Čestná zmínka

Čestná zmínka: Harish Patel (boj proti teroristům ve Westgate V)

Harish Patel, civilista a člen domobranné skupiny “Krišnova jednotka”, se 21. září 2013 vracel z dopolední dobrovolnické práce v Hinduistickém krematoriu v Nairobi, když se k němu dostalo volání o pomoc: v obchodním centru Westgate probíhá loupežné přepadení, došlo ke střelbě.

Harish Patel, druhý směrem od fotografa, sestupující schodištěm ve Westgate. Foto: Seattle Weekly / Goran Tomasevic.


Hrdinové z Westgate


Okamžitě otočil vůz směrem k obchodnímu centru, a vybaven pistolí Taurus a jedním náhradním zásobníkem vyrazil k obchodnímu domu, který se nachází uprostřed místní indické čtvrti.

Sotva dorazil na místo, tak se před obchodní dům přiřítilo stříbrné SUV, ze kterého vyskočil Somálec s pistolí v ruce. Patel na něj namířil a křičel, ať se vzdá. Somálec křičel zpátky, že není terorista, a z kapsy vytáhl zbrojní průkaz se jménem Abdul Haji.

Jen co na sebe přestali mířit, tak se vydali směrem ke střešní garáži obchodního centra, kde už byli tři policisté v civilu, jeden z nich se jmenoval Nura Ali.

Na co čekáme? Pokud na to máte koule, tak jdeme dovnitř. Buď zabijeme my je nebo zabijí oni nás. (zdroj)

Rychle se dohodli na společném postupu a vyrazili do útrob obchodního centra, ze kterého se ozývala střelba a výbuchy granátů. Postupně pomáhali utéct směrem k střešnímu parkovišti desítkám lidí.

Westgate. Foto: Foreign Policy / Goran Tomasevic

Když se dostali do přízemí, tak Nuru Aliho zasáhla střelba teroristů. Zatímco ostatní ho kryli palbou, Patel odtáhl Aliho, kterému z díry v břiše trčely střeva, směrem ke kavárně, kde se ho ujal někdo jiný. V kavárně narazil na dva policisty, od nichž si vzal slzné granáty.

Postupně pomáhali dalším a dalším lidém utéct, přičemž k zastavení střelby teroristů, střílejících ze zákrytu u jednoho z východů, používali slzné granáty. Těmi teroristy několikrát donutili na chvíli ustoupit ze své pozice, což lidem umožnilo přeběhnout do bezpečí.

Velký problém přitom bylo, že lidé schovávající se v obchodech v přízemí často předstírali, že jsou mrtví, nebo se skrývali a na Patelovo volání neodpovídali.

Jiní zase reagovali zcela surrealisticky. Jedna žena, kterou za ruku vyváděl z obchodu, s ním chvíli šla, pak se zastavila, a začala ho fackovat se slovy: “Co děláš v mém obýváku?!”

Nějaká stařenka zase byla na nákupu potravin v obchodě poblíž místa, odkud stříleli teroristé. Když je zahnali na ústup slznými granáty, tak se tato žena vynořila zpoza rohu s plastovými taškami s nákupem v rukou, a pomalu a důstojně šla směrem k východu, jako by se kolem ní nestřílelo. Dva vojáci se ji snažili odtáhnout do bezpečí, a ona jim řekla, že nemá doma žádné jídlo, a předala jim tašky. Sotva ji dostali ven, tak se jich zeptala: “A kde je mé auto?”

Patel se svou skupinkou zachránili mnoho lidí v situaci, kdy se policejní velení rozhodlo čekat dlouhé hodiny na příjezd zásahové jednotky.

Každou vteřinu, kterou teroristé strávili rozhlížením se po Patelovi a jeho “kolezích”, nemohli věnovat hledání dalších obětí. Každou minutu, kterou strávili krytím se a střelbou po Patelovi, nemohli věnovat vraždění civilistů.

Westgate. Foto: Skift / Goran Tomasevic

Mohl se tak vrátit zpátky ke své práci a dobrovolnické činnosti jak v krematoriu, tak i ve slumech Nairobi, kde pomáhá dětem rozdávat jídlo.

Zdroje:


Příklady teroristických útoků, při nichž proti proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Příklady útoků v nákupních centrech a restauracích, při nichž proti pachatelům zasáhli ozbrojení civilisté:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *