Zahraničí

Francie: příslušníci městské policie možná budou ozbrojeni

Francouzské bezpečnostní služby v posledních pěti letech zaznamenaly 78 pokusů o teroristický útok. Dalších 11 jich bylo dokonáno – s celkem 250 zavražděnými a stovkami dalších zraněných. Na začátku letošního roku zahájila činnost parlamentní komise, která se zaměřila na místní obecní a městské policie. Ty bojují s významným navýšením zločinnosti a dále také s růstem problémů v oblasti duševního zdraví.

Parlamentní komise nyní přišla s celkem 70 doporučeními. Nejkontroverznější z nich je změna, podle níž by všichni příslušníci obecních a městských policií měli být vybaveni střelnými zbraněmi.

Foto: Kevin.B / Wikimedia
Foto: Kevin.B / Wikimedia

Místní sbory městských policií podobně jako u nás spadají do působnosti starostů a řeší především méně závažné situace. V současnosti zbraně nosí polovina z nich, což je výrazný nárůst z čtvrtiny před deseti lety.

Nárůst počtu zbraní u městských policistů následoval především po teroristických útocích v roce 2015. Tehdy stát obcím daroval na 4.000 revolverů kalibru .38 Special, které doplnily dříve nošené samonabíjecí pistole nedostatečného kalibru 7.65mm. V roce 2016 došlo k změně zákona, a městští policisté tak mohli začít nosit i zbraně s dostatečným účinkem – 9mm Luger.

Ve stejné době došlo k nasazení vojáků v ulicích, kteří však v případě teroristického útoku nesměli zasáhnout (podrobnosti v článku níže), a vytvoření “pomocných policejních sil”, jejichž příslušníci po jednodenním výcviku mohli být také vybaveni služebními zbraněmi (podrobnosti v článku níže).

Proti vyzbrojení policistů se již velmi výrazně vyslovila řada neziskových organizací, včetně například francouzské Ligy lidských práv. Navzdory odporu lidskoprávních organizací se návrh zdá mít podporu řady vysokých politiků, včetně prezidenta Macrona.

Odpůrce zbraní tak alespoň může těšit, že v oblasti skrytého nošení zbraní se od doby, kdy úřady odmítly vydat povolení šéfredaktorovi Charlie Hebdo, mnoho nezměnilo. Právě naopak, díky implementaci evropské zbraňové směrnice se přístup zákonadbalých občanů ke zbraním výrazně ztížil.

Ve Francii totiž dobře vědí, že monopol násilí patří státu. Francouzi zbraně nepotřebují, policie je ochrání.


Související:


Zdroj: Quartz, Library of Congress

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *