Zahraničí

Británie: policie žádá občany o pomoc při zásazích proti nebezpečným pachatelům

Britská policie žádá veřejnost o podporu při zásazích proti nebezpečným pachatelům. Kombinace nedostatečné výbavy (90% policistů je neozbrojených), snižování výdajů, navyšování nákladů na boj proti nenásilným formám zločinu (například nepříjemné komentáře na facebooku) a zvyšování kriminality místní policisty dovedly do stavu, kdy se sami cítí při výkonu práce ohroženi.

Žádost o pomoc veřejnosti přišla po té, co byla skupina policistů brutálně napadena útočníky na ulici. Řada řidičů automobilů projela kolem, aniž by o situaci projevili zájem, a policistům nakonec pomohl jeden motocyklista v helmě.

Žádost o pomoc občanům policie vznesla v souvislosti s případem, při němž nebezpečný pachatel karate kopem poranil policistku. Foto: Sky News.
Žádost o pomoc občanům policie vznesla v souvislosti s případem, při němž nebezpečný pachatel karate kopem poranil policistku. Foto: Sky News.

Komentář zbrojnice.com:

Velká Británie po desetiletí dováděla do krajnosti teorie o tom, že “monopol násilí náleží státu” a “zbraně lidem nepatří, policie je ochrání”. V rámci toho byly mimo jiné zavedeny následující zákazy:

  • 1988 zákaz a konfiskace samonabíjecích pušek a brokovnic držených zákonadbalými občany.
  • 1997 zákaz a konfiskace pistolí držených zákonadbalými občany.
  • Zákaz nošení jakýchkoliv předmětů s cílem použít je proti člověku, včetně použití v rámci sebeobrany.
  • Zákaz neletálních prostředků sebeobrany. Například pepřový sprej nelze legálně vlastnit a jeho držení je trestáno stejně, jako nelegální držení střelné zbraně.

Na tyto zákazy v Británii navázali následujícími kroky:

Výsledek? Jen v Londýně v posledním roce bylo zaznamenáno 14.987 trestných činů za užití nože (15% roční nárůst), z toho 91 vražd, 170 znásilnění a 8.363 loupežných přepadení.

A v návaznosti na to v roce 2018 šéf policejních odborů hovoří o tom, že policisté by měli zvažovat, zda-li se vůbec snažit zadržet nebezpečné pachatele.

Petar Dimov se pokusil postavit lupičům v Londýně. Foto: Metro.
Petar Dimov se pokusil postavit lupičům v Londýně. Foto: Metro.

Inspirace – Petar Dimov probodnutý samurajským mečem

Zatímco Britové se již naučili chovat v souladu s tezí, že prosazování práva patří výhradně do rukou policie, někteří imigranti v Británii podobnou mentalitu ještě přebrat nestačili.

Jedním z takových je také Petar Dimov, bulharský stavební dělník, jehož případ může být dobrým zdrojem informací pro všechny Brity, kteří by snad chtěli vyslyšet prosby policie o pomoc při zásazích proti nebezpečným pachatelům.

Petar Dimov šel v dubnu 2018 po ulici, když skupina maskovaných pachatelů přepadla místní obchod s klenoty. Zatímco obsluha obchodu v souladu s místními zvyklostmi utekla, Dimov se bez rozmýšlení pachatelům postavil.

Zatímco Dimov zápasil s jedním z pěti útočníků, další mu rychle přiběhli na pomoc a Dimovovi nelegálními sekerami rozsekali kolena a skrz naskrz jej probodli nelegálním samurajským mečem.

Při takovéto míře brutality je tedy nasnadě otázka, zda-li by nebylo spíše rozumné inspirovat se postupem zástupce velitele londýnské policie, který ve chvíli, kdy útočník před ním začal bodat jednoho z jeho podřízených, utekl a zamkl se v autě.


Komentář zbrojnice.com: To, co začíná třicetirannými zásobníky, končí trestním stíháním nezletilých dívek za ubránění se pokusu o znásilnění díky nelegálnímu pepřovému spreji.


Británie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *