečnosti. Politici v situaci spirály zhoršujícího se násilí působí naprosto neschopně, a tak se pro ně teroristický útok spáchaný přívržencem ISIS pomocí nelegálně držené pistole stal doslova manou z nebe. Konečně mohou “něco” dělat: konkrétně prosazovat zákaz a konfiskace legálně držených zbraní.

Policie v Torontu. Foto: The Star


Kanada:


Zločinnost v Torontu

Toronto se potýká se zvyšující se zločinností, která se patrně brzy dostane zpátky na úroveň roku 2005, který místní novináři označují jako “Rok zbraně”. 2005 ve skutečnosti nebyl tím nejhorším rokem – tím byl 2007, od kterého úroveň násilí ve městě postupně klesala, až se začala od roku 2016 rychle zvedat.

V roce 2005 se ale stalo něco velmi podobného současnosti. Postupné rozšiřování násilí mimo hranice místních vyloučených lokalit doznalo v roce 2005 tragického finále při vánoční přestřelce v centru města, při níž byla zbloudilou střelou zasažena 15letá dívka. Podobně jako ve Francii, kde společnost ignorovala řadu teroristických útoků na Židy až do chvíle vyvraždění redakce v Charlie Hebdo, tak i v Torontu narůstající zločinnost nevyvolávala zásadní pozornost, dokud se týkala pouze některých obyvatel.

Během letošního prvního půl roku bylo v 2.5 milionovém Torontu zastřeleno 29 osob při celkem 208 střelbách – což je dvakrát více střeleb než za stejné období v roce 2014, a nárůst počtu obětí o polovinu oproti stejnému období loni.

Zdroj: BBC, Globe and Mail

Efektivní policejní taktika zrušena kvůli rasismu…

V roce 2006 místní policie vytvořila “Torontskou strategii intervence proti násilí” (TAVIS), v rámci níž bylo do problémových čtvrtí směřováno více policejních sil. V roce 2015 došlo k snížení rozpočtu na provádění TAVIS na polovinu, a v roce 2017 byla strategie opuštěna v souvislosti s tím, že se policie zaměřovala především na kontroly “indiánů” a černochů a vytvářela si databáze informací i o lidech, kteří nebyli podezřelí z trestné činnosti. Policisté byli označeni za rasisty, TAVIS se stal historií a Toronto přijalo novou legislativu, podle níž musí policisté lidem kontrolovaným na ulici vysvětlit důvod perlustrace a předat podrobný protokol o jejím průběhu.

Šéfka místní policie připisuje nárůst násilnosti právě těmto změnám:

Zločinci si teď myslí, že je policisté na ulici nezastaví, mají více sebevědomí a nosí zbraně a nože.

Zdroj: The Globe and Mail

…nová řešení pro novou dobu

Když 22. července ve městě došlo k masové střelbě, ještě nestačila ani uschnout krev na chodníku a politici začali volat po zákazu zbraní ve městě.

Nejprve se rozhodli přijmout vyhlášku, která by zbraně zakazovala, ale když zjistili, že na to nemají pravomoc, tak alespoň rada města přijala poměrem hlasů 41:4 prohlášení, kterým vyzvala federální vládu k přijetí zákona zakazujícího prodej krátkých zbraní na území Toronta. Vláda se nechala slyšet, že se návrhem bude vážně zabývat.

Starosta tento krok komentoval slovy: “Proč by měl někdo v tomto městě vůbec držet zbraně?” Ironii věty vyřčené na místě, kde je pro zákonadbalé občany nemožné získat povolení k nošení pro vlastní ochranu, zatímco násilnost gangů používajících nelegální zbraně se vymyká kontrole, mu zřejmě unikla.

Zbraň, kterou příznivec ISIS při útoku použil, přitom byla nelegální. Stejně jako jinde jsou tak občané obětí dvojí viktimizace: nejprve na ně útočí zločinec nelegální zbraní a pak politici snahou omezit jejich práva.

K dalším opatřením navrženým radou města Toronta patří:

  • Zákaz prodeje střeliva ve městě.
  • Úplný zákaz “útočných pušek”.
  • Úplný zákaz samonabíjecích zbraní.
  • Uzavření střelnic nacházejících se na území města.
  • Okamžitý nábor 100 nových policistů.
  • Rozšíření systému bezpečnostních kamer.
  • Zavedení systému automatické akustické detekce střelby na ulicích.

Aktualizace: 2019 – Městská rada opětovně žádá kanadskou vládu o zákaz zbraní

V květnu 2019 opoziční poslanec Tony Clement odhalil, že vláda v utajení připravuje rozsáhlý zákaz samonabíjecích zbraní. Plánuje přitom využít novelizaci zbraňové legislativy, která zavádí možnost rozhodování o zařazení jednotlivých typů zbraní vládou namísto dřívějšího standardního parlamentního procesu.

Zatímco přijetí nové legislativy se blíží do finále, rada města Toronta schválila usnesení, podlě nejž se má město opětovně obrátit na federální vládu a požádat ji mimo jiné o “zákaz pistolí, útočnných pušek a samonabíjecích zbraní” na území Kanady.

O usnesení bude ještě hlasovat zastupitelstvo. Vzhledem k předchozím hlasováním na dané téma je výsledek poměrně předvídatelný.

Zdroj: CTV News, The Globe and Mail


Kanada

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *