Zahraničí

San Francisco: Po zavření posledního obchodu se zbraněmi město zahajuje jazykové čistky

Omezování civilního držení zbraní obvykle není izolovaným procesem. Typicky jde ruku v ruce s útoky na další lidská práva a svobody. Následující rány obvykle směřují na právo na informace a svobodu projevu. V San Franciscu tomuto procesu dali tragikomický rozměr.

Poslední obchod se zbraněmi zavřen v roce 2015

Kalifornie je nejen státem s nejvíce masovými vraždami v USA, ale také s nejpřísnější zbraňovou legislativou. Nad rámec státních restrikcí navíc další omezení zavádějí jednotlivé menší územní celky. Ne jinak je tomu v San Franciscu, které je současně okresem i městem.

Úměrně s rozšiřováním zákazů a restrikcí ubývalo obchodníků se zbraněmi. Předposlední, San Francisco Gun Exchange, své dveře zavřel v roce 1999. Jako hlavní důvod pro uzavření rodinného podniku s 52 letou tradicí majitelé tehdy uvedli především nezvladatelnou administrativu a zavedení omezení na prodej pistolí, na kterých realizovali většinu svých marží. San Francisco totiž zavedlo zákaz mířený především na “saturday night specials“, tedy levné pistole s nízkou životností. Do definic těchto pistolí ale spadla také absence pádové pojistky, v důsledku čehož obchod musel z nabídky vyřadit velkou část zbraní včetně většiny ikonických 1911.

Po zavření Gun Exchange až do roku 2015 ve městě přetrvával ještě jeden prodejce zbraní, High Bridge Arms. Posledním hřebíčkem do rakve obchodu otevřeného v roce 1952 se stal návrh na zavedení povinnosti natáčet všechny prodeje v obchodě na video a pravidelně o prodejích střeliva informovat policii (prodeje všech zbraní už této povinnosti podléhají podle státní legislativy).

Jednalo by se přitom o další z řady legislativních opatření přijímaných jen kvůli onomu jednomu existujícímu obchodu. Místní zákonodárci totiž – vedle řady restrikcí přijímaných státem Kalifornie – postupně například zakázali otevírání nových obchodů se zbraněmi, prodej a držení pistolí (2005, následně zrušeno soudy pro protiústavnost), standardní zásobníky nebo expandující střely.

Na závěr své činnosti obchod paradoxně vydělával více peněz prodejem memorábilií jako například trička s nápisem “poslední zbraňových obchod v San Francisku”.

Zastupitel Mark Ferrel, po jehož návrhu legislativních opatření High Bridge Arms zavřel své dveře, k tomu v roce 2015 dodal: “Pokud jde o mě, jestli chce poslední zbraňový obchod zavřít kvůli mé legislativě, ať to udělá. Ročně prodal přes 1.000 zbraní. Mnohem raději místo něj budu mít školku nebo kavárnu.”

Zdroje: San Francisco Chronicle, Trace, LA Times, NPR

Soudě podle Google Streetview zůstávají prodejní prostory i čtyři roky po zavření nevyužity. To může souviset také s faktem, že oblast, kde se obchod nacházel, je v současnosti druhou nejvíce zasaženou ve městě, pokud jde o znečištění chodníků lidskými výkaly (zdroj). Tu školku, o které snil Ferrel, snad otevřeli někde, kde je méně nakáleno.

Nová doba vyžaduje nový jazyk

Všudypřítomné lidské výkaly se pro San Francisco v posledních letech stávají stejně ikonickými jako Golden Gate Bridge. Počet oficiálních oznámení městským úklidovým službám se za posledních šest let zpětinásobil na 28.000 ročně. Dnes již existuje dokonce i mapa, z níž lze zjistit míru znečištění a tomu uzpůsobit případný plán chůze městem.

Zdá se však, že nakáleno nemají jen na ulicích. Zastupitelé dali hlavy dohromady za účelem snížení kriminality. Uvědomili si přitom, že zločinci mají často ztíženou možnost resocializace, protože jsou nazýváni nehezkými slovy. To je zvlášť zásadní problém ve státě jako Kalifornie, kde má každý pátý občan záznam v trestním rejstříku (pozn. tato statistika zahrnuje také prohřešky, které by u nás spadaly do přestupků).

Nechceme, aby lidé navždy žili s nálepkou toho nejhoršího, co provedli. Chceme, aby se stali prospěšnými pro společnost, a nazývat je slovy jako zločinec je jako cejch, kterého se nemohou zbavit. (Zastupitel Matt Haney)

Nově tedy ve městě bude platit následující newspeak:

 • namísto odsouzený zločinec se bude používat člověk zapojený do procesu spravedlnosti,
 • namísto nedávno propuštěný pachatel se bude používat dříve uvězněný člověk, případně zapojený do procesu spravedlnosti či ještě lépe vracející se obyvatel,
 • namísto mladistvý delikvent se bude používat mladá osoba se zapojením do procesu spravedlnosti nebo mladý člověk poznamenaný systémem spravedlnosti pro mladistvé,
 • namísto osoby závislé na drogách se bude používat osoba s minulostí spočívající v užívání látek,
 • namísto propuštěný na podmínku se bude používat osoba pod dohledem,
 • namísto nelegální migrant se bude používat osoba nebo jednotlivec.

Usnesení zastupitelstva není právně závazné, nicméně očekává se jeho dodržování ze strany místních úřadů.

Zdroj: SF, Fox, ABC


USA:

4 Replies to “San Francisco: Po zavření posledního obchodu se zbraněmi město zahajuje jazykové čistky

 1. Ta kálecí mapa je tedy neskutečná. Zbavili lidi zbraní a teď se město řítí nevyhnutelně do ……

 2. A první dodatek Ústavy se jen smutně dívá na to, jak se z něj stává toaletní papír…
  Taky mám návrh – a nepopírám, že jsem se inspiroval ve známém kontroverzním seriálu – pojďme všem a všemu říkat “marklar”! Když řeknu: “Hej, Marklare, podej mi ten marklar z tamtoho marklaru”, tak mi musí každý rozumět, ne? A bude to politicky naprosto čisté.
  Západní svět se zbláznil…

 3. Mají Kaliforňané poměrně komplikované výrazy… to u nás většinu z kategorií zahrnujeme pod pojem “Mladík”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *