Zahraničí

Austrálie: Premiér Victorie po masové střelbě vyjádřil odhodlání zpřísnit zbraňovou legislativu

V neděli 14.4.2019 ve 3 hodiny ráno zatím neznámá osoba na ulici ve městě Victoria zahájila střelbu z okna kradeného Porsche Cayenne do hloučku osob stojících před tanečním klubem. Zasaženy byly čtyři osoby, jedna oběť zahynula, zatímco další zemřela po týdnu v kritickém stavu. Byť k případu v zásadě ještě není nic známo (například zda-li byl pachatel ozbrojen legálně, či nelegálně), premiér státu Victoria vyjádřil odhodlání k okamžité změně zbraňové legislativy nebo případně k zvýšení pravomocí policie.


Související: Austrálie: Zákazy a omezení civilního držení zbraní nevedly k zlepšení bezpečnosti


Austrálie a místní zákazy v oblasti civilního držení zbraní jsou často dávány za vzor ostatním zemím. Jak ukazují podobné případy, stále je v legislativě co zlepšovat. Premiér Victorie Daniel Andrews moc dobře ví, že jeho stát je vždy jen jeden nový zákon daleko od zajištění naprostého bezpečí veřejnosti.

Nejsem si vědom žádných žádostí o změnu zbraňové legislativy. S ohledem na to, co se stalo, pokud by za mnou přišel šéf policie a řekl, že potřebuje více [zbraňových zákazů], pak jsme samozřejmě připraveni mu vyhovět. Kdykoliv se na nás obrátila policie s tím, že potřebuje větší pravomoci nebo více zdrojů, byli jsme připraveni jim vyhovět a nyní tomu nebude jinak.

Komentář premiér vyslovil v širším kontextu nárůstu zločinu páchaného se zbraněmi. Březen 2019 byl nejhorším měsícem za posledních deset let. Jen během dvou dnů minulého měsíce bylo za použití střelných zbraní zavražděno pět osob při čtyřech nesouvisejících incidentech. I přes onen měsíční výkyv podle policie dlouhodobé statistiky ukazují setrvalý stav.

Zástupce policejního velitele uvedl, že dostupnost zbraní má vliv na zločinnost:

Více mladých mužů nosí nelegální zbraně pro svou ochranu, k zastrašení jiných a jako statusový symbol. Dříve bývalo držení zbraně a její použití poslední možností. Dnes vidíme změnu k tomu, že jde o první volbu.

Zdroj: The Age


Oceánie:

One Reply to “Austrálie: Premiér Victorie po masové střelbě vyjádřil odhodlání zpřísnit zbraňovou legislativu

  1. To jsou přece neskuteční pitomci: jasně, dřív nebylo první volbou nosit nelegální zbraň. Protože jste je vy idioti ještě nelegálními neučinili.

    Podle mne je už opravdu nejvyšší čas, aby si lidé uvědomili, že tohle nejde; politici prostě *z principu věci nemají žádné právo* omezovat základní lidská práva (mezi nimiž právo vlastnit a nosit zbraně patří mezi ta vůbec nejdůležitější) — a pokud to zkusí, *neměli bychom je poslouchat*. Fakt že ne 🙁

    Ostatně soudím, po vzoru jistého rétora z doby klasické, že registrace musí být zrušena! http://ocs.cz/Guns/halbrook/registrace.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *