Čestná zmínka

Čestná zmínka: Dominic Troulan (boj proti teroristům ve Westgate VI)

Dominic Charles Rupert Troulan, bývalý britský mariňák žijící již řadu let v Keni, si dával 21. září 2013 kafe v kavárně obchodního domu Westagate (Nairobi, Keňa), když do něj vtrhlo 10 až 15 teroristů z organizace Aš-Šabáb, kteří začali návštěvníky centra rozdělovat na muslimy a nemuslimy, a ty následně vraždit.

Dominic Troulan vyvádějící dvě ženy z Westgatu, foto: The Sun


Hrdinové z Westgate


Troulan, vyzbrojen pouze svou osobní pistolí, vyvedl z obchodního domu více jak 100 osob. Celkem se do centra vrátil více než desetkrát, přičemž několikrát se dostal do přestřelky s těžce vyzbrojenými útočníky.

Když vyčerpaný, dehydrovaný a na pokraji svých duševních sil spočinul na prostranství před obchodním domem, tak se dozvěděl o ženě, která se v obchodním domě skrývala a volala telefonem o pomoc svým známým. Opět vyrazil dovnitř a ženu zachránil.

Dominic Troulan byl vyznamenán Jiřího křížem, jakožto první civilista po 41 letech.

Při finálním zásahu elitních speciálních jednotek armády došlo k zřícení části obchodního domu. Foto: Pulitzer.org / Tyler Hicks

První koordinovaná policejní akce v centru začala až v 15 hodin, když do něj vstoupila zásahová jednotka o deseti mužích. Boje s teroristy trvaly další dva dny, přičemž skončily až po té, co se na místo podařilo letecky dostat elitní vojenskou jednotku, která se v té době nacházela v Somálsku.

Než byli vyhnáni, stačili pachatelé zavraždit 67 a zranit 175 osob.


O čtyři roky později na Troulana, tou dobou žijícího v Keni již deset let, zaútočili dva ozbrojení muži na ulici. Troulana zasáhly dvě střely, nicméně se svou pistolí stačil oba útočníky smrtelně zranit; sám se po operaci zotavil.


Zdroj: The Sun

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *