Fact check

Fact check: rekordní vražednost na amerických školách, info.cz

Dne 16. prosince 2018 vyšel na info.cz článek s názvem Střelba na školách: Rok 2018 byl v USA jedním z nejhorších v historii. Jakkoliv je počet obětí vražedného násilí v amerických školách sám o sobě tragickým, novinářům v info.cz se asi nezdál dostatečně šokujícím, tak si ho více než trojnásobně nadsadili.


Související: Návod: jak rozklíčovat masmediální dezinformace a fake news v oblasti civilního držení zbraní


1. 113 není počet mrtvých, ale “obětí”

Info.cz tvrdí:

V roce 2018 zemřelo na školách ve Spojených státech vinou střelců 113 lidí.

Odkazuje přitom na BBC, která dále odkazuje na statistiky vedené v časopise Education Week. Zatímco Education Week i BBC hovoří o “dead or injured”, Info.cz hovoří o 113 zemřelých.

Ve skutečnosti dle Education Week bylo v roce 2018 na amerických školách střelbou zavražděno 35 osob, z toho 28 žáků a studentů.

V tomto ohledu je tedy článek info.cz lživý.

2. Střelba ve vzdělávacích zařízeních

Info.cz tvrdí:

Vzhledem k tomu, že děti ve Spojených státech chodí do školy 180 dní v roce, střílelo se ve vzdělávacích zařízeních v průměru jednou za osm dní.

Na rozdíl od řady jiných podobných statistik je Education Week velmi transparentní co se týče své metodologie a zahrnutých případů. Při jejich pročítání musí i věci neznalou osobu trknout ty případy, které asi většina čtenářů za “školní střelbu” považovat nebude. Například když na parkovišti za školním stadionem někdo v sebeobraně postřelí (neozbrojeného) útočníka. Definice školy je v USA totiž velmi široká, obvykle zahrnuje rozsáhlé pozemky také v okolí školních budov. Řada amerických kampusů (kde platí zvláštní pravidla a jsou tedy vedeny jako “školy”) je svým územím rozsáhlejší, než mnoho českých obcí.

Zatímco z úvodní lži info.cz by se mohlo zdát, že ve všech případech došlo k vraždění dětí ve školních třídách, níže přidám několik reprezentativních případů ze seznamu Education Week a poprosím čtenáře, aby do komentářů níže (zde, ne na FB) sami napsali, kde vnímají hranici “školní střelby”.

 • oběť napadena útočníkem na parkovišti za školním hřištěm, oběť se bránila střelnou zbraní, pachatel zraněn
 • student byl postřelen na parkovišti za školou v době, kdy neprobíhalo vyučování
 • tři studenti byli zraněni když policista ve škole omylem vystřelil v rámci lekce o bezpečném užívání zbraně
 • 17letý student byl postřelen zbloudilou střelou z ulice, když jel školním autobusem domů
 • student během hádky vytáhl zbraň a postřelil druhého do ramene
 • student byl zastřelen během školních prázdnin na kampusu školy (v jiné části kampusu v té době probíhal atletický turnaj za účasti stovek studentů)

Definici masové vraždy přitom odpovídají tyto incidenty:

Definici masové střelby dále odpovídá tento incident:

 • student ve školní budově zavraždil 2 a zranil 15 osob (Benton, Kentucky, leden 2018)

V tomto ohledu hodnotím článek info.cz jako dezinformaci a manipulativní.

3. Seznam nejtragičtějších střeleb na školách

V závěru článku info.cz uvádí seznam nejtragičtějších masakrů, do nějž zahrnula také bombový útok ve městě Bath z roku 1927 (jde o nejkrvavější útok na školu v USA), byť nebyl spáchán střelnou zbraní. Ve svém seznamu se dokonce neomezují jen na USA. V tomto ohledu jde o dobře zpracovaný seznam, k němuž bych si u těch nejhorších amerických školních masakrů spáchaných střelnou zbraní dovolil doplnit:

 • Virginia Tech, 32 obětí (2007) – pachatel byl ozbrojen nelegálně (v detailu v článku: Fact check: děti proti zbraním, Hospodářské noviny)
 • Newton, 26 obětí (2012) – pachatel zavraždil vlastní matku a čin provedl s jejími zbraněmi. Žádné z navrhovaných legislativních opatření v USA by tuto situaci nedokázalo ošetřit.
 • Parkland, 17 obětí, (2018) – policie i FBI byly opakovaně upozorněny, že se pachatel připravuje spáchat masovou vraždu ve škole, ale nic neudělaly. Pachatel spáchal jednání mající znaky trestného činu, ale škola ho nenahlásila (v případě odsouzení by nemohl legálně koupit zbraně). Pachatel čin spáchal legálně drženou zbraní, ale současně také vlastnil 3 nelegální. Policista, který měl školu chránit, se při začátku útoku schoval na dvoře a do školy ani později nevstoupil; stejně tak sedm dalších na místo dorazivších policistů proti pachateli nezasáhlo. V detailu článek: Souhrn faktů k masové vraždě v Parklandu na Floridě

V tomto ohledu nicméně hodnotím článek info.cz jako pravdivý.

4. Nejtragičtější rok v historii?

Nadpis článku info.cz hovoří o nejhorším roce v historii amerického školství. Protože mi nejsou známy statistiky, o které by se v delším časovém období dalo opřít, hodnotím toto jako neověřitelné. Tvrzení se nicméně zdá být extrémně nepravděpodobné (i kdybychom odhlédli od útoku v Bath v 1927 – 48 obětí), když vezmeme v potaz, že počet osob zavražděných při všech incidentech v roce 2018 je o 3 oběti vyšší než při jediném incidentu v roce 2007 (Virginia Tech).

Pokud o statistice, která se zaměřuje na oběti vražd páchaných ve školách (ať už jakýmkoliv způsobem, nebo střelnou zbraní) víte, a nezahrnuje například učitele zasebevraždivší se v autě na parkovišti v době letních prázdnin, dejte mi vědět.

5. Symbióza s masovými vrahy

Info.cz dále pěstuje mediální symbiotický vztah s masovými vrahy. Ti ve většině případů své jednání činí s cílem dosáhnout mediální proslulosti, a jejich vraždění je tedy přímo motivováno způsobem, jakým o něm média obvykle referují. Sledovaný článek zvyšuje proslulost vrahů uváděním jejich jmen, detailů a fotografií, přičemž informační hodnotu článku to nijak nezvyšuje. K této problematice v detailu v článcích:


Pod čarou

V roce 2014 USA zaznamenaly nejnižší vražednost za posledních 33 let. Od roku 1990 došlo k snížení vražednosti o polovinu, zatímco počet zbraní ve společnosti se zdvojnásobil. Po mírném vzestupu vražednosti v letech 2015 a 2016 následoval mírný pokles v roce 2017. Předběžná čísla za rok 2018 opět naznačují pokles vražednosti, a to přibližně o 8%.

Čím lepší jsou reálná statistická data, tím více dezinformací můžeme od odpůrců civilního držení zbraní očekávat. Tak si na to dávejte pozor.


Související:

3 Replies to “Fact check: rekordní vražednost na amerických školách, info.cz

 1. Logicky mi vychází masová střelba jako incident, kdy pachatel začne střílet ve školní budově (tj. studenti ještě neodešli domů) a na těsně přilehlých pozemcích (např. hřiště, tělocvična nebo i ulice, kam vybíhají vyděšení studenti) v době kdy tam standartně probíhá vyučování. Úmyslem pachatele je zároveň zabít co nejvíce studentů příp. učitelů. Přičemž nemusí ani nikoho stihnout zasáhnout.

 2. Zbrojnice, myslim ze v clanku mate faktickou chybu protoze porovnavate rok 2017 s 2018 … viz vynatek textu.

  “V roce 2018 zemřelo na školách … Ve skutečnosti dle Education Week bylo v roce 2017 …”

  1. Díky za upozornění, šlo o mou chybu v psaní, EduWeek statistika se týká 2018 – tak, jak je uvedeno ve zdrojovém odkaze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *