Zbraně

Zbraně & Roman Kříž, předseda Libertariánského institutu a kandidát Svobodných do europarlamentu

Roman Kříž je předsedou Libertariánského institutu a jedenáctkou na kandidátce Svobodných ve volbách do Evropského parlamentu.

V druhé části rozhovoru Roman Kříž hovoří o svém vztahu ke zbraním.


První část: Roman Kříž: Volit do EP “kluky, co spolu mluví”, je jako preferovat Štrougala v ’89


Pane Kříži, jaký je váš osobní vztah ke zbraním? Jakou jste s nimi měl zkušenost, než jste získal zbrojní průkaz?

Možná vás zklamu, ale mám to podobné jako s autem – chci sloužící věc.

Já vlastně i zbroják získal nadvakrát. Poprvé, začátkem 90. let, jsem absolvoval všechny potřebné úkony a až při cvičných střelbách mi došlo, že vlastně nechci žít s představou, že bych mohl namířit zbraň na živou bytost a stiskl spoušť. Takže jsem si nakonec pro průkaz nešel.

Ale s postupem doby, jak jsem stárnul, se můj vztah změnil. Vlastně všechno se změnilo. Svobody je míň, zase to začíná být „my a oni“, přišly děti, asi trochu víc pocit odpovědnosti…

Než jsem definitivně získal ZP, byl jsem párkrát na střelnici, dokonce jsem v Mense ve skupině, která se zbraněmi a střílením zabývá, ale nejsem zrovna moc aktivní.

 

Jaká byla vaše zkušenost při získávání zbrojního průkazu?

Jako u řidičáku – teorie víc, než je potřeba, praxe málo. Sám cítím, že bych potřeboval spoustu věcí nadrilovat tak, aby byly rutinní.

Zarazilo mne rovněž, že rozborka a sborka se povinně dělaly u ČZ 75, i když třeba já už měl vyhlídnutý Glock a tatínek v trezoru ČZ 50.

 

Jak často se věnujete střelbě? Děláte na střelnici nějaké zvláštní drily?

Málo. Nejsem na střelnici častěji než jednou za rok. Nemám bohužel dost času a lidí kolem, kteří by mě vytáhli. A když na střelnici jsem, tak si jen zastřílím, nic necvičím. I proto už léta mlsně pokukuju po LOS.

 

Je nějaká střelecká disciplína, která vás přitahuje více než jiné?

Chtěl bych se někdy dozvědět více o střelbě na dlouhé vzdálenosti, ale první bude určitě LOS.

 

Jak vypadá vaše EDC?

V autě mám teleskopický obušek, boxera a pepřák, palnou zbraň prakticky nikdy nenosím, protože se na to necítím dost zkušený a zatím ani nemám pocit, že by to bylo zapotřebí tam, kde se obvykle pohybuji.

 

Můžete prosím čtenářům v detailu přiblížit svou oblíbenou zbraň a to, jakým způsobem jste si ji vybral, její přednosti a případné nedostatky?

Jsem zoufale nudný, mým favoritem je Glock 17. Z toho, jak mi sedí v ruce a jak se chová při střelbě, vyšel nejlépe ze zbraní, které jsem zkoušel. Já myslím, že to jsou věci, které nejdou exaktně změřit, prostě si mě vybral. Ale nejsem moc zkušený střelec, třeba mě to časem zanese ke zbrani jiné


Zbraně & …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *